• -do you know what your brother said when he lost virginity?

+ dad, please don't

-exactly
  • türkiye'de yapılması halinde linçle sonuçlanması muhtemel olan, toplumun yarası olan konulara mizahi dille yaklaşma ürünü.
    genelde tiyatro sahnelerinde gördüğümüz ve ülkenin gelişmişlik seviyesini anlayabileceğiniz bir ölçek şeklidir.
    hacivat ve karagöz'ün sırf bu yüzden asıldığı rivayet edilmektedir.
    eğer çevrenizde kara mizah çekemeyen birisi varsa onunla yollarınızı ayırınız. hangi ideolojiyi temsil ederse etsin kendisi özgür düşünce bariyerini asla aşamayacak ve size manevi zararlar verecektir.
    "sizinle aynı fikirde değilim ancak fikirlerinizi özgürce söyleme hakkınızı ölümüne savunurum" diyerek voltaire, hakkında ciddi dersler çıkarılması gereken bir cümle bırakmıştır.
    ışıklar içinde uyusun özgür adam.
  • aslında acıklı ve üzünülmesi gereken bir durumun komik gelemesi denilebilir kısaca. bunu birkaç örnekle şöyle açıklayabilirim:
    geçtiğimiz günlerde bir haber küpüründe aynen şöyle yazıyordu: ''anneler gününde annesini keserle öldürdü'' kimilerine komik gelebilir ama ortada bir dram var. bir başka örnek ise selfie çekmek isterken uçurumdan düşen dayı olabilir hatta adamın kızı babasının düştüğü yeri görmeye gitmiş ve o da uçurumdan düşüp babası gibi ölmüştü tam bir kara mizah örneği. tiyatro oyunlarından ise örnek verecek olursak (bkz: godotu beklerken) oyununu verebiliriz. oyunun bir yerinde estergon intihar etmek için kemerini çıkarıyor ve bu sırada pantolonu düşüyor tabi bu seyirciye komik geliyor.
  • facebook'ta bir tane kara-mizah (dark humor) grubu kurdum. meraklılarını beklerim^^

https://www.facebook.com/groups/1080075635472932/
  • ince ayar vermeli nüktedanlık.
  • varlığımın doğal neticesi.
  • genelde gülersen çarpılırsın şeklindeki mizah türüdür. tanımadığınız insanların yanında kesinlikle yapılmaması gerekir zira zayıf bünyeleri kaldıramayabilir. şahsen hayvan gibi gülüyorum bu tarz şakalara
  • benim için sinemanın geldiği ve ulaşabildiği son nokta bu türdür. şahsen bu türün üstüne hiçbir tür tanımam ve her anlamıyla izleyiciyi tatmin eden bir türdür. ne sulu komediler gibi her şey çok güzel lan ehueuhe dedirtip film bittikten sonra gerçek hayatı bambaşka gördürtür, ne drama filmleri gibi her şeyi umutsuzluğa depresifliğe vardırtır ne de olmayacak romantizmi seyirciye aşılayıp ya ben de böyle erkek-kadın istiyorum dedirtir.

kara mizah bir anlamda biz sıradan insanlar için hayatın kendisidir. hayat gibi geneli acı çekme üzerine kurulu bir sistemde ender gelişen osasuna atakları gibi gelen gülümsemeyi komediyi de barındırken hayatın gerçeklerini, acılarını asla yüzünüze tüm acımasızlığıyla çarpmaktan çekinmez.

söylemek istediğim bir durum da kara mizahın dramatik komedi ile bir tutanlar için. dramatik komedi bir dram filmine komedi süsleri eklenmesiyle ya da tam aksi komedi üzerine kurulu bir filmin dramatik soslara banılmasıyla olur. kara mizah ise bu iksinin ayrı ayrı değil de aynı anda beraber verilmesi bunun tüm filmde etkisinin görülmesidir. kara mizah bir nevi ağlanacak hale gülünmesidir, umutsuzluğun dibine vurulduğu anda yapılacak tek şeyin acı bir gülümseme olduğunun kabullenilmesidir. kara mizahı en iyi anlatan sözcük kanımca acı gülümsemedir. birbirlerine benzemekle beraber arada çok net keskin ve ince bir çizgi vardır aslında.
    kara mizah örnekleri:

türkiyede kara mizah:
    ferhan şensoy- pardon
    her şey çok güzel olacak
    levent kırca- olacak o kadar
    vavien
    penguen uykusuz lemanın siyasi karikatürleri

aşağıda ise gördüğüm duyduğum kara mizah filmlerini yazacağım izlediklerimi de 10 üzerinden puanlıyorum ki siz de ortak izlediklerime bakarak bu listeden ona göre fil seçebilirsiniz.

1- martin mcdonagh fimleri :

in bruges 10/10 --- benim için kara mizahın tanımı bu film imdb

six shooter 10/10 short film imdb

three billboards outside ebbing, missouri 8/10 imdb

seven psychopats 9.0/10 imdb

2- martin mcdonagh'ın kardeşi john michael mcdonagh filmleri:

calvary 8/10 imdb

the guard 8/10 imdb

3- coen brothers filmleri:

raising arizona 8/10 imdb

miller's crossing 7.5/10 imdb

barton fink 8/10 imdb

fargo 10/10 imdb

the big lebowski 10/10 imdb

o brother, where art thou? 7/10 imdb

no country for old men 9/10 imdb

burn after reading 7/10 imdb

a serious man 7/10 imdb

true grit 8/10 imdb

ınside llewyn davis 7.5/10 (draması daha ağır basıyor, tam bir yıkık filmi.) imdb

hail, caesar! 6.7/10 imdb

the ballad of buster scruggs: netflix'e yaptıkları kısa filmlerden kolaj şeklinde güzel bir yapım 7.6/10 imdb

4- kübrick filmeri:

aslında tüm filmlerinde kara mizah ögeleri vardır ancak bunu tüm filme yaydığı filmi:

dr. strangelove or: how ı learned to stop worrying and love the bomb: savaşla kara mizahın mükemmel uyumu, peter sellers'i 3 farklı rolde kusursuz oynarken görüyoruz. imdb

5-diğer filmer:

filth 10/10: james mcavoy bipolar karakterini resmen yaşamış burada imdb

matchstick men 7/10 : nispeten çerezlik olan ridley scott yapımı film. nicolas cage oynuyor. imdb

layer cake 7/10: nispeten çerezlik olan diğer film. daniel craig oynuyor. imdb

stranger than fiction 7/10 : will ferrell'in alışıldık rollerinin dışında oynadığı,biraz sorgulamalı biraz fantastik değişik bir film. imdb

big nothing 7/10: çerezlik bir kara mizah daha imdb

birdman or (the unexpected virtue of ıgnorance) 10/10: izlerken orgazm olduğum, en iyi film oscarı dahil 4 dalda oscar alan mükemmel kadrolu inarritu filmi: imdb

after hours: martin scorsese filmi. 7.7 imdb puanı bana abartı geldi açıkçası ama değişik bir film tek gecede geçen kabus gibi bir film. 7/10 diyorum: imdb

gisaengchung (parasite): duymayan yoktur sanıyorum artık. sınıfsal farklılığı işleyen kore yapımı kara mizah filmi 7.5/10
    imdb

ucnut gems: adam sandler'in alışıldık rolü dışında bir karakteri canlandırdığı temposu düşmeyen gerilim dolu kara mizah filmi : 7.5/10 imdb

relatos salvajes: (türkçesi: asabiyim ben) yine birkaç kısa filmin bir araya geldiği öfkenin hayatımıza etkisini müthiş kara mizahla soslayıp sunan güzel bir arjantin yapımı film. imdb puanı gayet yerinde. : 8/10 imdb

pain and gain: yabancı uyruklu kişilerin amerikaya gelip yerli amerikalılardan daha fazla kazanıp onları resmen köleleri haline getirmesine içerleyen bir grup fitnessçının buna başkaldırısını kara mizahla güzel anlatmış michael bay filmi.: 7/10 imdb

trainspotting: bir rüya için ağıt nasıl ki drug konulu net bir dram filmiyse bu da onun kara mizah hali: 8/10 (filmin yıllar sonra ikincisi de çekildi. o da iyidir.) imdb

life of brian: dini eleştirel süper film. 9/10 imdb

monty python and the holy grail: life of brian ile neredeyse aynı ekip ve yönetmen benzer tema: 8/10 imdb

killer joe: normalde tiyatro oyunu olan, sinemaya çevirilen matthew mcconaugheyin baş rolünde olduğu ortalama suç filmi. yer yer kara mizah ögeleri mevcut. imdb

kiss kiss bang bang: çoğu sitede kara mizah olarak geçiyor, tanıma tam uymasa da daha çok eğlencelik bir film. 7/10 imdb

cornetto üçlemesi: shaun of the dead, hot fuzz, the world’s end, (kara mizahın biraz daha çerezlik filme yakın edwar wright yorumları, 7.5/10 filmler benim gözümde) imdb imdb imdb

the royal tenenbaums: simetri hastası wes anderson'dan güzel bir örnek: 7.5/10 imdb

moonrise kingdom: bir wes anderson filmi daha 7/10 imdb

snatch: çoğumuzun bildiği guy ritchie filmi: 9/10 imdb

lock, stock and two smoking barrels: bir guy ritchie filmi daha : 8/10 imdb

war dogs: lord of war'ın kara mizah soslu hali: 7.5/10 imdb

+tarantino'nun tüm filmleri

not: buraya sacha baron cohen filmlerini de ekleyecektim (özellikle the dictator) ancak filmleri daha çok absürt komedi eksenine giriyor. ilgililere duyurulur.

not: ilgilisine charlie chaplin filmleri de bunu çok güzel yedirir filmlerinde.

24.12.23 editi:

-den brysomme mannen (the bothersome man (2006): aşırı aşırı aşırı beğendim, modern dünyanın tüm gerçeklerini içten içe yalnızlığımızı hayvan gibi vurmuş suratımıza, ama biraz sanat sepetsel bir film herkese göre olmayabilir, metaforlar üzerinden gidiyor daha çok. 8.5/10 imdb

-rushmore: bir wes anderson filmi ama çok sarmadı beni eski bir film aynı zamanda. yoklukta gider bence 6/10. imdb

-four lions: klasik bir ingiliz kara mizah örneği, cihatçılarla ilgili dalga geçer tarzda bir film yapılmıs giydirmeler falan filan var hoş bir film. 7.5/10 imdb

-druk: danimarka sinemasının nadide örneklerinden, mads mikkelsen aşırı iyi taşımış başrolü, öğretmenler alkolle imtihanını hoş bir senaryoyla bağlamışlar. imdb

-don't look up: zaten duymayan kalmamıştır da günümüz sjwlerine mallarına göstere göstere de olsa geçirmeleriyle gönlümü kazanmıştır. netflix etkisiyle çok gömen de oldu ama sorarım size böyle gömen eleştiren başka bir film örneğiniz var mı? bence 8/10 imdb

-the lobster: bir bilim kurgu filmi ama gerçekleri acımasızca yüzümüze vurup insan doğasının aslında hayvan doğasından bir farkı olmadığını bize hatırlatıp depresifleştirebiliyor, sorgulatabiliyor. bu açıdan başarılı buldum 8/10. imdb

-withnail and i: ingiliz mizahının medarı iftiharı olan film. çok geç karşılaştım ama aşırı beğendim, birkaç kere izledim. eski film olma eksisini o sıcaklığını tüm samimiyetiyle yansıtmasıyla aşmış geçmiş mükemmel bir film. 2 gencin hayata tutunma çabasını işlenebilecek en iyi şekilde işlemişler, mizahi yönü de kuvvetli. 9/10. imdb

-oh boy a coffee in berlin: almanca öğrenirken izledim, fena bir film değil ama çok bir numarası da yok. aynı şekilde bir gencin kendini arayışını anlatırken günlük hayatında geçen olaylardan bir kolaj yapılmış. 6/10. imdb

anders thomas jensen filmleri:

retfærdighedens ryttere (riders of justice): 8/10 gayet beğendim. imdb

-blinkende lygter (flickering lights): riders of justice'e çok benzer aksiyonlu sürükleyici kara mizah filmi, ancak biraz eski bir film olması eksi yanı. yine de güzel. 7/10 imdb

-adams æbler (adam's apple): nispeten düşük tempolu filmi, boşlukta izlenir 7/10. imdb
  • bir şeye "bu kara mizah değil orospu çocukluğudur" diyorsanız bilin ki o kara mizahdır.

çünkü kara mizahı "kara" yapan senin değerlerini yok saymasıdır. senin değerlerini çiğnemeyen şey zaten kara mizah değil normal mizah ya da güldürüdür.
  • sinema alanında en iyi örneklerinden (benim için en iyi örneği) biri 1964 yapımı stanley kubrick filmi (bkz: dr. strangelove)dır. peter seller 3 ayrı karakteri canlandırırken eşsiz bir performans ortaya koymuştur.
hesabın var mı? giriş yap