şükela:  tümü | bugün
 • 1980 askeri darbesi ve bilhassa turgut özal döneminden sonra - kara paraya dayalı kalkınma modeline - geçen türkiye'nin sebep olduğu durum.

  -nereden buldun yasası- gibi kutsal bir yasayı bile işlemez hale getiren ve güney amerika ve ortadoğu ülkelerine özgü bu ahlaksız kalkınma politikası yerine devlet ve millet yerine ancak mafya, terör örgütleri, uyuşturucu tacirleri, hırsız iş adamları falan kalkınmıştır.

  bu yüzden ekonomi spekülatif bir zemine oturmuş ve zamanla enflasyon, döviz kurları ve faiz oranları dahil her şey bu kirli para akımlarından etkilenmiştir.

  bunun sonucunda alın teri ile temiz ve vergili kazanç elde eden emekçi insanların hakkı gasp edilmiş ve edilmektedir.

  50 bin liralık dairenin fiyatı 300 bin liraya çıkmış, bir daireye ihtiyacı olan 10 daire satın almış ve zengin ile fakir arasındaki uçurum katlanarak artmıştır.

  günümüzde iyice kara para cenneti haline gelen türkiye'ye bu kirli para sadece kendi içinden değil aynı zamanda ortadoğu, orta asya ve demir perde ülkelerinden akmaya başlamıştır.

  bu durum nereye kadar gider bilmiyorum ama bu yüzden hem emekçi insanların alın teri hem de ülkenin saygınlığı ve refahı büyük ölçüde zarar görmektedir. uyuşturucu ticareti, mafyatik sermaye, terör örgütleri, illegal silah ticareti, fuhuş, kumar ve kaçakçılık gibi yasadışı gelir kaynaklarından beslenen bu olgunun son bulması hem memleket hem de istikbal meselesidir.
 • kenara ayda 5000 tl ayirsam 300.000 liralik daireyi 5 senede aliyorum. ama 5 sene sonra o daire 600.000 olmus. yani hala 300.000 eksigim var. surekli benden uzaklasan bir bitiş çizgisi var sanki....

  maaşlı kesime anadan babadan kalmadigi surece surunmeye mahkum etmiş olgudur. kiraya devam gençler.