şükela:  tümü | bugün
 • nisan 1832'nin başında, reis black hawk tarafından yönetilen, sauk ve meskvaki kızılderili kabilelerini, 1804 yılında imzalanan ve pek çok toprağı ellerinden alan anlaşmada kaybettikleri yerler için ayaklandılar.

  gelişme
  ayaklanan kabileler mississippi nehri üzerinden illinois'e geçtiler. söz konusu topraklarda sadece barış içinde yaşamak istediklerini söyleyen black hawklar, vali tarafından görevlendirilen ajanlar tarafından da izleniyorlardı.

  stillman's run çarpışması
  black hawk'ın halkı saldırıya geçti ve stillman's run'da bir zafer kazandı. zaferin ardından wisconsin'e geri çekilmeye karar verdiler. geri çekilirken tam mississippi nehrini geçecekken, yerleşik milisler tarafından baskına uğradılar. wisconsin tepelerine doğru gitmeye zorlandılar.

  wisconsin tepeleri çarpışması
  sayıca fazla oldukları halde yerleşikler black hawk birleşik kabilelerini zor yendiler. çok kayıp verdiler. aynı şekilde çok az kızılderili nehri geçerek kurtulmayı başarabildi.

  bad axe baskını ve katliamı
  düzenli abd birlikleri black hawk kabilelerine saldırıya geçtiler. general henry atkinson komutasındaki abd birlikleri, la crosse'nin güneyindeki bad axe nehri'nin ağzında bulunan black hawk topluluklarına karşı büyük bir saldırıya giriştiler. ilk çarpışmada 1000'den fazla olan kızılderili gurubundan en fazla 150'si hayatta kalabildi. güçlleri kırılan kızılderilileri püskürten abd birlikleri sistematik bir kıyıma giriştiler. siviller katledildiler. kurtulabilenler winnebago kızılderililerine sığındılar fakat onlar da sağ kalanları abd birliklerine teslim ettiler.

  kaynak