şükela:  tümü | bugün
 • kendilerine tavlu yani dağlı diyen, türkülerinde destanlarında dağların arasında sıkışıp kalmışlıklarını anlatan insanların memleketi.
  (bkz: mingitav)
 • karaçay-çerkes cumhuriyetinde ,turkiye de ,bir kismi da amerika nin nj eyaletinde yasayan kuzeykafkasya li bi halk ,halkım ...
 • çok eski zamanlardan beri kuzey kafkasya'nın dağlık bölgelerinde yaşayan karaçay-malkar türkleri, yakın zamana kadar ruslar tarafından "tatar" veya "dağlı tatar" adlarıyla anılmaktaydı. komşu kafkas halkları ise, karaçay-malkarlılara çoğunlukla "dağlı" adını veriyorlardı. karaçay-malkarlılar da kendilerine müşterek ad olarak "tavlu" (dağlı) adını vermişlerdi. "karaçay" sözü; karaçaylıların efsanevi atası olan "karça"dan miras kalmıştır. "malkar" sözü ise; milli kimlik olarak ilk önce sadece malkar vadisinde yaşayanlar için kullanılıyordu. 1864 yılında kuzey kafkasya'nın rusların eline geçmesinden sonra; bızıngı, çegem, holam ve baksan vadilerinde yaşayanlar için de malkar sözü milli kimlik olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 • balkarlilarla ayni kokenden gelmis turk menseili topluluktur.aslen kuzey kafkasyada yasarlar lakin muhtelif ulkelerde de rastlanabilir.kuzey kafkasyada yasayan halk asimilasyonla karsi karsiyadir.bununla beraber ozellikle kabardey balkar ve karacay cerkes cumhuriyetlerinde etnik sorunlar yasanmaktadir.bolgede yasayan cerkesler ve karacay-balkarlilar arasinda gerilim soz konusudur.iki toplum da birbirinden kopuk ve fevri hareket etmektedir.tarihte de bir cok ornegine rastlanabilecegi gibi cerkeslerle her daim mucadele halindedirler.turkiyedeki karacay-balkarlilar ve cerkesler arasinda boyle bir mucadele olmasa da genellikle birbilerinden ayri yasarlar.
 • uzun yıllar diğer kuzey kafkas halklarıyla aynı bölgede yaşamalarının doğal sonucu olarak, diğer toplumların kültürlerinden etkilenmiş ve aynı zamanda kendi kültürlerinin bazı yönlerini diğer topluluklara benimsetmiş bir halktır.
 • çerkes kültürünü, adetlerini ve geleneklerini benimsemiş, turan kökenli çerkes boyu
 • karaçaylar, çerkezler, abazalar, adigeler vs. kafkas asıllı halklar denilmesine karşın hepsi öz be öz türk boylarıdır. bugün bulgarlar ve macarlar da aslen türk asıllıdır, ama arada aşılmaz engeller oluşmuştur, değişim başladı mı durdurmak mümkün değildir. oysa hepimiz bizi bölmek isteyenlere karşı çıkmalıyız ve unutmamalıyız ki şu an ki perişan durumumuz birlik ve beraberliğimizin eksik oluşundandır.
 • yaşadıkları bölgelerdeki türk=tatar egemenliği sürecinde türkçenin kıpçak lehçesini yani günümüzde kırım tatarlarının konuştuğu dili benimseyerek konuştukları için ve "çerkezler de türk kökenli bir halk olmadıkları için" abaza, adige vs,vs gibi çerkez kavimlerince hiç sevilmez ve dışlanırlar.çerkezler, adları bile türkçe olan karaçayların türkçeyi anadil olarak kabul etmesini bugün bile nefretle anımsarlar ve hep arkalarından konuşurlar.
 • ülkemizde yerleşimleri yoğun olarak konya, eskişehir, afyon ve tokat'tadır. yaşadıkları beldeleri ise konya'da başhüyük, eskişehir'de belpınar, yakapınar köyleri, afyon'da kilisa vs...