şükela:  tümü | bugün
  • brent weeks tarafından kaleme alınan fantastik seri. temel olarak ışığı ve renkleri kullanan bir büyü sistemi çevresinde gelişiyor olaylar. ithaki yayınları'na farklı fantastik edebiyat eserlerini okurlarla buluşturduğu için minnettarım ancak bu kitap ne yazık ki beklentilerimi karşılayamadı. tabi ki fikir sahibi olabilmek için öncelikle kitaba erişimimizin olması gerekirdi bu yüzden iyi ki basılmış.

neden beğenmediğime kısaca değinmem gerekirse:

- en çok takıldığım nokta karakterlerin diyalogları, iç sesleri ve kararları oldu. olgunluktan çok uzak, gerçekçi gelmeyen diyaloglar ve kararlar sıkça karşıma çıktı. hani 1-2 karakter olsa, kişiliği ile ilgili olduğuna yoracaktım ama kitabın genelinde böyle bir problem mevcut bence. ve bu durum aldığım keyfi bir hayli düşürdü çünkü bir süre sonra artık bir olaya verilen tepkinin ya da karakterin aldığı bir kararın gerçekçi olup olmadığını sorgular duruma geldim.

-kurgu ve büyü sistemi çok klişe değil ancak yine de tamamen yeni olarak adlandırılamaz. kitabın çevirmeni mehmet ihsan tatari de (kendisi büyük saygıyı hak ediyor) fazlasıyla fantastik seri okuyanlara çok yenilikçi gelmeyebileceğini, en azından kendisine gelmediğini ancak sevenlerin de çok sevdiği bir seri olduğunu söylemiş.

bu iki eleştirilebilecek nokta karşısında, brent weeks'in anlatımını güçlü buldum. bunu da anlatıcıyı sıkça değiştirererek, yani farklı karakterlerin gözünden olayları anlatarak sunmasına bağlıyorum.

biraz negatif bir yazı oldu ama bazen bir kitap hakkında fikrim olmadığı zaman ekşisözlük başlığına baktığım için ufak bir toparlama yapmak istiyorum. zira kitabı merak eden birisi için ilk entry bu olacak.

benim kitabı fazla sevmemiş olmam, onu kesinlikle başarısız ya da okunmaya değmez kılmıyor. farklı bir büyü sistemi, akıcı ve tempolu bir anlatım arayanlar oldukça keyif alabilir. ancak yukarıda yazdığım noktalara takılabilecek okurlar ve bu tür hakkında fazlaca eser okumuş olanlar da aynı keyfi almayabilir. tamamen" renkler" ve zevkler meselesi diyeyim ve "renkler" kısmıyla seriye ufak bir gönderme yaparak noktalayayım.