şükela:  tümü | bugün
 • kanser hücrelerinin karaciğeri işgal etmesi durumu, allah göstermesin.
 • en kahpe kanser cesitlerinden biridir bu karaciger kanseri. genelde cabuk götürür. yok eger tedaviler sonucu metastazlar engellense bile, bir gün gelir karaciger üzerine düsen görevleri yapamaz hale gelir. zehirli maddelerden temizlenmeyen kan bu sefer beyni zorlamaya baslar... yavas yavas hafiza kaybi bas gösterir, bunamaya kadar gidebilir, hatta gider...karaciger nakli cok riskli oldugundan, genelde kimse yanasmaz...cok acidir, cok....
 • tanı konması genellikle güçtür. karnın sağ üst kısmında ağrı, bitkinlik hissi ve kilo kaybı en sık görülen klinik belirtilerdir. 1/3'ünde sarılık görülür. karaciğer sirozuna bağlı, karında sıvı toplanması, dalak büyümesi ve sindirim sisteminden kanamalar olabilir.

  karaciğerin ultrasonografik, bilgisayarlı tomografi (bt) veya mr incelemeleri ile tanı konulma olasılığı yüksektir. özellikle portal veya anjiyografik bt ile yapılan incelemeler çok daha yararlı sonuçlar verir. karaciğer biyopsisi ve % 70 hastada yükselmiş bulunan "alfa-fetoprotein-afp" tanıyı kesinleştirir.
  tedavi seçenekleri pek çoktur;

  1. cerrahi müdahele
  2. karaciğer nakli (kadavradan veya canlı vericiden )
  3. alkol enjeksiyonu
  4. cryotherapi (dondurma),
  5. devaskülarizasyon (tümörün kanlanmasını ortadan kaldırmak),
  6. kemo-embolizasyon (onkolojik ilaçlar, tümörü besleyen damarın tıkanması)
  7. kemoterapi (onkolojik ilaçlar)
  8. termoterapi - ki kendisi çok yeni bi yöntem olur-(radiofrequency ablation-rfa)
  cerrahi olarak tümörün çıkartılması ve karaciğer nakli ancak bir kısım hastada uygulanabilir. özellikle tümörün büyük ve karaciğer dışına yayıldığı durumlarda, hastanın yaşam süresini uzatabilmek amacıyla diğer seçenekleri göz önüne tutmak gerekir.
  sonuç olarak; karaciğer kanserinin (hcc) tek etkin tedavi yöntemi cerrahidir. ancak cerrahinin uygulanabileceği hasta sayısı fazla değildir. cerrahi rezeksiyon ve karaciğer nakli olanağı bulunamayan hastalarda yaşam süresini uzatacak değişik yöntemler ortaya atılmaktadır. *
 • asya'da en çok görülen kanser.
 • ek sık rastlanan organ kanseri olmasyla beraber dünyadaki en yaygın kanserlerdir.erkeklerde daha sıktır..ortalama yaşam süresi 6 aydır.
  gelişmiş toplumlarda değişik nedenlere bağlı sirozların komplikasyonu sonucu ortaya çıksada;gelişmekte olan ülkelerde* daha çok viral nedenli sirozlardan sonra görülür.özellikle hepatit b ve c enfeksiyonlarını takip eden sirozlar sonucu gelişir.hepatit c virüs infeksiyonunda tümor olaslığı hepatit b'ye göre daha yüksek olsada c infeksiyonlarının daha az görülmesinden ötürü hepatoma en çok hbv infeksiyonları sonrasında görülür.
  anneden çocuğa geçen hepatit b virüsü;çocukta genç yaşta hepatoselüler karsinoma neden olur.siroz zemininden gelişmesinin nedeni sirozda artmış rejenarasyonun tümor riski oluşturmasıdır. (tumor gelisimine en uygun olan siroz posthepatitik makronodüller sirozdur).sirozun yanı sıra hiperplastik,displastik lezyonlar,von girke hastalığı,tyrosinemi yada aflatoksinlere maruz kalma da tümor erskini arttıran faktörlerden dir

  ölüm: varis kanaması,hepatik koma,tümor yırtılması ve kaşeksi sonucu meydana gelir.
 • en sinsi ve malesef en hızlı yayılan kanser türü.

  metastaz yapma oranı da diğer kanser türlerinden daha fazla. karaciğer kanserinde erken teşhis olup ilk anda kanserli bölge tamamen temizlense bile, hastalık diğer organlara hızla yayılabiliyor.
  ve genelde , tüm tedaviye karşı hasta, 4 yıl içinde ölebiliyor.

  yaşaması, görmesi, çok zor.
 • dedemin 4 yıl mücadele ettiği, 15.11.2010'da yenildiği lanet hastalık.
 • doğrudan karaciğerde çıkan primer olup, metastazla yayılmış olan sekonder olarak adlanırılır.
 • erkeklerin kadınlara nazaran 7 kat daha fazla riske sahip olduğu kanser çeşidi.
 • az evvel aldığım habere göre yengemin (dayımın eşi) yakalandığı hastalık. dayımın oğlu ile ev arkadaşıyız. az evvel anlattı. ben de ister istemez internet'e baktım neymiş diye. bakmaz olaydım.