şükela:  tümü | bugün
 • istanbuldaki en buyuk mezarliklardan biri.
 • eskiden, üsküdar semtinin uzağında alabildiğine geniş bir mezarlık iken, semt sınırlarının büyüyüp ana yollarla birlikte mezarlığın yanıbaşına dayanması sebebiyle daha fazla genişleyemeyen; artık içinde yeni ölüler için mezar yapılacak alan da bulunmayan, bu yüzden aynı sülaleden 7 senesini dolduran ölülerin kemiklerinin kenara alınıp yerine taze ölülerin defnedildiği mezarlık olmuştur.

  edit : yukarıdakilerle beraber gördüm ki; burada, bir noktadan diğer bir noktaya ulaşabilmek için kondisyonlu olmak gerekliymiş.

  ayrıca zeynep kamil yolu üzerindeki karacahmet camii'nin hemen yanıbaşından üsküdar merkeze, bu mezarlığı ortadan ikiye bölen, yaklaşık 300 metre uzunluğunda, geniş sayılabilecek bir sokak iner. istanbul'da "ne yapsam etsem de yürüdüğüm yerden deli gibi adrenalin salgılasam" diyenler için ideal tenhalıktadır.
  (sokağın adını bilmiyorum, merak ediyorsanız oric üstad'a soruverin. yürüyen gps mübarek, mutlaka bilir.)
 • karaca ahmet mezarligi 200 yillik tarihi olan,8 ile 10 milyon kisinin yattigi,sinirlari beylerbeyi-üsküdar-hasanpasa-selimiye-kosuyolu gibi semtlerle belirlenmis dunyanin 2. en buyuk mezaridir.en buyuk mezar ise abddeki arlinghton askeri mezarligidir.
  1960 li yillarda kadiköy yakasinin genislemesi sonucu,kiziltoprak caddesi karaca ahmet mezarligi ustunden geçmis ve mezarlik parçalara ve adalara ayrilmistir.bugun kadiköy-üsküdar arasi tum yol 100 sene önceki mezarlara aittir.

  rivayete göre karaca ahmet 2. selim döneminde yasamis bir lokman hekimdir.2. selim amansiz bir hastaliga yakalanmis ve karaca ahmet kendisini iyilestirecegini vaat etmistir.2. selimde iyilestirememesi durumunda karaca ahmet'in kellesini alacagini buyurmustur.
  zira karaca ahmet lokman hekim,2. selim'i iyilestirmis,padisahta karaca ahmete diledigini verecegini sölemistir.karaca ahmet hazretleri atini salacagini,atinin dolastigi tum yerleri kendi topragi yapmak istedigini sölemistir.ve bugun ki en büyük sinirlari ile bilinen mezarlik arazisi karaca ahmet lokman hekime tahsis edilmistir.
  bir lokman hekimin adina mezarlik yapmakta ilginç bir ironi dogruyor olsa gerek...
 • özellikle zeynep kamil'de dünyaya gelmiş istanbulluların tüm ömürleri boyunca yeryüzünde dönüp dolaşıp sonuçta sadece yolun karşısına kadar geçip orada gömülebilecekleri yemyeşil mekan.

  biraz sıkış tıkış ve düzensizdir ama kendine has bir havası vardır. çevresel açıdan da civarın yeşil alanı olma özelliğini taşır. özellikle kar yağışı sonrasında balkonunuzdan manzaranız abant'ı aratmaz.

  zeynep kamil'den yeryüzüne inmiş biri olarak nihayetinde ebedi istirahatgahım olmasını temenni ettiğim yerdir ayrıca*
 • büyük bir mezarlıktır. bir sabah içimdeki sürekli değişik güzergahlardan yürüme dürtüsünün ittirmesi ile mezarlığa koşuyolu tarafından yaklaştım ve de arka tarafındaki bir kapıdan giriş yaptım. niyetim mezarlık içinden yürüyerek zeynep kamil taraflarından çıkmak, bu arada da bu büyük mezarlığın içi nasıldır şeklinde kafama takılan sorulara cevap bulmaktı. bundan sonra geçen 20 dakika açıkçası hayatımın en buruk anlarını da barındırmakta, mezarlığın en son genişleyen ve en bakımsız tarafından giriş yaptığım için üstüste binmiş, aralarından bir adım basma yeri bile kalmamış, her tarafı jungle misali salmış çalılarla debelenme, zaman zaman tamamen çıkmaz patikaların sonundan geri dönüşler ve kan ter içinde mezarlığın ana girişine ulaşmam. ulaştığım ana fikir, gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözünün doğruluğu. yılda 1 kere ziyaretlerine bile gidilmeyen koskoca bir tarih, bir şehir dolusu rahmetli insan, orada öylece yatıyor.
 • içinde bir de camii bulunan mezarlıktır. cenaze namazını takiben defin işleminin gerçekleşmesini hızlandırır.