şükela:  tümü | bugün
 • hakim satıcının belirlediği fiyatların beğenilmediği ya da sürülen ürünün yetersiz kaldığı durumlarda karaborsa vukuu bulur.karaborsa da fiyatlar yasadışı belirlenir, ve ürünler tavan fiyatının üstünde bi fiyattan satılır.
  arz ile talep arasında dengesizlik oldu mu karaborsa peydah olur, fiyat belirlenir.talep esnekliği azladıkça fiyat artar, esnedikce fiyat dingilder.
 • bahar şenliklerinde bakkala gitmeye üşenen şahısların bolluğundan yararlanılarak, el altından pahalı bira satışı yapılışı olayı da vardır..
 • malsanız düşebileceğiniz en iyi yer.
  (bkz: black market)
 • bozuk düzen ekonominin temel yansımasıdır.bir malın yokluğu, ithal yasağı, kotalar vs , o malın el altından kayıtdışı olarak gelmesine yol açar ve tezgahlarda denetim dışı olarak alınıp satılır. ülkede ithalat yasağı olduğu yıllarda çokça bilinen bir durumdur. yıllar yılı karaborsa sigara, içki, ithal giyim eşyası falan alınıp satılmıştır. bu memlekette levis kot pantolon bile karaborsada satılırdı bir zamanlar
 • stad önlerinde bilet lazım mı şeklinde zuhur eden mevhum.
  (bkz: cd lazım mı)
 • en üst katı tiyatro olan kilise müştemilatı.. ince çalışılmış bir mekan

  3. katı başka bir mekana ait olup yakın zamanda canlı performanslarla açılışını yapacaktır mfö, teoman, mvö, kenan doğulu gibi isimler izlenebilir bar, pub, kulüp ..

  (bkz: studyo drama)
 • şu aralar dj'liğini gökhan adında depeche mode sever bir ahbabın yaptığı yer.gidip göremedik düzene ayak mı uydurdu ama bahsi geçince meraklara gark olduk.
 • karaborsa alisverisilerinde kisilerin beklentileri, blofleri, zamana karsi yarislari ve tutarsiz tutumlari vb. cesitli seyler ayri ayri parametrelerdir ve bunlarin birlesimi sonucu o malin belirli bir fiyatin uzerinden satilip satilamayacagini belirler.

  ornegin bu isin kurdu ortak iki karaborsaci ve onlara biletlerini vs. satmaya calisan ortak uc kisi dusunelim.
  malin piyasa fiyati t olsun. olayin baslamasina ise kisa bir sure kalmis olsun.

  a kisisi belirli bir fiyatta, 2t, israr etmektedir.
  b kisisi bu fiyati az bulup civardaki kisilere 3t fiyattan teklif goturur, "ya tutarsa" zihniyetinde bir blofcudur. karaborsacilar izlemektedir.
  c kisisi her yola gelir, satilacaksa iyi kar etmek ister, satilmayacaksa bileti kullanma taraftaridir, aragazcidir, blofcudur.
  m borsacisi "ben o parayi vermem, gidin girin naparsiniz yapin" seklinde blof yapar.
  n borsacisi ise a,b ve c'nin m kisisini sallamadigini gorup a'nin istedigi fiyatta anlasir.
  2 grup da istedigini alip uzaklasir.
  sonra karaborsaci grubu 2t'den aldigina 3t'den alici aramaya baslar.
 • 31 aralık 2004 yılbaşı gecesinde parti sırasında elektrik kesintisi yaşamasına rağmen iett otobüsü misali dolup taşan mekandır. lakin elektrik kesintisi yarım saati aşıp teknik sorunlar giderilememesi üzerine hemen seyyar bir jenaratör kamyon gelip yılbaşı gecesini tekrardan aydınlatmıştır. ayrıca yarım saat süren kesinti* sırasında mekan içindeki ziyaretçiler yine de dışarı çıkmayıp hoplayıp zıplamaya devam etmiştir.
  hoş güzel mekan lakin barın çok gereksizce fazladan kapladığı alan tüm ziyaretçiler tarafından iyi karşılanmamakta.
hesabın var mı? giriş yap