şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gargan ve keşişotu yöresel isimleridir. çiçeklerinden çay yapılır veya uçucu yağelde edilir.
 • latincesi lavandula stoechas olan lavantanın bir turudur. kanıtlanmıs biyolojik aktiviteleri: agrı kesici, antiseptik, yara iyilestirici, yatıstırıcı, idrar yolları enfeksiyonlarını giderici, egzema yaralarını iyilestirici, kalp ve sinir kuvvetlendirici...
 • sakinleştirici özelliği de olan bir ot. üstelik sakinleştirirken alıklaştırmıyor ve uyku getirmiyor olması da güzel özelliklerinden.
 • lat. lavandula stoechas (ayr. karabaş lavanta çiçeği). 45-50 cm yükseklikte, tüylü, kuvvetli ve hoş kokulu, çok yıllık bir çalımsı bitkidir. baharda açan mor-siyah çiçekleri vardır. genelde 700 metreye kadar olan yerlerde bulunur. taze çiçekleri o kadar yoğun ve hoş kokuludur ki, sıcak suda demleyip içmeye sabredemezsiniz. bir veya iki baş karabaş çiçeğini yapraklarıyla birlikte sıcak suda haşlayıp hemen içmeye başlayabilirsiniz. bir yandan rahatlatıcı, bir yandan ağrı kesici, bir yandan antiseptik, bir yandan sinirlere iyi gelen bir bitki. haziran-temmuza kadar çiçek açar ama en güzel çiçekler mayıs gibi oluyor. istanbul'da adalar'da kendiliğinden yetiştiği söylenmektedir. (bkz: eskiler bilir)

  aktarlarda bunun kurusu satılır karabaş otu diye. bir torbanın içine tıkıştırılmış ve soluk bir sapsarıdır o güzelim mosmor çiçekler. tazesini içerken aldığınız o muhteşem tadı almak istersiniz ama nafiledir... bahar vakti gelse de yerinde* toplanıp içilse... o güzel körpe çiçekleri sıcacık suya atıp baktığınızda, damla damla yayılan mor boya sıcak suyunuzu 2 dakika içinde masmavi yapar... ilk önce benzin içiyorum sanırsınız ama tadı o kadar güzeldir ki şu an bile akan salyalarınızı kontrol etmekte epey bir güçlük yaşarsınız...
 • ayr. gargan; keşiş otu; yalancı lavanta çiçeği

  gargan adı muğla yöresinde kullanılır.

  keşiş otu sözcüğü ise herhalde keşiş dağı'ndan gelse gerek. osmanlı döneminde sık kullanılan drog'lar arasındaymış. hatta keşiş dağı'nda bulunan karabaş otunun kolera' tedavisinde kullanılması ve ezcanelerde satılabilmesiyle ilgili 1848 tarihli bir padişah emri de varmış.

  yalancı lavanta çiçeği adının da herhalde, aynı türden olan bildiğimiz lavanta ile karıştırlmaması için, birinize yalancı diyelim de karışmayın şeklinde bir tavırdan ileri geldiğini düşünmekteyiz. suçsuz kabahatsiz bir dal parçasına neden yalancı derler hiç anlamış değilim... :p
 • inanarak içenleri bir daha hiç köpeklerin kovalamadığı söylenen ot.*
 • bir de bu otun reçeli yapılır. tadı biraz baharatlı olmasına rağmen reçelin o muhteşem rengine *dayamayıp bol bol yersiniz..
 • ballıbabagiller familyasındandır. çok faydalıdır. sakinleştirir, ağrıları dindirir, antibakteriyel ve antialerjiktir. sinüzit tedavisinde, astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. sigara içenlerinde kullanması faydalıdır. çayı kaynamış suya bir tutam atılarak yapılır, 2-3 dk. demlenmesinin ardından süzülür ve içilir.
 • dağda tepede bir iki yaprak koparıp tırnağınızla ezip kokladığınızda eczaneye gelmiş gibi olursunuz - öyle keskin bir kokusu var. sanki bütün ilaçlarda bundan kullanılıyo.