şükela:  tümü | bugün
 • kirlenen ve kararan paraların çamaşır makinasına tıkılması ve kısa yıkama programıyla yıkanması esasına dayanan olaydır.
 • unlu mafya babasi al caponenin kirli paralarini dort bir yana actigi camasirhaneler ile legal hale getirmesi ile ortaya cikmis bir deyim.
 • 1997'den beri, sirf kara para aklanmasinin onlenmesine yonelik bir mevzuatimiz vardir, 4208 sayılı kanun ve bu kanuna dayanarak cikarilan yonetmelik ve tebliglerden olusur. bankalar ve finans kurumlari basta olmak uzere, kara para aklanmasinda kullanilma olasiligi bulunan bilumum kurulus ve sahsa (ki bunlarin arasinda spor klupleri, kargo sirketleri, tarihi eser ve antika alim satimiyla ugrasanlar vs. de vardir), kara para aklanmasinin onlenmesi icin uymalari gereken kurallar ve ciddi yaptirimlar getirilmistir.
 • satis yapilan kisinin kimlik bilgilerine ulasilamayan islere para aktarmak seklinde gerceklestirilir genelde. ancak turkiyede buna pek gerek kalmaz cunku ulkemiz, sik sık hirsizlarini affeden, nereden buldun diye sormayacam diyen bir ulkedir. yabancilar buna kara para cenneti diyorlar.
 • karapara aklama, yani money laundering, al capon'la birlikte başlamış ve pis işlerden silah kaçakçılığından elde edilen paralar bir çamaşırhanede (laundry) yani bu çamaşırhanenin işletilmesi ile aklanmaya başlamış, adı da buradan kalmıştır. böylece paralar direkt olarak jetonlara dönüşüyor...

  internet üzerinden de aklama mümkündür. en bilinen yolu internetteki casinolardır.offshore ülkelerde kurulu şirketler vasıtasıyla kumar oynar ve kaybedersiniz. bunda gocunacak bişi yoktur (!)

  veya offshore bi ülkedeki şirket türkiyedeki bi başka şirkete borç vermiş ya da bi şekilde alacağı olmuş olsun, ödemeyince gelir burada icra takibi yapar ya da dava açar ve tabii ki kazanır bizim türk şirket de ödemek durumunda kalır tabiii tabii o diğer şirketin ne kadar gerçek olduğu da şüphelidir her zaman için.

  karapara yavaş yavaş çeşitli işlemlerle eritilmeye çalışılır, başka bankalara yatırılır, gayrımenkul alınır, bağışta bulunulur vs.
  otopark işletmeciliği bu iş için birebirdir.
  (bkz: öncül suç) (bkz: foundation crime)
 • bu ve benzeri suçlarla mücadele için masak (mali suçları araştırma kurulu) oluşturulmuştur.
 • 500 milyar cikmis sayisal loto kuponunuz icin birisi her an 600 milyar teklif edebilir
 • ismi "o adamlar karapara aklıyor oğlum", "uzanlar karapara aklamak için kurdu zıtarı bilmiyon sen", benzeri memleket kurtarma tespitlerinde sıkça geçiyor olsa da aslında gözlemlediğim kadarıyla karapara aklama tanımı halkımızca, sokaktaki insanca bilinen bir tanım değildir..kara para aklamadan bahsedebilmek için kara parayı iyi anlamış olmak gerekir..
  her kanun dışı para kara para değildir mesela, misal bir kayıtdışı ile kara parayı eynı şey sanar insanlar, veya kayıt dışı paranın da kara para olduğunu, yanlıştır bu sanrı... 4208 sayılı karaparanın aklanmasının önlenmesine dair kanun bünyesinde bir kısım suçlar tanımlanmıştır (aklımda kalanlar, kaçakçılık, sahtecilik, fuhuşa teşvik, dolandırıcılık, gasp vb..) sadece bu suçlar sonucu elde edilen para kara paradır..bu yolla elde edilen "fiziki" para suçu işleyen kişinin elinden çıktığı an kara para aklanmış demektir basit anlatımıyla, "karapara kaynağından ayrılmış olur" ..misal bir kişi kaçakçılık yaptı, bir çanta dolusu banknot elde etti, bu parayı götürdü, bir kişiye verdi, o an kara para aklama gerçekleşmiş, suçu işleyen kişi ile para arasındaki bağ koparılmış olur..bu "fiziki" paradan kurtulma olayı ise uygulamada bankaya yatırarak, transfer ederek karşımıza çıkar..bu suçun aklanan tüm parayı el konulması ile 1 yıla kadar hapis cezası vardır..
 • kara para aklayan kişiye yapmamasını söylemek...

  - kara para aklama...!
  - ya napıyım?
  - bilmem, kara para aklamada naparsan yap..
 • kara para aklama al capon'la 1920'lerde başlamıştır ancak kişinin gerçek çamaşırhaneler kurmaması sonucu olay patlak vermiştir. hem aklamayı çözecek kadar zeki olup hem de bu aklı kullanamamak...