şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kısaca edinciğim bilgileri aktarmam gerekirse:
  kara maya kefir, adında da anlaşılacağı gibi ‘kara maya’ yöntemiyle mayalanan kefirdir. kafkaslar da da bu yöntem kullanılarak süt fermente edilir. türkiye’de imalat sanayinde bu yöntem kullanılmamakta, ancak butik olarak karamaya kefir imalatı yapan işletme bulunmaktadır.
  pahalı ve zor bir uygulaması vardır. daha çok kefir kültürü ve ya starter kültürler kullanılmakta, ancak bunların probiyotik bakteri çeşitliliği 7 ila 10 arasındadır. kara maya usulü elde edilen kefirin probiyotik bakteri çeşitliliği 70 lere kadar varır. dolayısıyla faydası da o oranda fazladır.
  kefir imalatında kullanılacak sütün sağıldığı hayvan antibiyotik kullanmışsa, bu sütüne de geçer ve mayayı bozar. ayrıca sütün dolaşan hayvandan alınması vitamin mineral değerlerini arttırdığı gibi, mayanında iyi beslenmesi için gereklidir.
  sütteki patojenler, mayayı kontaminasyona uğratacağından, sütün analiz edilmeden mayalamaya geçilmemesi gerekir. maya içinde yaşayan mikroorganizmalar, hava, su ve sütün içindeki zararlı mikroorganizmaların etkisiyle ya ölür, yada evrim geçirerek gerekli mayalamayı yapamaz hale gelirler. bu değişim tadından anlaşılamaz, labaratuar testleri neticesinde ortaya çıkar.
 • daha ayrıntılı bilgilenmek için;
  http://www.karamayakefir.com/
 • (bkz: kefir)
 • one tower macrocenter'dan 750ml'lik şişesini alıp ertesi gecelerde tattığım sert tadlı kefir.
 • tadi cok sert/buruk/eksi/asitli, advanced class kefir.
 • kefir sevmeyen bunyeme kefiri sevdirmis kefir.
  bunun incitiginizde "ulan asil kefir boyle bir seymis" dedirtiyor.
  piyasadaki diger kefirlerle (eker, altinkilic, icim, danone vb) arasinda daglar kadar fark var.
  750 ml ihtiva eden 1 sisesi 12.5 tl gibi bi fiyata satiliyor migros'larda ve an itibariyle biraz pahali.
  tadi eksimis ayranin daha lezzetlisine benziyor; biraz hardcore lezzete sahip bir kefir. o tadi sevmiyorsaniz tavsiye edemeyecegim.
 • bugün itibariyle migros'tan money club indirimi ile 750 ml şişesini 12.90'a aldığım kefir. tadı diğer marka kefirlere kıyasla çok ekşi olduğu için acaba bozuk kefir mi aldık diye araştırma yaparken faydasından ileri geldiğini öğrenmiş bulundum. ayrıca ambalajı bir şarap şişesi özenindedir. sürekli kullanıp faydasını görürsem paylaşacağım.
 • onca kefir markasını deneyip hiç bir sonuç alamamamın ardından 1 bardağıyla gastrointestinal sistemimi düzene sokan kefir çeşidi.