şükela:  tümü | bugün
 • malta'dan ekim 1921'de vatana döndü, ilk meclise sivas mebusu olarak girdi. milli mücadele döneminde umudunu en çabuk yitirenlerden, şöyle diyor; ''parasız, ordusuz ne yapabiliriz? onlar tayyare ile havada uçuyorlar, biz henüz kağnı arabasından kurtulamıyoruz! onlar dritnot yapıyorlar, biz yelkenli bir gemi yapamıyoruz. bu hallerde bugün istiklalimizi kurtarsak bile, yine günün birinde bizi taksim ederler'' (1872 - 1931)
 • karakol cemiyetini baha said bey ile kuran ittihatci buyugumuz. birinci meclis'in sivas mebusu.
  ittihatci olusundan kelli, birinci meclis ikinci grup uyesi, mustafa kemal muhalifi. bunun dogal sonucu olarak ikinci mecliste esamisi okunmuyor.

  dar-i bekaya irtihali ise 1931 senesinde, bir kaza nihayetinde oluyor. ondan da bize yadigar, karakol oluyor... yani merkez.
 • gürkan hacır'ın bu ayki yeni harman dergisinde kısa bir biyografisini yazdığı,hacır'ın değimiyle gizli kalmış bir kahramanımız.

  kökten ittihatcı olmasının yanında işgal günlerinde istanbulda çok gizli bir örgütlenmeye gitmiştir.örgütleniş biçimi itibariyle ahmet cem ersever'e benziyor.biraz daha ileriye gidersem,kurtuluş savaşı'nın özel harpcisidir amma ve lakin bu kötüye yorumlanmamalıdır.istanbul'un işgalden kurtulması için ne gerekiyorsa o an için yapmıştır.

  kızıltoprak tren istasyonu yakınında tren altında kalarak ölmüştür ve henüz daha ölümü kaza mı yoksa intihar mı sarih değildir.ailesi hikayesinin kitaplaştırılmasını veya kendisinin bir şekilde konuşulmasını istemiyor;tıpkı kara vasıf gibi onların da ağzını bıçak açmıyormuş.
 • başkumandanlık yasasının 3. sefer uzatılması goruşulduğu sırada vatan pahasına siyaset nasıl yapılırın güzel bir örneğini sergilemiştir. vatan haini değildir belki ama gafil kelimesinin tam karşılığıdır kendisi.
 • şu çılgın türkler'de geçen muhalif milletvekili 2. meclise girememiştir zaten açıkçası kitapta olumlu yorumlayamıyorum ayrıca malta sürgünlerindendir.
 • kızıltoprak istasyonunda parçalanan cesedinin cebinde sadece 3 lira çıkan kahraman. ailesine herhangi bir servet de bırakmamıştır. kel alilerin, kılıç alilerin kodamanlaştığı düzende namusuyla kenarda köşede ölmüştür. allah rahmet eylesin.