şükela:  tümü | bugün
 • kara murat/malkoçoğlu filmlerinin vazgeçilmez bir ikilemidir. buna göre siyah elbiseli hain bizans askerleri (en az 10 kişi) kara murat'la karşılaştıklarında, kahramanımıza mutlaka sırayla saldırırlar. biri kara murat'ın üstüne atlayıp folloş olurken, elleri silahlı diğer askerler oldukları yerde sallanaıp sıralarını beklemektedirler. biri de demez mi ki arkadaş sen arkadan tut ben vereyim kılıcı, vereyim topuzu. yok olmaz. illa ki teker teker olacaktır. hatta bu öyle bir hal almıştır ki, kendi sırasında kara murat tarafından öldürülen bazı askerler, kara murat başkalarıyla dövüştüğü sırada çaktırmadan yerde yuvarlanarak kadraj dışına çıkmakta ve yepyeni bi asker edasıyla tekrardan saldırmaktadırlar (kalifiye eleman eksikliği var tabi). bu bazen öyle bir hal alır ki karamurat biriyle dövüşürken, arkasını döndüğü sırada bile bu bizanslılar bir şey yapmadan beklerler ellerinde kılıçlarla. sonra yok koca bizans neden yıkıldı, yok istanbul aslında konstantinapolis... iyi valla.
 • teker teker gelen adamlardır. itaatkardırlar.
 • kahpe bizans askerinin o kadar da kahpe olmadığının kanıtıdır bunlar. bu askerler, kara muratın yakalandığı an dışında, hep tek tek saldırılar, o an geldiğinde ne hikmetse mızraklı askerler çıkıverir meydana, kara muratın çevresinde bir çember oluşturulur, tüm mızraklar boyun hizzasında sıkıştırıveririler bizimkini. buradan anlayabiliriz ki kahpe bizans askerlerinin hepsi değil sadece mızraklı olanları kahpedir.
 • sırası geçtikten sonra hala ölmeyen, savaşabilecek durumda olanların, asla kara murat'a arkadan saldırmadığı delikanlı askerlerdir. zaten sıradan gelenler bitene kadar baygın yatarlar. sıradan gelenler bitince, bu yara almamış savaşacak durumda olanlar ayağa kalkıp tekrar cepheden saldırırlar. kalleşlik yapmazlar.
 • toplu halde saldırdıklarında, toprak zeminde doingg doingg diye seken kara murat'ın zıplayıp üstlerine uçmasıyla tamamı ölmüş olduğundan, bi dahaki sefere sırayla saldırmayı uygun görmüş olan askerlerdir.
 • tüm kahramanlar karşısında uygulanan sadece kara murat a mal edilemeyecek durumdur.zira kişinin kahraman olması herkesin teker teker gelmesiyle mümkündür.örneğin herkul,zeyna,kahtalı mıçı
 • erkektirler.

  (bkz: erkekseniz teker teker gelin)
 • kara murat benim diye sırayla bağıran türk köylülerine karşı geliştirilmiş bir sürümdür.
 • erkekliğin kurallarına uygun davranmayı düstur edinmiş kahramanlardır, hasımlarının üzerine hep birden saldırmayı hem kendileri hem de karşılarındaki kişi için onur kırıcı, küçük düşürücü üstelik adaletsiz bir tavır olarak algılarlar, bu nedenle teker teker gelirler, takdir edilmeye hak kazanmış kişilerdir, doğrusu da budur
  (bkz: erkekseniz teker teker gelin)