şükela:  tümü | bugün
 • bir tez olamadım şu hayatta bari antitez olayım motivasyonuyla girişilen çabadır.
  önce hinduizm, merkantilizm, turizm, romantizm işte ele ne geçerse alınır. bunlarla alakası olmayanlar için bu işlemin kendisi çok komik ve eğlencelidir zaten. çok eğlenilir. kavramları da bilmeye gerek yoktur ki of eğlence giderek artıyor. mesela bir budist için "kel kafalı turunç portakalı" deyince inanılmaz eğleniriz, ehhehe. sen de gelsene olm. bir budist görünce "önceki hayatınızda bir pırasa mıydınız yoksa mercimek mi" denilir ki biz de bazı şeylerin farkındayız anlamına gelsin, reenkarnasyon olayı di mi. baktık ki karşımızdaki samimiyet ve sabır yollu çabalar içinde, o zaman ona oturup alemi izlediğimiz yangın kulesinden öğütler veririz: bu kadar ciddiye alma canıım. mizahın, tutarlı bir paradigma içinde yapılabileceği, saldırmanın şart olmadığı kimin umurunda.. çok eğlenicez.

  bir de süheyl ve behzat uygur izlerken bu kadar eğlenilir, çünkü mustafa yolaşanla pazar keyfi çok demode artık. unutmadan karda kayıp düşen tombul teyzeler de çok komiktir.

  final sahnesinde şöyle yapılabilir: şaka lan şaka, enseye de bi şaplak. böylece zavallılık unutulur, elde kalır popülizm.
 • ergenekon operasyonunu eleştiren, mahkumlar ve soruşturma yapanları içeren araştırma çerçevesinde tarafları izleyen, tanıyan görüşen herhangi birine, terör örgütü üyeliği yaftası yapıştırmaya yetebilecek bir suç isnadı.

  (bkz: ekrem dumanlı)
 • akp'nin 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu ve 12 haziran milletvekilliği genel seçimlerinde bolca uyguladığı propaganda metodu. üzerinde bir tek akp logosu olmayan, karşı tarafı yıkmak için olduğu açık, kim olduğu belirsiz gruplara ait broşürler yurdun büyük bir bölümünde seçimden bir gün önceki cumartesi gecesi dahi dağıtılmıştır. bu propagandalar çerçevesinde oyunu değiştiren var mı bilemiyorum. ama kara propagandaya gene en iyi kara propaganda ile yanıt verilebilirdi sanırım.
 • birçok durumda muhalif görüşe kara propaganda demek eylemini de içerir.
 • http://www.youtube.com/watch?&v=6t5blnaa5nw

  yukarıdaki görseli birkaç defa izledikten sonra biraz okuma yaptım. propaganda, kara, beyaz ve gri olarak üçe ayrılmış. şimdi biraz kara propagandadan bahsedeceğiz. önce küçük örneklerle propaganda yapalım.

  beyaz propaganda: genç bir adam girişim yapar ve zengin olur. yaptığı güzel işler görsellenir. kitap yazar. kapitalizm propagandası yapılır.
  siyah propaganda: bu genç adamın ateist olduğu yazılır. kapitaliz böyle aşağılık, inançsız denir.
  gri propaganda: bu genç adamın eşcinsel olduğu ve kapitalizmde eşcinsel ve ateist insanların da zengin olabileceği belirtilir.

  kara propaganda için, öncelikle, kaynağı size dost gibi görünen ancak aslında düşman olan bir kaynak denmiş.

  örnek verelim: buradaki videonun bir kısmının kesilerek -görüntüler bir ay öncesine ait- gezi parkı direnişi üzerine haber yapılmış. buradan izleyebilirsiniz. haberi yapan kaynak ise trt.

  daha sonra, propagandanın rengine uygun içerikle yapılması geliyor. yani, olaylara nesnel yaklaşmak yerine olaylardaki insanları, genel olarak olayları karalayarak propaganda yapılıyor. birtakım gazete yazıları, hatta birtakım ekabir izahatı bu minvalde vuku bulmaktadır.

  ayrıca yukarıda paylaştığım ilk görsel de kara propagandadır. kara propaganda esnasında sıkça başvurulan kaynaklardan biri olan retorik soru, bu propagandada da kullanılmıştır. bu propagandanın sonucu olarak sanırım rize'de atatürkçü düşünce derneği saldırıya uğramış ve polis saldırganlara mümkün olan en nazik müdahaleyi gerçekleştirmiştir. şurada görüntüleri izleyebilirsiniz.

  kara propagandanın en önemli özelliği, herhangi bir şekilde rakip-düşman yaratılarak bu kimselerin protesto ettiği yahut savunduğu fikir ve eylemlerin temelini bilerek ıskalayıp, bu kimselerin diğer özelliklerine saldırılması ve manipule edilmesidir. propagandanın yapılacağı kesim özenle seçilerek karşı tarafa düşman edilir. işinizin ne olduğu, işinizi nasıl yaptığınız, ne kadar iyi veya başarılı olduğunuz, kime hizmet ettiğiniz bu noktada önem arz etmez. gözünüzün üzerinde kaş olması propaganda yapılan kimseler için kafi hale getirilir ve düşmanları olursunuz. ortadan kaldırılmanız gereklidir, çünkü propaganda yapılan ve bu propagandadan etkilenen kesimle aynı fikirde değilsinizdir. doğrudan doğruya karalanırsınız. ayrıca bu mesele siyaset* gibi de değildir. yanlışı veya hatayı sizin yapmanız önceliği aranmaz. engellemeye çalışmış veya çalışmamış olmanız gözlemlenmez. konuyla doğrudan ilişiği olan değişkenler sebebiyle değil, propagandayı yapan fikirle zıtmışsınız gibi karalanırsınız. sözlük*te de birçok başlık altında kara propaganda yapılmıştır.

  bugün insanlar türkiye'de direniyorlar. baskıcı bir yönetime karşı direniyorlar. canlarına kast eden bir 'emniyet' teşkilatına direniyorlar. kara propaganda, doğrudan doğruya bu kimselere, polisten korkan kimselere, biat eden kimselere yapılıyor ve alkış alıyorlar. sayıları azımsanmayacak derecede ve aynı şekilde konu hakkında bilgileri neredeyse yok. bunun temel sebebi kara propaganda.

  kara propagandanın en can sıkıcı taraflarından biri de karşılıklı iletişimdeki dogmatik özelliği. yani kara propagandaya karşı herhangi bir açıklama oldukça komik ve gereksiz oluyor. siz birine karnım aç derken karşınızdaki kişinin size ayakkabıların kırmızı demesi, yahut havanın sisli olduğunu söylemesi gibi bir şey. dolayısıyla nereden yaklaşmanız gerektiğini kestiremiyorsunuz. çünkü kara propaganda doğası gereği yalan söylüyor, kafa karıştırıyor. eğer kara propagandanın hedefi kitledenseniz, yani propaganda ögesiyseniz, propaganda size yapılmıyorsa; bir aynanın üzerine çapulcu kıyafeti çizerek o aynaya bakmanızı sağlayıp kendinizi aslında olduğunuzdan kara ve karalanmış ve kirli göstermeye çalışıyor. bu görüntüyü propaganda yapılan kesim zaten böyle görüyor. size bakmamaya ve aynadaki muammaya bakmaya başlıyor. bu noktada o kimseleri de aynaya baktırmak mantıklı olmuyor. çünkü kendilerini de öyle görerek bu durumdan imtina ediyor ve geri çekilip düşmanlıklarını bilemeye, keskinleştirmeye başlıyorlar. o kimselerin size bakmasını sağlamak zorundasınız.

  günümüzde kimse, propagandanın rengine bakmıyor. matematik bazlı, yani ekonomi bazlı tüm etkileşimler, sadece ölçümlere, etkilere, sonuçlara bakıyor. bu nedenle ne medyada sanatçılar üzerindeki "şunu dedi şurada yemek yedi, zaten ayakları kokuyor" tadındaki karalamalara, ne tüketilen ürünler üzerindeki "sahibi şöyledir, zaten benim dayım orada çalışıyor görmüş" gibi karalamalara inanmayın. birçok başka alan ve sektörde kara propaganda mevcuttur. duyduğunuza hiç inanmayın, gördüklerinizi de aklınızla tartın, düşünün.

  sokağa çıkın, propaganda orada.
 • mustafa sarıgül'ün "kaybedenlerin oyunudur" diyerek açıkladığı kavram.
  kaynak
  sanırım, chp'nin oyunuymuş.
 • (bkz: atv) (bkz: a haber) (bkz: sabah) (bkz: takvim) (bkz: yeni şafak) (bkz: akit) (bkz: star) (bkz: birgün) (bkz: evrensel) (bkz: özgür gündem)
 • turkce, karalamak, kara calmak, kara surmek kelimeleri ve deyimleri ile cogu zaman karistirilip, gercek anlami disinda kullanilan terim. karsit gorusu kotulemek, onun hakkinda yalan iddialar ve iftiralar ortaya atmak ile karistirilir ama anlami bundan biraz daha karmasiktir. propagandanin bir karsit gorus tarafindan, olumsuz gozuken bir sey soylememesine ragmen, diger gorus taraftarlarinin moralini bozmaya ve/veya iki gorus arasindaki kararsizlari kazanmaya calisan turudur. ne kaynagini ne amacini gizleyen beyaz propaganda ile, belirsiz bir kaynaktan yayin yapan gri propagandadan, hem kaynagini, hem amacini gizleyerek ayrilir. bir propaganda cinsinin kara propaganda olarak tanimlanmasi icin, gercek kaynagini gizlemesi, ve kendini aslinda karsit oldugu taraftan yayilmis gibi gostermesi gerekmektedir.

  ornegin, farazi bir secim surecini ele alalim. akp teskilatinin oy kazanmak icin kendi ideolojilerini, hizmetlerini tanitmasi ve vaatlerini siralamasi bir beyaz propaganda ornegidir, progapaganda faaliyetinin kaynagi ve amaci bellidir. ayni teskilatin, ornegin o secim bolgesinde en onemli rakipleri chp ise evlere, dukkanlara, "chp iktidara gelirse muslumanlar dinini yasayamayacak, muslumanlar akp'de birlesin!" yazan imzasiz brosurler birakmasi gri propagandadir, propaganda faaliyetinin kaynagi belirsiz birakilmistir. ayni orgutlenmenin, "ıktidarimizda eskiden oldugu gibi camileri yine kapatacagiz!" yazan chp imzali bildiriler dagitmasi ise bir kara propaganda ornegidir. hem amac, hem kaynak gizlenmistir.

  kara propaganda tanimi, sunulan bilginin dogrulugu/yanlisligi konusunu icermez. dogru verilerle de kara propaganda yapilabilir, burada soz konusu verinin sunulus tarzi onemlidir. propaganda icrasinin bir sanat halini aldigi ıkinci dunya savasi donemi, bu tur orneklerle doludur. mesela, "ıkinci dunya savasi siperlerinde bir askerin ortalama hayatta kalma suresi alti haftadir" dogru bir veridir ama savasan taraflar sahadaki birliklerin morallerini yuksek tutmanin onemini bildiklerinden bu tur bilgiler savas zamani gizli tutulur. bu bilgiyi "ortalama hayatta kalma sureniz alti hafta, dikkatli olun" yazan bir brosur haline getirip dusman askerlerinin erisimine sunmak, onlarin mucadele azmini kirici bir kara propagandadir.

  kara propaganda rakibin azmini, mucadele gucunu, birligini bozmak disinda karsit gorus destekleyicileri ve iki grup arasindaki kararsizlari propagandist tarafa cekmek icin de yapilabilir. yine ıkinci dunya savasi'nda bu konuda ilginc ornekler bulmak mumkundur.

  1941'de japonya, filipinler'i isgal edip, bolgeyi buyuk uzak-dogu asya ortak refah alani'na katar. filipinler, ancak 1944'de direniscilerin ve muttefiklerin ortak cabasiyla kurtulur. pasifik'te adalar icin savas ve japon karsi saldirilari devam ederken, japon propaganda makinesi calismaktadir. japonlar, filipinli kadinlarin zor durumundan faydalanarak ulkede muttefikler aleyhine kamuoyu yaratmak niyetindedir.

  her savasta oldugu gibi bu donemde de yuzlerce kadin tacize, tecavuze ugrar, dahasi yuzlercesi japon isgalciler tarafindan zorla ianfu yapilir, bir kisim kadinin da hayatta kalmak icin once isgalci, sonra da muttefik subaylar ve askerlerle birlikte olur. filipinler'de de durum bundan farkli degildir. muttefik zaferinden kisa bir sure sonra adalarda "cinsel yolla bulasan hastaliklardan korunun!" baslikli ilginc bazi brosurler gorulmeye baslanir:

  "son zamanlarda subaylarimiz ve askerlerimiz arasinda cinsel yolla bulasan hastaliklar oraninda buyuk bir artis gozlemlenmektedir. bunun sebebi karakteri supheli filipinli kadinlarla cinsel temas kurulmasindaki artistir. adalardaki japon isgalinin bitiminden sonra ortaya cikan zor kosullar yuzunden filipinli kadinlar kendilerini biraz yemek icin erkeklere sunmakta istekliler. bu durumda her turlu onlemin alinip prezervatif kullanilmasi veya koruyucu ilaclar ve benzerlerinin kullanilmasi, daha da kesin bir onlem olarak sadece evli kadinlar, bakireler ve saygin konumdaki kadinlarla birlikte olmanin tercih edilmesi gerekmektedir.
  toplumda artan amerikan sempatisini de hesaba katarsak, kadinlar kendilerini askerlerimize sunmakta daha da istekli olacaklardir. cinsel hastaliklara ek olarak, filipinli kadinlar kisisel hijyen de nedir bilmedikleri icin, aralarinda bulasici hastalik tasiyanlar sayica coktur, bu konuda da her turlu onlem alinmalidir."

  abd ordusu imzali, amerikali subay ve erler icin hazirlanmis gibi gozuken bu brosurler, aslinda japonlar tarafindan hazirlanip filipinler uzerine ucaklarla birakilmistir. amac filipinler halkinin adalardaki amerikan askeri varligini tum sorunlarin kaynagi olarak gormesi ve japon idaresine tekrar sempati ile bakmasidir. kara propagandada kullanilan dil ve ozenle secilen kelimeler hem durumun japon idaresindeyken daha iyi oldugu algisini yaratmaya, hem de amerikalilarin filipinlileri hakir, asagi, ve pis, kadinlarini ise sadece birer seks objesi olarak gorduklerini gostererek amerika karsiti bir cephe yaratmaya calismaktadir.

  bu propagandanin ne kisa ne uzun vadede amacina ulastigi soylenemese de (gunumuzde filipinler'de abd'ye sempati ile bakanlarin orani arastirmalarda yuzde doksanin altina genelde inmiyor, bu acidan dunyadaki en amerikan yanlisi ulus olduklarini soyleyebiliriz) planlanisi ve uygulanisi acisindan kara propagandanin kusursuz bir ornegini teskil eder. amac gizlenmis, propaganda kaynagi ise karsi taraf olarak gosterilmistir. bu iki ozellik kara propagandayi diger propaganda cinslerinden ayiran en onemli kriterlerdir.
 • kaynağı belirsiz, içeriği aldatıcı, infial yaratma ya da psikolojik yıpratma amacı taşıyan propaganda çeşidi.