*

 1. yabanci dil konusunda başarılı olduğu fazlaca dolanan lakin eğitimde hala tabanda dolaşan dersanedir. bu gün izmirde* konferans salonunda herbalife üyelerinin toplanıp yan tarafta onlarca ders yapan sınıfa rağmen gümbür gümbür eğlenip, herbalife üyelerinin "heyyyy, 10 kilo aşağı kontrol ettim" (bkz: aşağı kontrol etmek) nidalarıyla ders işlememize kılını kıpırdatmayip, bir dershane içerisindeki konferans salonunda böyle bir duruma göz yummasıyla nasil bir eğitim verebiliceğini düşündüren dershanedir.** (bkz: ben bugün bunu öğrendim)
 2. ankara tuna caddesi'nde de bir şubesi olan dershane. merdivenleri tek kıç kapasitelidir. zorlandığında bir iniş yarım çıkış olmak üzere 1.5 kıçın geçebildiği de görülmüştür.
 3. kalabalık ve sakaryanın ortasında olduğu için olay eksik olmayan dersanedir; tam sınav çıkışı dersanenin önünde kavga eden satırlı adamlar, kusma numarası yapan tinerci çocuk, o çocuğu döven öss mağdurları... nedense bir sınıfta akdeniz iklimi varken diğer bir sınıfta balkanlardan gelen soğuk hava dalgası hakimdir. hocalar ya çok süper ya da tam psikopattır.

  üniversiteye girdikten sonra bir kez geçtim önünden, tam da sınav çıkışına denk gelmişim, önündeki basamakta oturup bir sigara yaktım... sanki hala sınavda olan arkadaşlarımı bekliyor gibi, deneme sınavım kötü geçmiş gibi, akşama yapacak çok ödevim, çözülmesi gereken çok testim varmış gibi, össye ve ydsye girecekmişim gibi... hayatımda en geri dönmek istemeyeceğim yılımın geçtiği yerdir karacan fakat beni en olmak istediğim yere getirmiştir.
 4. ankaradaki dersanesinde bir buçuk, izmirdeki dersanesinde yarım yıl eğitim görmüş biri olarak söylüyorum ki, ankara'daki dershanesi izmire bin basan dersanedir. gerek hocalarıyla ve eğitimiyle; gerek ise ortamıyla ankara açık ara fark ile öndedir.

  yabancı dil üzerine yoğunlaşan bu dershane bir eşit ağırlık öğrencisi için uygun değildir, hocaları ne kadar kaliteli olursa olsun, düzensiz programları ve diğer dersanelere göre çok az deneme sınavı yapması gibi nedenlerle sınava tam olarak hazırlayamamaktadır. sabah dersleri 08.15 gibi abuk bir saatte başlar bu dersanenin bide.
 5. ankara şubesinde çıkış zamanında 5. kattan, çıkış kapısına kadar inişin abartısız 20 dakika sürdüğü dershanedir.

  eğitim olayına gelince. kalitelidir, iyidir, hoştur. öğretmenlerinin bir çoğu iyidir, kalan kısmı ise kelimenin tam anlamıyla kötüdür. deneme ve tarama sınavları ise tam anlamıyla ağıza sıçan cinstendir.
 6. kardeşimin ikinci senesi olmasına rağmen ısrar kıyamet gitmek istediği ,vasat öğretmenlerin olduğu ,seçilmiş sınıfların dışında ilerleme yapamayan dershane.tekel işçilerine verdiği destek ise takdire şayandır o ayrı konu.
 7. hayatımın en güzel anlarına şahit olan, inanılmaz dostlar kazandığım, öğretmenlerini ayrı ayrı sevdiğim iki yıl bana aile olmuş dershanedir. ilk önce bir istememezlik olmuştu ka disiplin adını duyunca ama şimdi benim için yeri çok özeldir. öğretmenleri çok başkadır. böyle bahsedince yine özlenendir. kocaman aile nasıl olunur öğrenmiştim sınav zamanı ve sonrasında.
 8. ankara sakarya'da 3 senemi geçirdiğim güzide eğitim kurumudur. efendim karacan maceramın başlangıcı 11. sınıfa denk geliyor seneye öss'ye gireceğim için dershaneye yazdırıyor bizimkiler. dershanemi elbette ki kendim seçiyorum. hem konumunun sakarya olması hem de kayıt kabuldeki o dünyalar güzeli hatun etkili oluyor bu seçimimde. 12. sınıfta da devam ediyorum dershaneye. öss'ye gireceğim seneyi sakarya'da barlarda içip, eğlenip, midye-koko yiyerek geçirdiğimden kazanamıyorum sınavı ve hoop mezun ts sınıfında buluyorum kendimi.

  bu 3 senelik serüven içinde dershanenin önünde bira fondipleyip derse girmişliğim de vardır dershane birincisi olmuşluğum da bu yüzden bu dershaneyi benden iyi anlatacak adam tanımıyorum. dershane seçmekte zorlanan öğrencilere de bir tutam faydam olursa ne ala. yalnız uyarayım izmir falan bilmem benim yazdıklarım ankara kızılay şubesi için geçerlidir.

  dershane sakarya'da bulunuyor. bunun hem avantajı hem de dezavantajı var. avantajı: deneme sınavınız kötü geçerse iki adımda barlara ulaşabiliyorsunuz ya da 17:30'da başlayacak derslerinize içip içip gidebiliyorsunuz ayrıca yanında burger king ve zerdali olmasından dolayı ucuz ucuz karnınızı doyurabiliyorsunuz. yuh amk buralardan yiyemeyecek kadar fakirseniz sağ tarafında 1.5 liraya kır pidesi satan bir dükkan da mevcut. gelelim dezavantajlarına: eğer sınıfınız ön tarafa bakıyorsa akşam derslerinizi canlı müzik eşliğinde yaparsınız. ayrıca binanın önünde olay eksik olmaz* ben 3 sene de kafaya satırla vurma ve ankaragüçlüler baskınına şahit oldum küçük küçük otopark, büfe kavgalarını saymıyorum bile.

  konumunu hallettiğimize göre dershanenin içine girelim. efendim ben bu binayı çizen mimarın ta amına koyayım. merdivenler bir kişilik evet abartmıyorum bir kişilik. buna rağmen merdivenlerde 3 kişi yürümeye çalışanlar olacaktır. dershaneye başladığınız ilk haftalarda merdivende ellenmek sizi şaşırtacaktır ama emin olun birkaç hafta sonra ellenmeye alışacak hatta kadın erkek ayırt etmeksizin siz de birilerini elleyeceksiniz. şunu da hemen belirteyim dershane olarak sapık değiliz, böyle fantezilerimiz de yok fakat mert hoca * merdivene geldiğinde çil yavrusu gibi kaçışacaksınız işte bu sırada ellenmeler oluyor.

  biraz da öğretmenlerinden bahsetmem gerek sanırım. e onları da merak ediyorsunuz tabi. öğretmenleri gerçekten iyi. şöyle anlatayım: derse içip içip gelen, bazı derslere içmekten gelmeyen, geldiği dersleri dinlemeyen, ders dinlemek yerine karşıdaki inşaatı izleyen beni bile marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi sinema ve televizyon bölümüne yerleştirmişlerdir. (ilk 5.000) öğretmenler karacan yayınlarını hazırladıkları gibi başka yayınlara ya da kendi adlarına açtıkları yayınlara kitap yazmaktadırlar. yani karacan yayınları hem diğer kaynakların özünü oluşturur hem de onlardan daha zengin içerik barındırır.

  tek bir * kitabınız olmayacak. atıyorum sadece matematik, coğrafya kitabınız olmayacak. 10 tane derginiz olacak ve bu 10 dergi tüm dersleri kapsıyor olacak. yani hocam kitabım evde kaldı yalanı geçmez karacan'da. eğer o dergi evde kaldıysa hiçbir derse katılamazsın.

  öğrenci profili genellikle sol ağırlıklıdır. sağ görüşlü ya da türbanlı öğrenciler de vardır elbette ama genelde dershane öğrencilerini eylemlerde ya da bilumum barlarda görebilirsiniz. zaten denemesi kötü geçen hemen içmeye başlıyor.

  son olarak şu sözüm kulağınıza küpe olsun: ''heval hoca'nın kıymetini bilin akıllı olun layyyn !''

karacan dershaneleri hakkında bilgi verin