şükela:  tümü | bugün
 • kayda " giresun gönüllü maiyet müfrezesi " olarak geçmiş topal osman 'ın önderliğinde 10 kasım 1920'den başlayarak mustafa kemal'in muhafızlığını üstlenmek üzere görev yapmış giresunlu uşaklar.
 • ugur ziya simsek'in cin tarikati isimli romaninda 'cumhuriyet donemi derin devleti' olarak soz ettigi olusum vs bilgiler...
  arastirmaci yazarin mpl tv de konuk oldugu hazir kita isimli programin 87inci bolumunde mevz-u bahis olmustur...

  (bkz: cin tarikati)
 • babanemin babasının de içinde bulunduğu oluşum. anılarını duyduktan sonra vay anam vay neler dönmüş serhat ya demiştim.
 • bazı kaynaklarda yanlış olarak laz taburu diye geçer. laz değil çepnidirler, tabur değil hatta bölük bile değil bir ya da birkaç mangadırlar.
 • aba zıpka başlık
  beş para harçlık
  ağa dayı beni de yaz

  memleket düşman çizmesi altında çiğnenirken, harbe zorunlu değil gönüllü katılan vatansever gençlerden müteşekkil birlik. bilhassa sakarya muharebesi'nde mevcudunun neredeyse tamamını yitirmiştir. giresunlu değilim ancak olsaydım en büyük iftihar kaynağım olurdu. aradan yüz sene geçmiş olsa da, vatan ihtiyaç duyduğunda kimseye sormadan "beni de yaz" diyecek gençler hep var olacak...
 • sakarya savasi esnasinda asker yoklugundan oturu, donemin muhafiz taburu olan kara zipkalilarin tamami cepheye gonderilmistir. isin ilginci, zaten ciddi bir direnis beklemeyen yunan kucuk asya ordusu, karsisindaki gruplari( 2 tumenden olusan ciliz kolordu) gorunce once sasirmis, kara zipkalilarla karsilasinca ise sok olmuslardir. kara zipkalilarin gayet basiretli ve cesurca dovusmelerinden oturu, yunan ordusu kurmaylari.,” turkler ne ara ordu kurdu, hadi orduyu da gectik ne ara ozel kuvvetler yetistirdi” seklinde derin dusuncelere dalmislardir. bu kurtulus savasina istirak eden butun sehit ve gazilerimizin ruhlari sad olsun.