şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malta'dan ekim 1921'de vatana döndü, ilk meclise sivas mebusu olarak girdi. milli mücadele döneminde umudunu en çabuk yitirenlerden, şöyle diyor; ''parasız, ordusuz ne yapabiliriz? onlar tayyare ile havada uçuyorlar, biz henüz kağnı arabasından kurtulamıyoruz! onlar dritnot yapıyorlar, biz yelkenli bir gemi yapamıyoruz. bu hallerde bugün istiklalimizi kurtarsak bile, yine günün birinde bizi taksim ederler'' (1872 - 1931)
 • karakol cemiyetini baha said bey ile kuran ittihatci buyugumuz. birinci meclis'in sivas mebusu.
  ittihatci olusundan kelli, birinci meclis ikinci grup uyesi, mustafa kemal muhalifi. bunun dogal sonucu olarak ikinci mecliste esamisi okunmuyor.

  dar-i bekaya irtihali ise 1931 senesinde, bir kaza nihayetinde oluyor. ondan da bize yadigar, karakol oluyor... yani merkez.
 • başkumandanlık yasasının 3. sefer uzatılması goruşulduğu sırada vatan pahasına siyaset nasıl yapılırın güzel bir örneğini sergilemiştir. vatan haini değildir belki ama gafil kelimesinin tam karşılığıdır kendisi.
 • şu çılgın türkler'de geçen muhalif milletvekili 2. meclise girememiştir zaten açıkçası kitapta olumlu yorumlayamıyorum ayrıca malta sürgünlerindendir.
 • kızıltoprak istasyonunda parçalanan cesedinin cebinde sadece 3 lira çıkan kahraman. ailesine herhangi bir servet de bırakmamıştır. kel alilerin, kılıç alilerin kodamanlaştığı düzende namusuyla kenarda köşede ölmüştür. allah rahmet eylesin.
 • istiklal savaşı başında bazı direniş örgütlerinde bulunmuşsa da sivas kongresinde manda savunucusu olarak kürsüye çıkmıştır. atatürk muhalifidir. başkomutanlık yasasının uzatılmasına karşı çıkmıştır. büyük taarruzdan sonra 1924'de terakkiperver cumhuriyet fırkası'na girmiştir.
  buraya kadar her şey tamam, adam o şartlarda izlenen politikanın yanlış olduğuna, türkiye'nin bağımsızlığını elde edemeyecek kapisitede olduğuna karar vermiş ve bu yüzden atatürk'e muhalefet kanadına geçmiş olabilir, bu anlaşılır bir şey. herkes şartları mükemmel tartabilecek kapasiteye sahip olmayabilir ve buna gaflet denir. fakat insan büyük taarruzdan sonra da aynı tavrı sürdürüyor ve yanlışını kabul etmiyorsa o kişinin vatan sevgisinin samimiyetinden bahsedilemez.

  örneğin büyük taarruz planına karşı çıkan yakup şevki paşa zaferden sonra yanıldığını kabul etmiş ve zafer nedeniyle bu planı hazırlayanlara haklarını teslim etmiştir.
 • atatürk'e ingilizlerin istanbul işgalini önceden haber vermiş kişi. daha sonrasında birinci meclis'te 2.grup içinde yer almış ilginç şahsiyet.
 • mütareke döneminin bilinen ilk milli örgütü kara vasıf bey’in kurduğu ittihatçı yapıdaki karakol cemiyeti’dir.

  kaynakça;

  1 - karakol cemiyeti

  2 - istanbul’da bazı kimselere gönderdiğim mektup

  3 - kocaeli yarımadası’nda karakol cemiyeti – mustafa kemal paşa rekabeti ve yahya kaptan olayı