şükela:  tümü | bugün
 • her iki ülke sosyal medya hesaplarını kısıtlamış, çatışmanın gerçek boyutları rakamları gibi şeyleri iletecek savaş muhabirleri vs bölgeye sokulmamış, her iki tarafın propaganda söylemlerinin ve bu kadar dezenformasyonun içinde internete düşen iki gram videodan siz nasıl askeri analizler düzebiliyorsunuz? yani bana da öğretin.

  gördüğünüz her foto her video her harita kim paylaşırsa paylaşmış olsun, ekranın köşesinde hangi bayrak olursa olsun, kimin milli televizyonunda ağlanarak rapor edilmiş olursa olsun teyide muhtaçtır. teyid edilemiyorsa "böyle de bir şey varmış" denerek ancak gerçek bağımsız kaynaklarca teyid edilmiş veriler yanında tuz biber olabilir. gerçek rakamlar, kimin ne kaybettiği, ölü yaralı kayıp nevi, gün gün ele geçenler ve tarafların ilerleme safhaları ikmal hızları vs savaş bitip defterler açılınca ancak düzgün yazılır. yani harekat sürerken benim burada gördüğüm analizleri rakamları jane's defence network'deki ortadoğu kafkas analistleri bile bu böyledir diyemiyorken adamların 5 figures kazanan 9 dil bilen analistleri bunu yazmaya cüret edememişken siz nasıl olayor da yazayorsunuz? dahası "ermenistan iki günde 40 adet t-90 kaybetmiş kaynak hasan memmedov amcam" de bir tür teyid değil. iki tarafa etnik ve politik ve dini olarak bağımlı olmayan birileri bunu teyit edecek ki o zaman anca. bunun da üstüne bir de türk ırkı ezer, kurdun dişine kan değdi falan gibi etnik nefrete dayalı yazı altyapısı var ki resmen ömür törpüsü. yapmayın yav.

  yani yazılabilecek tabii bir şeyler var ama komple harekatın altını üstünü biliyor gibi de davranamayız. mesela etnik nefret dedik, hayatınızda hiç ermeni ordusundan biriyle bir araya gelmişliğiniz var mıdır? ben de gelmemiştim, ama geçtiğimiz senelerde pfp (bkz: partnership for peace) için ermeni heyetiyle aynı ortamda bulunmamız gerekliliği doğduğu zaman da katılmıştım. kendimden gayet emin olarak gittim hatta. türk ordusundaki ermenilere karşı etnik veya dini herhangi negatif bir duygu beslemediğim/etrafımda beslenmesine müsaade etmediğim de malumunuzdur. ancak ne diyeyim ne kadar iyi niyetli olursak olalım o gece biraz zor geçmişti. ermeni pfp temsilcisi kurmay binbaşı "kamavor" hovakimyan diplomasiyle pek bir ilgisi olmayan, trapezund'u, muş'u kilikya'yı hala ermenistanda zanneden biriydi. şu an ermeni başbakanının da yaptığı "artsakh 1000 yıldır ermenidir" mantığının o zümreye çok derin işlemiş olduğuna ben o zaman kani olmuştum.

  ben - "binbaşım kilikya'da ermeni krallığından önce de romalılar vardı, toprağın gerçek sahibi ilk gelenlerse adanayı tarsusu da italyanlara mı verelim?"

  bnb hovakimyan - "artık roma yok, ama ermeniler hep vardı"

  ben - "romalıların torunları italyanlar var, siz de erken ortaçağ ermenilerinin torunusunuz. ama dedelerinizin nesinin olduğunun realpolitikte bir karşılığı artık yok. aynı italyanların dedelerinin bir zamanlar nelerinin olduğunun şimdi önemsiz olması gibi"

  ondan sonra benimle bir daha hiç konuşmadı (sağolsun) ama bu adamların içlerindeki o hırsı kızgınlığı batılılar tarafından ihanete uğramış olma duygusunu anlamak için kahin olmaya gerek yok. ermenistanın karabağı işgalinin arkasında öyle duygular vardı. hiçbir şey değişmiş değil. duyguların bu derece yoğun yaşandığı bir coğrafyada, ermenilerin ve azerilerin taraf olduğu bir masadan açık söyleyeyim hiç bir şey çıkamazdı. sözlerin bittiği yerde silahlar konuşur ki şu an da bu oluyor.

  operasyondan önce olayın siyasi boyutu var ki o tabloda azerbaycan ve ermenistan aslında ufak aktörler. ipin iki ucunu ise rusya ve türkiye yüklenmiş gibi görünüyor.

  rusya'nın buradaki pozisyonu çok karmaşık. amerika için karayipler ne demek ise rusya için de kafkaslar o demek. rusya harici bir siyasi entitenin oraya nüfuz etmesi demek onların geçen yüz yılda hiç görmedikleri bir durum. bu kabul edilemez bir şey. türkiye ile suriye'de libya'da ve şimdi de kafkaslarda karşı karşıya gelmiş haldeler. suriye'de allem edildi kallem edildi ve yüksek tansiyonlu bir tür kooperasyon sağlandı. ama bu da biraz olması gerektiği için olmuş bir şeydi. suriye rusya için taktiksel bir önemde olsa da, oraya yardım ederek dünya kamuoyunda kendini cilalayıp parlatsa da bir nato ülkesiyle "overseas" bir kavgaya açıktan girmek isteyeceği kadar da önemli bir şey değildi. türkiye'nin suriye için karşılaştığı iç baskı da rusya ile karşı karşıya gelindiğinde artacak şehit sayıları vs düşünüldüğünde astarı yüzünden pahalıya geliyordu. o yüzden suriye türkiye'nin astana grubunda oturuyor olmasından dolayı delirmiş de olsa rus-türk kooperasyonu orada zorla bulunuyor.

  işte kafkaslarda rusya'yı anlaşmaya teşvik edecek böyle bir durum bulunmuyor. kafkaslar rusya'nın denizler ötesi reklam sahnesi değil. bilfiil güney cephesi. orada başka bir bölgesel gücün suriye ve libya'da yaptığı gibi nüfuz artırma çabaları hele hele silahlı olarak bunu yapması sovyet/rus anlayışının odunla uzaktan dürtülmesi anlamına geliyor. ancak bu teraziyi dengeleyecek husus da bunu yapanın nato'nun artık dışlanmak üzere olan haşarı evladı konumuna gelmiş türkiye tarafından yapılıyor olması. rusya'nın bir nato ülkesiyle böyle caiz olmayan anlaşmalar ikili ilişkiler içine giriyor olması kendileri için inanılmaz bir prestij. putin nato'yu içeriden nasıl da yiyorum diyerek kıs kıs gülüyor. öte yandan türkiye için olmasa da akp hükümeti için bu 5 katı büyük bir prestij çünkü türk milletinin halk tabanındaki en büyük rüyası kaale alınacak kadar büyük/süpergüç gibi bir devlet olabilmek. yani ecevit'in boynu bükük tavırları milleti zamanında nasıl delirtmişse ekonomi ne durumda, muzu 10 sene önce kaç liraya yiyorduk şimdi kaç liraya yiyoruz diye sormadan bunu mukabil ekonomik önlemler getirmeden önce her yere dan dun askeri güç enjekte ediyor olmanın halktaki primi tepkisi çok güçlü. böyle bir ortamda rusya'nın türkiyeye, türkiye'nin de rusyaya ihtiyacı var. hem birbirlerini itiyorlar, hem karşılıklı güven sıfıra yakın, hem de çekiyorlar. ama bu garip dansın neticesi de cumhuriyetin 80 yıllık kazanımlarının 8 yıldan az sürede harcanıp bitmesi anlamına gelebiliyor. olsun, yeter ki oy gelsin.

  işin daha da derininde rusya kafkaslarda bir savaşa kesinlikle hazır değil. rusya ermenistan'ın şu ana kadarki konumunu (statükoyu) savunmaya and içmiş minsk grubuna en büyük desteği veren ülkeydi. çünkü kafkaslarda birbirine düşman olan ülkeleri (hemen hemen herkesi) bir arada tutmak rus perspektifinde ufak tavizlerin ve sözlerin uzun vadelere yayılıp sovyetlerin getirip dayadığı statükonun mümkün mertebe götürülmesi ile olabiliyor. şimdi azerilerin türk desteği ile istediklerini silahla rusyaya danışmadan alabiliyor olması çok büyük bir sorun olsa da, rusya kendi kümesine tilki gibi girmiş türkiye'yi aslında orada hiç istemese de covid'in dünyayı hacamat ettiği bir zamanda şimdilik bu ölçüde bir operasyonu yapacak bir ekonomik serbesti bulunmuyor. iki buçuk ordunun birbirine girdiği bir ortamı kenara katlayıp koyacak bir halleri, öyle bir insan gücünü içeren bir harekatı yapacak durumları/istekleri yok. üstüne türkiye iha/siha/dron teknolojilerinde dünyada ilk üçe girmek üzereyken suriye'de falan hava savunmaları gedikler verip dururken öyle maceralara girme istekleri hiç yok. yani bizim ekonomik vaziyet de çok içler acısı ama fiyat/performans yüksek askeri desteği teknoloji sağolsun ucuza verebilen bir ülkeyiz. rusya'nın öyle bir avantajı burada yok.

  türk dış politikası da akp öncesi dönemle karşılaştırılırsa söylemler baz alındığında ilkokul ikinci sınıf seviyesinde yürüyor da olsa şu anki vaziyette türk stratejisinin başarısı ve kafkaslara türk nüfuzunun yayılması azerilere silah mühimmat ve askeri destek (asker demedim) ile başarılabiliyor. rusların kafkas statüko stratejisi ise türklerin bunu yapmasının engellenmesiyle gerçekleşebiliyor. rusların bu dengeyi sağlayacak bir kozu olmadığından türk stratejisi şu an uygulanması daha kolay bir şey. ancak ikinci sınıf seviyesi de o yüzden dedim. türk dış politikasında akp sürecinde her olayın en başında hayt huyt diye dünyayı yakacak bir dışişleri var. sonra iç pazara 4000 psi gaz veren dini ve etnik soslu söylemler, durumu şahsileştirmeye kişileştirmeye götüren söylemler (eyyy şu eyyy bu) izliyor. ancak bir sıkıntı çıkacağı ve işlerin sarpa saracağı anlaşıldığı anda bu söylemler duruyor, basın kafasını diğer tarafa çeviriyor ve gizli saklı anlaşmalar tavizler ile türkiye bu durumdan çıkmaya çalışıyor. rus jeti düşürüldüğünde bu söylemleri durduran şey mesela domates gibi tarım ürünleri ihracatıydı. işte rus stratejisinin bu süreçteki asıl amacı türkiye'nin pek orta vadeli planı olmadığı için onu sıkıştırıp resmin dışına erken ittirmek.

  askeri açıdan incelemek için tarafların her şeylerinin masaya yatırılıp döküldüğü 100 küsür sayfalık analizler var. bunları çevirip yayınlayamam (yassah) ama hem azerilerin hem ermenilerin birbirlerine üstün olan tarafları var. formülasyonunu şurada vermiştim. eğitim ve ruh başabaş da gitse, azeri bütçesi, ekonomisi ve sayıları ermenistana göre daha baskın geliyor. ama ermenistan'ın dönüştürme kabiliyeti ve yetkinliği daha üstün çıkıyor. onun da dibine girilirse sovyetlerde ta kızıl ordu zamanlarından gelen bir tür ermeni varlığından bahsedebiliriz. kızılordu demografik olarak açıldığında slav olmayanların (rus olmayan litvanya letonya kazak özbek azeri gürcü) muharip olmayan sınıflarda istihkam, yol inşaat vs çok daha yoğun kümelendiği rapor edilmiştir. ancak ermeni subay sınıfının ivan bagramyan, kaçatur babacanyan, sergey kudyakov, ivan isakov gibi dört farklı kuvvette dört farklı orgeneral çıkartacak kadar kayırıldığı da vakidir. azeriler ise 1991'de bir silahlı kuvvetler kuracak kadar know-how bir araya pek getiremeyecek, ayaz muttalibov hatta ülkede kalan sovyet askerlerinin yeni doğmuş azerbeycan respublikasına silahlı kuvvetler olmaya devam etmesini falan onaylayacaktır. 1993 karabağ savaşında azerilerin bir tür ordusu vardır ve disiplinli de hareket etmişlerdir. ancak ermenilerin çok daha kötü ekipman, çok daha disiplinsiz alt kademe, yokluğa rağmen geniş askeri kazanımlarının sebepleri güçlü askeri altyapılarının varlığında vs aransa daha iyi olur.

  ancak 1993'ten bu güne azerbaycan işte bu güne hazırlandı. ekilip biçildi. ama bu azeri ordusunun giriştiği harekatın planlaması yıllardır masada da olsa benim gözlemime göre 2018 sonrası koca bir overhaul geçirmiş, teknolojik ve taktik yenilikleri bünyesine katarak zenginleşmiş. azeri ordusuna yıllarca sağlanan eğitim ve destek boşa gitmemiş, şimdi son siha kabiliyetini de paylaşıyor gibi görünüyoruz. işte şimdi de bu modern makinalarla hasat zamanı. clausewitz'in de dediği gibi savaş politikanın başka araçlarla devamıdır. işin sonunda kışlık zahire elde ne kalır göreceğiz. ama tepeden bakıldığında azerbaycan tek bir köy bile kurtarmış olsa artıda, ermenistan tek bir köy kaybetmiş de olsa ekside kalıyor. ama tabii ileride daha güvenilir bilgiler geldikçe de bu durumu tekrar değerlendirmeye vesile olur.
 • ön edit:
  10 kasım: savaşın bitmesi insani kazanım, azerbaycan egemenligine darbe şeklinde gerçekleşmiştir. bunun böyle olacağı haberini aldiktan beri emek harcamayı birakmistim. kesme yanılsaydım.
  23 ekim #114658085
  22 ekim #114613118
  21 ekim #114570902
  20 ekim #114529538
  19 ekim #114484738
  18 ekim #114433627 (insani) ateşkes ilan edildi
  17 ekim #114391251
  16 ekim #114371797
  14 ekim #114292036
  13 ekim #114243960
  12 ekim #114220630
  11 ekim için #114150189
  10 ekim: geçici ateşkes ilan edildi.
  9 ekim için #114067105
  8 ekim için #114047067
  7 ekim için #113986573
  6 ekim için #113928275
  5 ekim için #113882848
  4 ekim için #113836517
  olaylarla ilgili önemli bir yazı: #113850108

  daha önceki günler için: #113740687 #113700709 #113616928 #113585721 #113543921 #113668158

  konuyla ilgili başarili olduğunu düşündüğüm analiz: #113906025

  27 eylül'den itibaren farklı başlıklarda verilen gelişmelerdir. bugünden itibaren tek başlıkta toplamak, her günün gelişmelerini ayrı entry'lerle toplamak -aslında en başından beri yapmam gereken şeydi- daha mantıklı geldi.

  3 ekim gelişmeleri:

  saat 11.30

  - dün gece azerbaycan ermenistan'ın savas alanındaki kayıplarını toplamak için yapmış oldu ateşkes talebini reddetti.

  -dün gece ermenistan birlikleri karşı saldırı denedi. azerbaycan kaynakları bu saldırısının başarısız olduğunu geçti.

  -azerbaycan savunma bakanlığı düşen uçakları ile ilgili iddiayı yalanlayıp, insansız hava araçları ile saldırılarına devam ettiğini belirtti. video

  -azerbaycan bir kez daha suriyeli savaşçılarla ilgili iddiaları kesin bir dille yalanladı.

  saat 12.00

  -videoda görüldüğü üzere ermeni nüfus şehirleri boşaltmaya başladı.

  ermenistan: "türkiye ve türkiye destekli teröristler bölgeden çekilirse barış görüşmeleri başlayabilir. ermeniler yüzyıllar boyunca dünya'nın farklı bölgelerinde yaşadı ve yaşamaya devam edecektir."

  saat 12.37

  azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev: "biz, 'durun, çalışacağız, müzakere yürüteceğiz, yardım edeceğiz" gibi beyanları dinleyecek durumda değiliz. bunları defalarca duyduk. 30 yıl daha bekleyecek vaktimiz yok. sorun şimdi çözülmelidir."

  12.40

  azerbaycan askerleri ölmüyor mu neden paylaşmıyorsun diyene kadar, atın varsa elinizse kaynak paylaşayım. ya da başlığa entry girebilirsiniz çaylak da değilsiniz. neden küfür ediyorsunuz anlamıyorum.

  çatışmaların başlangıcından beri ilk defa esir fotoğrafı paylaşıldı. link

  12.55

  korkunç bir iddia: #113808780

  13.00

  ağdere’nin en büyük köyü talış ele geçirildi.

  13.05

  bir azerbaycanlı kardeşimizden gelen kahramanlık hikâyesi. (teyitli değil)

  görsel

  13.25
  sözde karabağ savunma bakanlığı gazetecilerin cepheye gitmesini yasakladı

  13.35

  dün ermenistan'ın askeri araç sürücülerini araca zincirledi iddiasını yazmıştım. bugün gelen görseller gösteriyor ki aynı şey mevzilerde de yapılıyor.

  13.40

  ermeni popülasyonun şehirleri boşaltması ile ilgili bir baska video: video

  13.42

  aliyev: "ermenistan askerleri diğer devletler araya girecek ateşkes olacak diye kandırıyor. ermeni kuvvetler karabağ'dan çıkana kadar ateşkes söz konusu değil."

  güncelleme 13.50

  konuyla ilgili önemli ve yayılması gereken bir video

  14.06

  azerbaycan savunma bakanlığı'ndan yeni video

  14.30

  ukrayna cumhurbaşkanı zelansk: biz azerbaycan'ın pozisyonunu hep savunduk ve savunacağız''

  14.48

  ermeni kaynaklardan yeni video

  15.40

  azerbaycan'dan yeni video link

  16.20

  dağlık karabağ'ın sözde savunma bakanı: "sonuna kadar savaşacağız, asla teslim olmayacağız."

  16.43

  aliyev'in röportajı

  17.07

  alman gazeteci: ermeni birliklerde 4000 kayıp var. link

  -ermenistan başbakanı paşinyan: "türkiye'nin hedefi türk imparatorluğu kurmaktır, eşi benzeri görülmemiş şekilde saldırı altındayız 150 türk generali savaşı yönetiyor çok sayıda askerimiz ve aracımız imha edildi bm’den acilen türkleri bölgeden çekmelerini talep ediyorum"

  18.00

  bugün yayınlanan görüntülerde imha edilen araçlar:

  azerbaycan:
  2x t-72 amt

  ermenistan:
  9x t-72 amt
  2x bmp-1 zpt
  1x mt-lb zpt
  1x 2s1 gvozdika kmo
  2x grad çnra

  18.17

  ermenistan diyasporasının yardim miktarı:görsel
  koskoca ermeni diyasporası bir elifij elmas bonservisi bile çıkaramamış. bir de aşırı zenginler.

  cok önemli gelişme 18.45

  azerbaycan ordusu, madagizde kentini ermeni işgalci güçlerden geri aldı.

  -magadizin düşüşü ağdere demek. savunma hattı yarılıyor. görsel

  19.52

  gelen bir mesaji aynen paylaşıyorum:

  "
  öncelikle bilgi için teşekkür ederim. bir kaç gündür bazı noktaları özellikle sizden öğrendim ve hatta bazı arkaşlarım da sizin bilgillerinizi okudu, okuyor. bir daha teşükkürler. madagiz umarım bir dönüş olacak. ve ben mesajınyazdığım anda, ilham aliyev madagizin ismini kendi ismi olan suqovuşan diye kendi ismine çevirdi. bir de size dahili ve yurtdışından yapılan yardımları paylaşıyorum, bu linkten göre bilirsiniz"

  link

  20.14

  agdere mevkiinde tam olarak kusatılmaya karşı panik başladı.

  20.58
  ermenistan savunma bakanlığı sözcüsü: "şu anda kimin hangi konumda olduğunu tam olarak söyleyemem.ağır ve inatçı savaşlar var, pozisyonlar çok sık değişiyor."

  22.00

  bugün ciddi bir ilerleme var. haberler iyi.

  aliyev:
  "bu gün azerbaycan ordusu terter rayon talış kendini, cebrayıl rayon mehdili, çaxırlı, aşağı maralyan, şaybey ve quycaq kendlerini, füzuli rayonu aşağı abdürrahmanlı kendini azad etmişdir.
  qarabağ azerbaycandır!"

  22.13

  @tecnikker nickli yazardan gelen mesaji direkt kopyaliyorum. biktim artık bu mesajlardan:
  "senin vereceğin haberi silkeyim bu mu savaşla ilgili verdiğin gelişmeler azerbaycan şöyle vurdu böyle dağıttı ergen misin nesin"

  22.30

  sondakika
  agdam kentini koruyan askeri birliğin karargahı ele geçirildi
  - ceyhun asirov

  22.49

  ermenistan'ın azarbaycan kayıpları ile ilgili iddiasi: görsel

  23.02

  bugünkü gelişmelerden sonra güney cephesinde de cebrayil hattına 9.5 kilometre kaldı. haritada bir sonraki hamlenin fuzuli ve cebrayil hattını birleştirmek olduğu gözüküyor.

  23.05

  azerbaycan ordusu işgalden kurtarılan bölgelerden görüntüler paylaştı.

  görüntüler

  gün sonu analizi:

  geçtiğimiz günlerde azerbaycan'ın taktik değiştirdiğini, düzenli mekanize saldırılar yerine cepheleri yumuşattığını söylemiştim. 30 yıllık tahkimat günlerdir paylaştığım onlarca vurulan ermenistan zırhlısı, cephesi, birlikleri ile anca yumuşadı. bu süreçte azerbaycan tarafından da kayıpların olduğu aşikar. 30 yıl boyunca bu savaşa hazırlanan, savunmanın ve arazi koşullarının avantajını kullanan ermeni birlikleri bugüne gelene kadar gerçekleştirilen sistemli siha/kamikaze drone saldırıları ile tabiri caizse yok oldu. bugün alman bir gazeteci bugüne kadarki ermenistan kayıplarının en az 4500 asker olduğunu duyurdu.

  bu gelişmeler doğrultusunda yine daha önce yazdığım ve tahmin ettiğim üzere bugün ilerleyiş hızlandı. 7 köy ve yerleşke, stratejik hakim tepeler ele geçirildi. bunun haricinde ağdere savunma hattını ele geçirmek için stratejik öneme sahip magadiz ele geçirildi. bütün bunlar gösteriyor ki azerbaycan ordusu bugün kara harekatına yoğunlaştı.

  fakat; bu demek değil ki savunma hattı yarıldı ve her şey bitti. arazinin adı "dağlık" karabağ. arazi koşulları hem ilerleyiş için uygun değil hem de savunma yapmayı kolaylaştırıyor. bunun haricinde hakim tepelerin çoğunda hava şartları şimdiden bozulmaya başladı. bunlar ilerleyişi durdurmayacak ama yavaşlatacak etmenlerdir. ben yarın fuzuli ve cebrail cephelerinin tamamen ele geçirileceğini düşünüyor, bu iki hattın birleşmesi için çalışmaların başlayacağını düşünüyorum.

  ilerleyen günlerde ermeni birliklerini zorlu bir tercih bekleyecek. eğer savaşa müdahale edilmezse ve savaş sürerse; ya kentlere çekilip gerilla savaşına başlayacaklar, ya da gün be gün kan kaybedecekler. açıkçası gönlüm her ikisinden yana da değil. savaş devam etmesin, bir an önce bitsin ve minimum sayıda insan ölsün istiyorum. azerbaycan hukuki olarak haklı ve ermeni birlikler birleşmiş milletlerce azerbaycan toprağı kabul edilen toprakları terk ederek komşuları ile normalleşme sürecine başlamalıdır. bu şekilde neoliberal çağda hayatta kalmaları daha mümkün olacaktır.

  destek ve teşekkür mesajlarınız için teşekkür ediyor, hepinize iyi geceler diliyorum.
 • olayın hep azerbaycan'lı kardeşlerimiz tarafını yazdık. ermenistan bu savaşa nasıl geldi, neler yaptı, neler yapmadı?

  * işgalden sonra minsk grubu ile 30-35 seneye yakın görüşmeler yapıldı. ancak ermenistan anlaşmaya yanaşmadı ve adım adım bu toprakları kendine bağlamak için gerekli adımları attı. buraya büyük bir askeri yığınak yaptı. azerbaycan'ın tekliflerini reddetti.

  * 2008'de türkiye bir siyasi atak yaparak ermenistan'la diyalog kurdu. ermenistan'a, "karabağ'dan çekil. sınırları açalım, ilişkiler normalleşsin" denildi. ancak bunu da kabul etmediler.

  * paşinyan, 2 sene kadar önce iktidara gelince, "karabağ ermenistan'ındır" dedi. azerbaycan tarafı buna büyük tepki gösterdi. minsk grubundakiler "daha yeni iktidara geldi, acemi politikacı. kulak asmayın" diye azerbaycan'ı sakinleştirdi. azerbaycan, masada çözüme biraz daha zaman tanıdı.

  bu sürede ermenistan, karabağ'ı kendine bağlamak için sözde özerk bir devlet kurmaya hız verdi. azerbaycan'da bu işin masada çözülmeyeceğine kanaat getirdi.

  * bundan 2-3 ay öncede paşinyan ve karısı karabağ'ı ziyaret etti. paşinyan'ın karısı elinde silahlarla poz verdi. azerbaycan'ı kışkırtacak açıklamalar yaptılar.

  * ermenistan, enerji nakil hatlarının olduğu tovuz bölgesine ve karabağ'daki temas noktalarından azerbaycan'a saldırılar yaptı.

  * işin savaşa gideceğini anlayan rusya, ermenistan'a "beş bölgeyi ver, bu iş tatlılıkla çözülsün" dedi. ancak ermenistan yine laf dinlemedi.

  * saldırılar sürünce savaş başladı. azerbaycan'da böyle bir fırsat bekliyordu. muhtemelen rusya'da, sözünü dinlemeyen ermenistan'a haddini bildirmek için azerbaycan'a yeşil ışık yaktı.

  * ermenistan, coğrafya dağlık olduğu için "gelen zırhlıları ve askeri biçerim, bu yığınağı geçemezler" diye beklerken, azerbaycan s-iha'lar ve kamikaze dronlar ile ermenistan güçlerini hızlı bir şekilde imha etmeye başladı.

  * ermenistan yanlış yaptığını geç fark etti. hemen rusya ile irtibata geçtiler. soros desteğiyle iktidara gelen, batı yanlısı, kendi sözünü dinlemeyen paşinyan'ı zaten sevmeyen rusya, ermenistan'a "ne halin varsa gör" dedi. güvenlik anlaşmasını devreye sokmayı "savaş azerbaycan topraklarında yapılıyor" diye reddetti.

  * ermenistan, bu süreçte batılı liderlerin hoşuna gidebilecek her propagandayı, lehine olduğunu düşündüğü her yalanı söyleyerek destek aradı.
  - bunlar suriye'den cihadçı getirdi yalanını uydurdular.
  - bunlar türk imparatorluğunu yeniden kuruyor, bizi ezerlerse sırada viyana var dediler.
  ...
  kısaca akıllarına gelen her yalanı söylediler. ancak destek verecek ülke çıkmadı. ermenistan'ın yüzyıl öncesinde kalan, zamanı okuyamayan kafası, rusya haricinde kimsenin bu bölgede kendisine yardım edemeyeceğini fark edemedi.

  * ermenistan savaş meydanında varlık gösteremeyince, sivilleri bombalamaya devam etti. bu yolla azerbaycan'ı kışkırtıp, karabağ haricindeki yerleri bombalamasını sağlayıp, rusya'yı devreye sokmaya çalıştılar. ancak azerbaycan, bu tuzağa düşmedi.

  * ermenistan, kendi halkına ve diasporasına da yalan söylemeye devam etti. binlerce askeri ölmesine rağmen, bunları halktan gizledi. ordusu dağılmasına rağmen, s-iha'lardan korkan askerlerin cepheye gitmek istememesine rağmen, cepheden kaçmalarına rağmen "her şey yolunda" şeklinde açıklamalar yapılıyordu. şuşa şehri işgalden kurtarılana kadar da bu böyle devam etti.

  * durumun artık geri döndürülemeyeceğini ve başka bir ülkenin yardıma gelmediğini gören ermenistan, en azından bir kaç bölgeyi belki masada alırım diye teslim oldu.
  halk ancak o zaman her şeyin söylenilen gibi olmadığını anlayıp, isyan etti.

  * paşinyan ve askerlerini büyük bir hezimet bekliyor. ermenistan halkı çok öfkeli. muhalefet partileri paşinyan gitsin diye gösteri yapacaklar.

  * ermenistan ordusundaki askerlerinin büyük bir kısmını kaybetti. zırhlılarının, hava savunma sistemlerinin, toplarının vs. içinde bulunduğu 2-3 milyar $ lık silahı imha edildi.

  * ermenistan 1. karabağ savaşındaki zaferin psikolojik üstünlüğü ile müzakereleri yönetirken, şimdi ağır bir yenilgi almış vaziyette masaya oturacak. sayın aliyev'in konuşmalarını dinleyenler, moral ve motivasyonun nasıl tavan yaptığını, işgalden beri azerbaycan halkının üzerinde bulunan mahcubiyetin, ezikliğin tamamen gittiğini göreceklerdir.

  * ateşkes anlaşması imzalandı ve ermenistan teslim oldu. kendisine sunulan barış fırsatlarını, düşmanca bir tavırla ve gücünün farkında olmayarak, haddinden büyük emellerle reddeden ermenistan, tarihi fırsatları kaçırdı. 2008'de "evet" demiş olsaydı, tüm komşularıyla dost, ekonomisi gelişen bir ermenistan yerine; ordusu dağılmış, ekonomisi mahvolmuş, iran hariç tüm komşularıyla düşman bir ülke var.

  umarım bundan sonra aklı başında adımlar atarlar. ancak halkına ve siyasilerine genel olarak bakınca, bu kısa sürede mümkün gözükmüyor.
 • son durumun asıl haritası budur

  https://twitter.com/…tatus/1325036024326737920?s=21

  bundan 3-4 gün önce hocavend’in hemen girişinde şehit olmuş azerbaycan askerlerinin görüntüsü vardı. bugün ise hocavend’in güneydeki komşusu olan yukarı veysellinin kurtulduğu haber paylaşıldı.
  azerbaycan askerlernin 1-2 gün içinde hocavendi kurtarmasını bekliyorum.

  azerbaycan ordusu hala minimal düzeyde bilgi paylaşıyor. ermeni tarafı ise bildiğiniz gibi, inanılmaz bir propaganda organları var. ermenilere inanacak olursak azerbaycan envanterinin %150’si yok edildi, savaş ise hadrut etrafında dönüyor. güya hadrut hala ermeni kontrolünde. kim inanır yalancı çobana *

  ermeni yayın organları tamamen taraflı. rob lee gibi nispeten tarafsız olan twitter analistleri ise bence en az %60 ermeni tarafını destekliyor. rob lee’nin bunu yapma sebebi adamın rus teçhizatı üzerine uzmanlaşmış olması. adamın meslek haline getirdiği rus ordusunun donattığı ermenistan orduları türkiye-israil donanımlı azerbaycan orduları karşısında mahvolmakta. adam ister istememez rusçu. azerbaycan ekipmanının da en az %50’si rus yapımı: şu ana kadar sorun çıkarmış olan ekipmanlar *

  bazı analistler ise yanlı olmamaya çalışıp iki taraftan da haber verse de bilinç altlarından mıdır nedir, mesela; ermeni tarafının açıklamalarını birer “fact” yani “olgu” gibi açıklarken azerbaycan açıklamalarını “claimed” “iddia edildi” diye yazıyor ve hatta “azeri propaganda” diye ekliyor.

  şu savaşta bir “fact” olan ne var diye sorarsanız o da “azerbaycan açıklamalarının doğruluğudur” diyebilirim. adamlar olguları değil hemen açıklamak, çoğu şeyi açıklamıyorlar bile.

  bazı güya pro-azerbaycan hesapları, mesela (bkz: black caucus report) , ise tarafsızlık adı altında ermeni propagandaları üzerinden durum analizi yapıyor, sürekli bir “ooo azerbaycan kuzeyde ilerleyemedi, ooo hava bozdu, ooo ermenistan geri taaruz yaptı, azerbaycanın işi çok zor, azerbaycan geri çekiliyor olabilir...”. bu da gereksiz... yine de niyetlerinin iyi olduğundan kuşkum yok. tarafsız olmak demek her ili tarafa da inanmak değildir. her iki taraftan gelen haberleri dinleyip mantık süzgeçinden geçirmek ama sonra gerçekçi olanı yazmaktır.

  mesela bugün ermeni savunma bakanlığı yine
  “kuvvetlerimiz bir miktar daha avantajlı mevzilere başarılı taktiksel çekilme yaptı .bu yenilgi değildir” dedi

  bu mesajları ilk cebrail sonra fuzuli sonra hadrut sonra da kubatlı alınınca paylaşmışlardı. demek ki bugün ermeni tarafında önemli bir gerileme, itilme yaşandı. geçmiö tecrübe bunu gösteriyor.

  bunlar bir yana, hergün hayali taaruz yapıp ertesi gün konuyu açmayan ermeni tarafının mesajlarını hakikat kabul edip “tarafsızlık” adında paylaşana ne diyelim! *

  şimdi kendi tahminlerimi söyleyeceğim dolayısıyla bu alta yazdıklarımın hepsinin başına “bence” ekleyebilirsiniz. (not: ben biraz iyimserimdir)

  bence;
  azerbaycan ordusu şuşa’yı zorluyor. ancak henüz asıl taarruzlara geçmediler. bunun sebebi şuşa’nın gerisinde hala tam kontrol altına alınmamış alanlar var. bunun yanında ermeniler 4-5 gündür daşaltında ve muxtarda çatışmalardan bahsediyor. şehrin üç yandan kuşatıldığını ve laçin’le olan bağlantının koptuğunu söylüyorlar.

  şu ana kadar azerbaycannın kurtardık diye açıkladığı ama sonra ermenilerin geri aldığı hiçbir yer yok. bunun sebebi ise azerbaycan kontrolü tamamen sağlamadıkça “aldık” haberini paylaşmıyor. bugün iki köyün alındığını paylaştılar. köylerin etrafındaki diğer köylerin içerisinde, mesela çanaklı’da, azerbaycan askerlerinin 1 hafta önce çekilmiş fotoğrafları var. ayrıca gelen videoların kronolojik sırayla gelmediğini de hatırlamalıyız. bugün paylaşılan videolar genelde en az 1-2 gün önceden geliyor.

  kırmızı pazar’ın kurtarılma haber henüz gelmedi ancak etrafındaki alanların kurtarılış haberileri gelmekte. demek kırmızı pazar da alındı alınacak ama kesinleşene kadar sessizler.

  gelelim (bkz: kötü hava) ‘ya

  siha videolarının azalıp ermenilerin bölge tank getirmesi sihaların gerçekten kötü havada kullanılamadığının kanıtı olabilir. sihalar hala havada olsa ve ermeniler ıktan tank sürse ne olacağını hepimiz biliyoruz * kimisi kötü havanın sihalar için sorun olmayacağını söylese de benim anladığım kadarıyla: sorun.

  ( hasanrize adlı yazar’ın bilgilendirmesi: sihaların sorunu havanın sisli olması, infrared ışık su tarafından yüksek miktarda soğurulur. sisli havada çok miktarda su olması da sihaların yerden gelen infrared ışıkları alamamasına sebep oluyor. bunun önüne geçmek için sihaları çok alçaktan uçurmaları gerekir ki buda vurulma ihtimallerini artırıyor. ancak kargu gibi bedavadan biraz pahalı sistemleri bu amaçla kullanabilirler ama onlarda 30 dakika falan kalabiliyor havada.)

  ancak silahlar olmayınca azerbaycan’ın başarılı olamayacağını iddia edenler sanki azerbaycan’ın başarısının tek sebebi sihalarmış gibi konuşuyor. sihalar birer katalizördü, işi hızlandırdılar. ancak şimdi iki ordunun göğüs göğüse çarşıpmasından kazananı göreceğiz.

  azerbaycan ordusu her bakımdan ermeni ordusuna göre üstün. bunun yanında şu ana kadar ki bombalamalarda ermenilerin profesyonel kadrosunun çok önemli bir kısmı imha edildi. 30 yıllık tahkimat yapmış olabilirler: ağderede, ağdamda, hocavend’te doğuya doğru, zengilenda ise kuzeye.
  bu yüzden de azerbaycan cepheyi bir noktadan deldi şimdi resmen düşmanı içeriden yok ediyor. mesela hocavendi doğudan gelerek değil aksine güneyden almak üzereler. ermeniler savaşın oralarda geömesini beklerken şuşa kuşatma altına alındı. şuşa gibi savunması kolay bir yeri koruyamayacaklarını bilmeleri azeribaycanın orada varmasına 15 km kaldından beri “şuşa’yı koruyun” demekerinden belli. suşa alınırsa zaten ağdere, ağdam gibi yerler açlıktan boğulacak. ondan sonra düşmanı arkadan gelip süpürmekte ne zorluk var.

  diyelim ki hava çok kötü. bölgedeki en önemli şey ikmal!!!

  age of empires değil ki gerçek savaş. askeri bir yere koymak kolay, önemli olan ona ikmal yapabilmek. aç asker savaşamaz!

  ermenistan’ın ağdere ağdam hocavend hatta hankendine ikmal yapamadığı, hele uç karakollardaki askerlerin durmumun çok kötü olduğu, toplu firatların bile gerçekleştiği kendileri tarafından 10 gündür söyleniyor.
  bunun yanında ekonomisi kötü ermenistan şu kadar kötü bir anda bu cephaneneyi geçtim, onbinlerce personele durmadan yemek bile ne kadar süre sağlayabilir.

  fuzuli, cebrail gibi noktalar azerbaycan’a çok yakın. aslında kırmızı pazar gibi sanki bölgenin çok içi olarak görülen alanlar bile öyle. ulaşım kolay. azerbaycan bu noktalara yemek kamyonu yollarken 50 rakımlı düz araziler olan kendi topraklarından geçiyor. fuzuli falan, erişimi kolay yerler. ermenistan’dan karabağa giderken ise tamamı ortalama rakım 1500 arazilerden, dağlardan geçiliyor. ermenistanın içi bile karla kaplanınca şuşaya, ağdereye, askeran’a nasıl yemek götürecekler?

  zaman uzun vadede azerbaycan’ın aleyhine olabilir. hatta biden gelirse iş yatabilir. o zamana kadar 2 ay var. ermeniler aç susuz 2 ay dayanabilirlerse bravo. ama ben söyleyeyim: dayanamayacaklar...

  bicen koltuğa oturana kadar karabağda sacaşabilir durumda ermeni ordusu kalmayacak.

  zaten ermeni hesapları bile bu kadar panikte ise demekki susya da şu anda bile gerçekten zorlanmaktalar.

  yeni haberler geliyor:

  şuşa savaşı azerbaycan lehine döndü.
  hankendi hastanesine askeri ambulanslarla üst üste yığılmış onlarca yaralı, kanlı ve bitkin şekilde geldi.

  az ordusu, şuşa/hankendi-laçin yolunu kesti.

  yaralı ermeni asker: "azeriler şuşa'ya ulaştı, şehir savaşı sürüyor"

  kaynak (tsk map)

  demek ki neymiş: tanklar gelmeden, sihalar olmadan sadece azerbaycan öncüleri bile şuşayı kurtarmak üzere.

  demek ki haftaya sihalar 1 gün çalışsa ermenilerin son nefesi de kesilecek.

  demek ki hala cephanesi de yemeği de olan ermeniler tok karın dolu tabanca iken bile yenilmekte.

  tüm bunlar olurken

  karabağ lideri arayik harutunyan’dan hala “merhaba ben ölmedim” videosu gelmiyor. dün adamın sekreteri babayan açıklama yaptı
  "yaşadıklarımız bölgesel politikaların, uluslararası siyasetin ne oldğunu bize gösterdi...
  hiçbir uluslararası kurumdan etkili adımlar görmedik, harekete geçmediler...sadece birkaç açıklama hepsi bu kadar"
  hayattaysa niye kendi açıklama yapmıyor?

  ermeniler tek kurtuluş yollarının uluslararası baskı olduğunu belirtiyor.

  ben işlerin şu anda iyi gittiği ve kısa zaman içerisinde daha iyi gideceğini, bir ay içinde de biteceğini düşünüyorum.

  (bkz: her şey çok güzel olacak)

  bu kadar

  debe editi değil / ertesi sabah editi*: oldu. şuşa kurtulmuştur. (bkz: aşk olsun azerbaycan ordularına)
 • 21 ekim

  10.43
  azerbaycan savunma bakanlığı:
  ermenistan'a ait, tahminen 400 askerin bulunduğu 556'ncı alay'a bağlı bir taburun tamamına yakını etkisiz hale getirildi.

  10.45
  dün gece yayınlanan yeni video

  11.45
  azerbaycan ordusu bütün cephe hattından ilerlemeye başladığı bir zamanda moskova 3.kez devrede.
  rusya bugün ateşkes ilan ettirmeye çalışıyor.

  11.46
  ceyhun asirov faydali bir tablo paylaştı. daha cok yol var. görsel

  13.40
  azerbaycan tarafından dün ele geçirilen ganimetler

  13.41
  kurtarılan bir köy

  14.27
  azerbaycan ordusu,kubadlı ilçesine bağlı bala soltanlı köyü yakınlarında ilerleme kaydetti

  14.45
  livemap gibi sitelere giremeyenler içinalternatif bir site önerisi geldi bir yazar arkadaştan

  15.14
  bu videoda görüldüğü üzere bölgede hava kapalı. bugün ciddi bir hava harekatı mümkün değil. fakat kara harekatı sebebiyle yine videoda görüldüğü üzere ciddi çatışmalar yaşanıyor.

  15.35
  paşinyan

  "ermenistan ne yazık ki ne rusya'dan ne de başka ülkelerden destek göremedi artık rusya'dan ümidi kestim. kendimizi savunacağız" dedi.

  20.22
  azerbaycan ordusunun 27 sene sonra kurtardığı yerler;

  zengilan rayonunun:
  mincivan kasabası
  huraman köyü
  sarıl köyü
  babaylı köyü
  üçüncü ağalı
  hacallı köyü
  gırah müşlan
  üdgün köyü
  turabad köyü
  içeri müşlan
  meikli köyü
  cahangirbeyli
  baharlı köyleri
 • 4 ekim gelişmeleri azerbaycanlı arkadaşlarımızın isteği üzerine en güncel bilgi yukarı doğru olacak şekilde verilecektir. sayfa yenilediklerinde bile internet yavaşlığı yüzünden sorun yaşadıkları için, devamını oku ile çok fazla vakit kaybediyorlarmış. bu konudaki anlayışınız için teşekkür ederim.

  22.35 günün analizi:
  geç olmadan günün analizini yapayım dedim. öncelikle bugün dün tahmin ettiğim gibi ciddi ilerleme gerçekleşti. birçok köy ve cebrayil şehri tamamen kurtarıldı. fuzuli ile ilgili de haberler çıksa da teyit edemedik. onun da haberi yakındır ama merak etmeyin. bugün ermenistan tarafı madagiz yakınlarında azerbaycan ordusunun topla vurulmasını paylaştı. onu paylaşmayı es geçmişim fakat bunun haricinde kendilerinden bir video bulamadım.
  bugün ermenistan özellikle bakü yakınlarına yaptığı saldırılar ile azerbaycan'ı tahrik etmeye çalıştı. bu saldırılara azerbaycan'ın ermenistan'ın yaptığı gibi sivil yerleşim yerlerini vurarak cevap vermemesi, oyuna gelmemesi gerekmektedir.
  ayrıca bugünün benim açımdan manevi değeri en yüksek gelişmesi şehit mübariz ibrahimov'un yüzlerce ermeni askerle çarpışıp onlarcasını öldürdükten sonra şehit düştüğü karakolun tekrar azerbaycan'a geçmesi ve oraya asılan tabelaydı.
  savaşın bir an önce bitmesini, karabağ'ın boşaltılmasını, ermenistan'ın komşuları ile normalleşme sürecine girmesini ve bölgede istikrarın sağlanmasını istiyorum.
  gelen onlarca destek ve teşekkür mesajı haricinde bilgi akışı için yardımcı mesajlar da oldu. bu sebeple mesaj kutum ilginç bir durumda. dönüş yapamadığım yazarların affını istiyorum.

  iyi akşamlar dilerim.

  22.26
  görsel
  ermenistan gorseldeki bölgeye balistik füzelerle saldırdı. hedef olan bölgeler sivil.

  21.59
  (bkz: 4 ekim 2020 pashinyan'ın istifası) böyle bir iddia var.

  21.56
  görsel

  saldırıya uğrayan sehrin konumuna bakarsanız saldırının karabağ'dan değil ermenistan'dan gerçekleştigini anlarsınız. ermenistan azerbaycan'ı tahrik edip savaşı kendi topraklarına çekmek ve bu sayede diğer devletlerin müdahalesinin önünü açmak istiyor. azerbaycan bu konuda sakin olmalı.

  21.54
  ermenistan mingachevir'e saldırdı. atılan füzelerde bölgenin en büyük elektrik santrali ve barajlar hedef alındı. azerbaycan kaynakları saldırının hss'ler tarafından engellendiğini duyurdu. iddialar doğruysa, binlerce kişiyi su altında bırakmak üzerine kurulu bir eylem engellendi.

  21.42
  azerbaycan'ın cluster bomb kullandığına ilişkin iddialara cevabım:
  #113869693

  21.19
  gözümden kaçmış msb hem karabağ operasyonu hem de gündemdeki diğer konular hakkında açıklama yapmış: video

  duyuru 19.42
  bugünün analizini biraz gec yapacağım. güzel bir gün geçti, gece son güncellemelerle birlikte analizimi paylaşacağım.

  20.42
  bugün kurtarılan yerler:
  cebrayıl şehri
  karhulu köyü
  şükürbeyli köyü
  yuharı maralyan köyü
  çereken köyü
  daşkesen köyü
  decal köyü
  mahmudlu köyü
  ceferabad köyü
  horovlu köyü
  19.40
  aliyev fransa'yı özür dilemeye davet etti.

  18.52
  cebrayıl'de ele geçirilen mühimmatlar: video
  17.52
  @tugican
  gönüllü olarak cepheye giden ermeni halter şampiyonu bugün cikan çatışmalarda öldürüldü.

  17.41
  arkadaşlar fuzuli gelişmesini trt yayınladi fakat tüm kaynaklardan silindi. ya asılsız haber ya da resmi açıklamayı beklememiz lazım. teyit etmeden heyecanla paylaştığım için özür dilerim.
  17.24
  #113858714
  17.22
  şehit mubarriz ibrahimov için bu tabela asıldı karakola: görsel

  17.06
  duygusal gelişme:
  kahraman şehit astsubay çavuş mubarriz ibrahimov'un şehit edildiği karakol azerbaycan türk ordusu tarafından ele geçirildi.

  17.00
  azerbaycan türk ordusu fuzuli kentini işgalci ermenistan birliklerinin elinden kurtardı
  (demiştimmm!)

  16.40
  azerbaycan savunma bakanlığı:

  "işgal altinda yaşayan azerbaycan vatandaşı ermeniler hayatlarından endişe etmesine gerek yok. hepsine adil şekilde davranacağınız. çıkmak isteyenlere güvenli koridor açılacaktır."

  15.53
  son harita (detaylı)
  görsel

  15.49
  ermenistan'dan bir video
  15.47
  aliyev'in teyiti
  15.42
  son harita:
  görsel

  15.33
  bir yazar arkadaşımız türk askeri şeklinde paylaşılan fotoğraftaki patch'in azerbaycan'da da yaygın olduğunu yazıp, patch'in görselini gönderdi: patch

  bu arada yineliyorum, azerbaycan'da türk askeri var. bu bir sır değil. karabağ'da var demekle azerbaycan'da var demek farklı seyler.

  15.25
  bugün ilerleme sağlanacak demistim hatırlarsanız dünkü analizimde. yanilmamak değil de haber çok sevindirdi. msb'nin azerbaycan'dan önce duyurması da ayrı bir olay oldu.

  15.20
  cebrayil şehri kurtarıldı!!! msb linki

  15.15
  ermenistan harutyunyan'in vurulduğu haberini yalanladı.
  14.32
  an itibari ile hankendi içtimai tv
  14.27
  arkadaşlar kusura bakmayın bugün biraz fazla mesaj aldım. kendisini devlet memuru olarak tanıtan az önce paylaştığım sahis hakkında dava açacağım muhtemelen. yazdığı mesajları ve tehditleri buradan paylaşmama kararı aldim. cidden sinirimi çok bozuyor artik bu mesajlar. adam kendini devlet memuru olarak tanıtıp, hatta polis olarak tanıtıp hakkımda işlem başlattığını iddia ediyor. ettiği hakaretler, tehditler ve yalanla mahkemede uğraşır artik.

  14.14
  israil menşeli harop'larin kullanıldığı yeni video

  14.01
  gelen mesajlardan biri. @bu ay kutlu ay nickli yazar gönderdi. ben iddia ettiği şeyleri hangi entry'mde yapmışım o kısmı anlamıyorum.

  "birader seni ben cimer ve egm'ye halkı ermeni ve kürtlere karşı kışkırtmaktan şikayet ettim. türkiyede yaşayan ermeni ve kürtlerin canını tehlikeye attığın için umarım hakettiğin cezayı alırsın. benimle beraber onlarca kişiyi daha şikayet etmesi için ikna ettim ve ikna etmeye devam edeceğim. allah kanına girdiğin bütün ermeni ve kürt halkının hakkını senden korusun ve seni adaletiyle tecelli ettirsin."

  13.13
  12.54te paylaştığım haberde yaralandığı iddia edilen ermeni liderin paylaştığı son video: kaynak

  12.57
  olayların asıl nedeni ile ilgili çok önemli bir yazı: #113850108

  12.54 (önemli iddia)
  azerbaycan devlet başkan yardımcısı haciyev:
  "sözde karabağ devlet başkanının saklandığı sığınak vuruldu. sözde devlet başkanı ağır yaralı" dedi

  12.48
  tskmap: azerbaycan ordusu, ermeni işgalindeki hankendi şehrinde bulunan zırhlı onarım, telekom, elektrik santralleri ve sözde dışişleri bakanlığı binasını vurdu.

  12.40
  12.25'te paylaştığım fotoğraf azerbaycan'da. orası karabağ değil. azerbaycan'la yapılan ikili anlaşmalar nedeni ile, azerbaycan'da türk askeri varlığı zaten bilinen ve yasal bir gerçek. ermenistan'da da birçok rus üssü var mesela aynı şekilde. ermenistan tarafı, yayınlayacak zafer videosu veya görseli kalmadığı için garip iddialar veya propagandalarla olayı başka yönlere çekmeye çalışıyor.

  12.32
  gün ortası:

  dünya devletlerini devre dışı bırakan en önemli unsur, sözde karabağ cumhuriyeti'nin hiçbir devlet tarafından tanınmaması ve birleşmiş milletlere göre bölgenin azerbaycan'a ait olmasıdır. yani hukuki olarak olaya müdahale bir devletin iç işlerine karışmakla eş değerdir. bu da post-westphalian zamanda yaşasak bile, hukuki açıdan paradoks yaratmaktadır. tanınmayan bir devletin egemenliği için, o devletin topraklarının hukuki sahibine müdahale mi? ancak ermenilerin yaptığı "bizi katlediyorlar" ağlaklığı ile mümkün olabilir. azerbaycan sivil yerleşim yerlerinde çok dikkatli hareket etmeli ve karsi propaganda yapmalıdır.

  12.25
  vurulan sivil binanın yanında bulunan türk armalı asker, türkiye'nin askeri varlığının kanıtı olarak servis ediliyor: görsel

  12.20

  cyberops nickli yazara teşekkürler: video
  12.15
  ermenistan'a göre her gün en az iki uçak düşürüyorlar ama ortada ne video var ne enkaz: iddia

  11.51
  tarihi kent gence'de vurulan yerleşim yeri: görsel

  11.48
  hocalı uluslararası havaalanının pistleri bir kez daha vuruldu. havaalanı kullanılamaz halde.

  11.45
  sözde başkent hankendi'den yabancı gazeteciler ayrılıyor. güvenlik sorunu sebebiyle ayrılmaları çatışmaların hankendi'ye yakınlaştığının göstergesi.

  11.32
  entry sahibi pkk destekçisi olduğu bilinen varolan nickli yazardır: #113844814
  akp'ye biz de karşıyız ama siyaset yapacağız diye hainligin anlamı yok.
  11.23

  10.52'de paylaştığım mevkii agdere. dün yaptığım analiz doğru sanırım. agdere'nin önü açıldı.

  11.20
  karabağ'dan gelen görüntülerde, azerbaycan gence şehrine yapılan saldırıya karşılık olarak hankentini vuruyor.

  yanlışa yanlışla karşılık verememek lazım.

  11.18
  fransız medyası vurulan sivil azerbaycan yerleşkesini paylaştı. 4 füze düşen alan

  11.15

  azerbaycanlı içtimai tv'den bir röportaj: röportaj

  11.10
  ermeni kaynaklar vurulan bir sivil yerleşim yerini paylaştı. bunların tekrar olmamasını da umut ediyoruz. video

  11.05
  örnek: #113846661

  11.00
  ermenistan'a yakin kaynaklar video ve görsel paylaşmayı bıraktı, sadece iddia olarak yayinliyorum görsel veya video gormediğim haberleri.
  10.57
  gelen mesajlar üzerine hatırlatma: azerbaycan ermenistan ile savaş halinde değil. kendi topraklarında kurulmuş tanınmayan bir de facfo devlete karşı harekat gerçekleştiriyor. fiili olarak bölgede ermeni kuvvetlerle çarpışsa da, savaş ermenistan ve azerbaycan arasında değil hukuken.
  savaşın ermenistan'a da yayılması, ermenistan'ın işine gelir ve zaten azerbaycan hedefleri ile uyuşmuyor.

  10.56
  azerbaycan savunma bakanı korgeneral zekir hasanov:
  "ermenistan gence kentine attığı füzeler ile savaşı kendi topraklarına yaymak istiyor."dedi

  10.52
  bu geceden siha görüntüleri

  10.47
  ceyhun asirov:
  "-muhtemelen ermenistan savaşı,büyük şehirlere taşlayıp sonrada kolektif güvenlik anlaşması örgütünü yardıma çağılmak istiyor

  -kgaö örgütüne rusya,kazakistan,kırgızistan,tacikistan, belarusya ve ermenistan üye ülkelerdir

  -savaş ermenistan'da yaşanmadığı için kgaö müdahil olmuyor"

  10.38
  ermenistan'ın vurduğu yerleşkenin sivil olduğunun ispatı. bunu zafer olarak kutluyor ermeni sayfalar. herhangi bir görsel veya video olmadan askeri alanlari yerle bir ettiklerini iddia ediyorlar. kaynak

  10.36
  dün iddia sahibi kaynaklar "alamadılar yalan" diyordu. bugun "geri aldik" diyorlar. (bkz: bu ne yaman çelişki)

  guncelleme 10.35
  önceki iddia azarbeycan tarafından yalanlandı.

  10.33
  iddia:
  artsakh savunma bakanlığı:
  "mataghis(suqovuşan) tekrar ordumuzun eline geçti."

  10.31
  gence sehrine saldırılar karabağ tarafından değil ermenistan tarafından gerçekleştiriliyor. bu işleri değiştirir.

  10.27
  azerbaycan medyasından anladığım kadarıyla, ermenistan iddiaları asılsız, ele geçirme yok ve vurdukları hava üssü sivil.

  10.18
  ermenistan gence hava üssünü ele geçirdiğini duyurdu. herhangi bir video ve görsel olmadığı için iddia olarak paylaşıyorum: iddia
  10.07

  işgalci ermenistan ordusu gence kentini fuzeler ile vurdu

  10.05
  şu ana kadar kurtarılan yerler: #113845194

  10.00
  @kapininmandali
  harutyunyan:

  “çok sayıda uyarıya rağmen azerbaycan terör ordusu, polonez ve smerch sistemlerini kullanarak stepanakert'in sivil nüfusuna saldırmaya devam ediyor.
  artık azerbaycan'ın büyük şehirlerinde bulunan askeri tesisler artsakh savunma ordusu'nun hedefi haline geldi.
  azerbaycan halkını olası kayıpları önlemek için bir an önce bu şehirleri terk etmeye çağırıyorum. bütün bunların sorumluluğu azerbaycan'ın askeri-politik liderliğine aittir. "

  9.40
  macron "putin'e de bu bilgiyi verdim. rus tarafı da bizimle aynı görüşe sahip. bu, rusya'nın ve bölgenin güvenliği için de tehlikeli. türkiye’yle bu konuyu çok hızlı bir şekilde konuşarak çözülmesini isteyeceğiz" dedi.

  03.00

  azerbaycan haberlerine göre bu ermenistan ordusunun 4 tankı daha imha edilmiş, 3 tank ise sağlam bir şekilde ele geçirilmiş. kaynak
  02.40
  bakü'de halk sokağa çıkma yasağına rağmen sevinç gösterileri yapıyor.

  01.55
  karabağ savaşını yürüten iki komutan general hikmet hesenov ve general mayıs berhudarov'un türkiye'de eğitim aldıkları biliniyor.

  01.33
  bazı ele geçirilen bölgelerden videolar için: #113837749

  01.02
  son harita için: #113837158

  00.59
  başlıktan başarılı bir analiz: #113837000
  00.55
  kremlin sözcüsü peskov:

  "azerbaycan’ın rızası olmadan karabağ’a rus barış güçleri sevk edilemez. her iki tarafın da rızası olmalı."

  00.46
  al jazeera televizyonu, hem aliyev'in hem pashinyan'ın röportajlarını paylaştı: video

  00.44
  ermenistan bayrağı bugün ele geçirilen yerlerden indirildi: #113833139
 • sık sorulan birkaç soruyu cevaplayayım:

  1-) irandan yardım:
  azerbaycan güney sınırını kapatarak işgalci güçlerin iran’dan yardım almasını durdurmamış ama oldukça zorlaştırmıştır.

  ermenistan’ın güneye doğru olan çıkıntısı oldukça dağlıktır. araba yolculuğu yapanlar bilir; 2 il komşu olsa da aralarında bazen 4-5 saatlik bir mesafe vardır çünkü kıvrımlı, tek şeritli, eğimli yollardan gitmek zordur. bu sebeple ermenistan o kuyruk gibi yerlerden geçip laçine ulaşacak, oradan da taa yüne dağlık alanlardan geçip azerbaycan kuşatmasındaki cephelere varacak... ölme eşeğim ölme.
  hem zaten azerbaycan laçin’i de kapatarak işgalcileri boğmaya çok yakın. dolayısıyla ikmal ermeniler için çok zor bir durumda.

  iran’ın ermenistana yardım etmediğini savunan kişiler var bu doğru değil şu ana kadar gayet de yardım ettiler, umarım gelecekte etmezler.

  2-) nahçivanla kara bağlantısı kurulması meselesi:
  karabağ meselesinde azerbaycan’ın ana tezi karabağ’ın uluslararası anlaşmalar sonucunda azerbaycan’a ait olmasıdır. aynı mantıktan bakınca nahçıvanla olan alanı işgal etmek o teze göre suçlu durumuna düşmektir. o bölgeler eski türk toprağı bunu herkes biliyor. ancak azerbaycan fuzuli, ağdam, cebrail, zangilan, kelbecer gibi eskiden bariz türk çoğunluğuna olup, tapusuna da sahip olduğu halde 27 yıldır işgal edilmiş topraklarını kurtarırken bile uluslararası camianın yarısı onun karşısında. bir de gidip ermenistan topraklarını işgal ederlerse direk işgalci bellenirler. ek olarak ermenistan’ın kolektif güvenlik anlaşması olduğu için eğer azerbaycan ermeni topraklarına girerse rusya ermenistan‘ı savunmak zorunda kalır.

  3-) merkez cepheden neden ilerlenmediği:

  karabağ’ın doğu cephesi ermenistan’ın en çok saldırı beklediği alan olduğu için en iyi hazırlıklerini orada yapmışlar her yeri mayın ile doldurmuşlar. azerbaycan ordusu kuzeyden ve güneyden karabağ’ın batı bağlantısını koparıp dağlık karabağ bölgesini boğmayı planlamakta. şu anda laçin koridoruna girmeyi başarmış azerbaycan orduları bu görevde başarılı oluyor. dikkat ederseniz ermenistan’ın dün akşam inanılmaz fazla kaybı oldu. daha önce hiç bu kadar açık taarruz etmemişlerdi. bu ne kadar panikte olduklarının göstergesidir. iki gündür her cephede ilerleme ve mücadeleden bahsediliyor. daha önce de bahsettiğim gibi şu an ermeni kuvvetler sıkıştırıyor ve yakında onları takviyesiz ve ikmalsiz bırakacaklar.
  bunu yapmak varken neden kafa kafaya doğu cephesine saldırsınlar ki.
 • 5 ekim önemli gelişmeleri yine yukarı doğru bu entry'de sıralanacaktır.
  23.33
  gün sonu analizim:
  bugün 3 köy azerbeycan tarafından alındı. azerbaycan sivil yerleşim yerleri ermenistan tarafından vurulmaya ve ermenistan kışkırtılmaya devam etti. macron, ermeni tezini destekleyen açıklamalar yaptı. aliyev, eğer bu kadar düşünüyorlarsa "marsilya'yı ermenilere versinle çok fazla ermeni yaşıyor orada" diyerek, fransa'nın beyin tutulmasını egemenlik haklarının önemini vurgulayarak yansıttı.
  bugün ermeni diyasporasının baskısı ile türkiye'ye olan silah ambargosunu süresiz olarak uzattı. bu ambargo'da en çok bizi etkileyecek olan şey, bayraktar'lar ve diğer araçlarımız için ithal ettiğimiz optik gereçler olacak. açıkçası bu türkiye'yi ne kadar etkiler, ne sürede kendimiz bu gereçleri üretmeye başlarız (devam eden projeler var konuyla ilgili) bilmiyorum. neyse, azerbaycan'a kurban olsun diyip geçiyorum.
  dün hava yağmurlu, bugün hava sisliydi. yavaşlayan gelişmelerin sebepleri bunlar olabilir. bu arada ermenistan tarafı da bu sabah saatlerinde paylaştığım bir videoyu yayınladı ve o videoda azerbaycan kayıpları net bir şekilde gözüküyor. savaş iki taraf içinde kanlı ve zorluklarla devam ediyor.
  hepiniz iyi akşamlar dilerim.

  23.29
  azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev: [macaron'un söylemleri]

  "fransa, dağlık karabağ’ın self-determinasyonunu bu kadar çok düşünüyorsa, yarısından fazlası ermenilerden oluşan marsilya şehrini versin ve orada karabağ cumhuriyeti'ni kursunlar"
  23.27
  enes kanter denen hıyarın ermeni diyasporasının sırtını kaşıyan açıklamaları. #113920502

  21.38
  kanada türkiye'ye yönelik bir yaptırım kararı daha açıkladı. aşağıdaki yorumları okursanız ermeni diyasporasının etkinliğini görürsünüz.
  karar

  21.00
  twitter'daki bir iddiaya göre rus paralı askerler ermenistan tarafında savaşmak üzere bölgeye intikal etti.
  kaynak

  20.35
  görsel
  görseldeki haritada işaretli 3 köy ele geçirildi.

  19.16
  iki gündür dediğim şeyin aynısını aliyev de demiş.
  azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev:
  ''ermenistan tarafı savaşı büyük şehirlere taşıyarak kolektif güvenlik anlaşması örgütünü sürece katmak istiyor''

  19.14
  karabağ'dan kaçış sürüyor. görsel

  17.40
  sözde karabağ savunma bakanlığı:
  "birliklerimiz tuttuklari pozisyonlardan taktiksel olarak geri çekildi. karşı saldırı için hazırlanıyorlar."
  taktiksel geri çekilmeyse neden duyuruyorlar anlamadim.

  17.08
  paşinyan ülke genelinde seferberlik ilan etti.

  17.04
  konuyla ilgili başarili olduğunu düşündüğüm analiz: #113906025
  15.02
  aliyev'in röportajı: trt

  14.41
  ermenistan'ın sivil yerleşim yerlerine saldırısı yabancı basına yansıdı. kaynak
  14.40
  cebrayil bölgesinde ele geçirilen bir kışla

  14.23
  #113902504
  14.20
  @revalt of giria
  "ermenistan'ın azerbaycan'ın abşeron bölgesine saldırdığına dair haberler var. bu saldırının bence önemi, abşeron'un bakü'ye çok yakın olması. bir nevi mesaj verilmiş olabilir."

  patlamayan balistik füzeler
  14.16
  dışişleri bakanı çavuşoğlu:
  "ermenistan'ın sivillere saldırması yeni değil. ermenistan önce çatışma hattında hem askerlere hem sivillere saldırdı. son günlerde sıkışan ermenistan bakü'ye yakın yerlere de füze yollamaya başladı. bu esasen savaş suçudur."
  14.07
  (bu videoyu daha önce paylaşmışım, yeni değilmiş, yine de bırakıyorum)
  yeni harop saldırısı
  haroplar çok ses çıkartıyor. taktiksel anlamda dez avantaj bence.
  13.41
  ermeni saldırılarında hayatını kaybeden sivilleri gösteren görsel

  13.15
  bugün tahmin ettigimden daha durgun geçiyor.
  yeni video

  13.00
  putin de bezmiş

  12.52
  azerbaycan savunma bakanlığı'ndan açıklama:
  "ermenistan silahlı kuvvetlerinin azerbaycan'daki sivil nüfusa karşı gerçekleştirdiği terör eylemleri sonucunda hayatını kaybeden 24 kişiden 5'i kadın, 3'ü çocuk, yaralıların 30'u kadın, 7'si çocuk '"

  12.44
  ermenistan tarafından gelen bir video
  12.36
  ermenistan'in vurduğu bir avm

  12.35
  ekteki videoya azerbaycanlı kardeşlerimin ve hassasiyeti olanların bakmamasini rica ediyorum. savaş iki taraf için de kanlı geçiyor
  12.00
  ele geçirilen tanklar
  11.59
  ermenistan sivil yerlesim alanlarını vuruyor : açıklama
  11.43
  ermenistan iddialarının aksine azerbaycan fuzulîdeki son savunma mevzilerine saldırdığını duyurdu. bu bölgede catismalar yoğunluğunu arttırdı.

  11.31
  ermenistan güney cephesinde karşı saldırı başlattığını duyurdu: link

  11.28
  azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri gence şu an füze saldırısı altında.

  11.10
  azerbaycan'dan yeni video

  11.05
  "ermenistan'ın mingacevir şehrine 4 tochka balistik füzesi fırlatması sonucu azerbaycan başkan yrd. hacıyev;

  “bm anlaşmasının 51. maddesi uyarınca azerbaycan ordusu, ermenistan'ın füze üslerini vurmak üzere operasyon başlatacak.” kaynak

  02.26
  @david butt
  ermenistan güçleri, artık cephede göğüs göğüs’e çarpışmıyor.

  terter bölgesinde ermeni askerleri çatışmadan kaçınarak ve çoğrafi yapıyı kullanarak azerbaycan ordusuna kayıp verdirmeye başlıyorlar.

  02.22
  ermenistan'ın azarbaycan kayıpları ile ilgili paylaştığı görsel: görsel

  02.17
  çatışmaların basından beri ermenistan tarafından sivil hedeflere gerçekleştirilen füze saldırılarını gösteren bir harita: görsel

  02.13
  ermenistan'ın bölgedeki ırkçı politikasını anlatan birvideo

  02.11
  karabağ'ın işgaline kadar giden süreci anlatan flood
 • sol düşünce yapısında biriyim. bizim cenahtan gelen tepkileri hayretle karşılıyorum. 2-3 gün önce chp milletvekili ilhan cihaner savaşa hayır, barış dedi. memleketteki ermenilerin hepsi barış diyalog diyor. hdp ise en çok kaçanı. iş ermenistan devleti seviciliğine gelmiş.

  barış ve diyalog her medeni insanın arzulaması gereken şeylerdir. ama bu arkadaşlara sormak istiyorum:
  1- sscb yıkılınca ortada kalan rus silahlarıyla azerbaycan topraklarına ermenistan çökmemiş midir?
  2- karabağ yasal olarak yani uluslararası hukuka göre kimin toprağıdır? mesela hocalı katliamından önce hocalı'da kimler yaşıyordu?
  3- birleşmiş milletler'den diğer uluslararası örgütlere karabağ kimin sınırları içerisinde kabul edilmektedir?

  azerbaycan diyor ki, karabağ benim burayı terket. savaşmayalım. doğru mu doğru. ermenistan diyor ki 1000 yıl önce burada ben vardım falan filan. fantaziler. hocalı'da katledilen 5 yaşındaki bebelerin mezarını ziyaret ettim ben. bakü sokaklarındaki onlarca karabağ göçmeninin halini gördüm. aileleri katledilen ve yurtlarından edilen insanların evlerine dönmelerini istemek barışın ta kendisidir.

  bu hal ve şartlarda kim barışperver azerbaycan mı ermenistan mı? bu gelişmeler sol için bir turnusol kağıdı haline gelmektedir. her toprakta her mazlumla bir oluyorsunuz ama zulmedilen bir türk olunca konuşmayı sağcılık olarak görüyorsunuz. yapmayın. eğer bir çaba bir gayret sergilenecekse barış adına o da ermenistan'ın karabağ topraklarını terk etmesidir.
 • allah allah bak sen, f-16 ile bombalamislar bir de. nasil oluyorsa tam da journalist video cekiyormus. bomba dusunce tek bir toz tanesi kalkmamis, tek bir ampul patlamamis.
  hankendine stepankert diyenlerin ermeni propagandasi yaptigi operasyon.