şükela:  tümü | bugün
 • kingdom adlı dizide absürd ve fantastik şekilde işlenen olay.
 • türkiye'de bu alanda ün yapmış doktor için (bkz: yaman tokat)
 • ege üniversitesinde oldukça başarılı bir şekilde uygulanan ameliyat.
 • türkiyede karaciğer nakli konusunda, malatya inönü üniversitesi bünyesindeki turgut özal tıp merkezi en ön sırada geliyormuş. digitürkteki memleketim tv de yer alan yerel malatya kanalında bugün dinledim. sanırım konuşan tıp merkezi müdürü idi. haftada 3 karaciğer nakli gerçekleştiriyorlarmış. 2007 de toplamda 54 nakil gerçekleştirmişler.

  geçen yıl yaptıkları ameliyatlardaki başarı oranı, alıcı hastalarda % 86, vericilerde % 100 imiş. alıcılardaki % 14 lük kaybın ise, artık böbreği tamamen iflas etmiş ve yaşama şansını % 50 üstünde kaybetmiş hastalara, sahiplerinin isteği ile son bir ümit olarak nakil yapmaları ve bu hastalardan bazılarının kaybedilmesi sonucu olduğunu söyledi. devamla çarpıcı bir şey daha söyledi. bir çok nakil merkezi, ölüm oranı ile ilgili istatistiğimiz artar diye, bu hastalara nakil yapmayı reddediyor. oysa böyle durumdaki bir çok hastamız da , nakilden sonra kurtuldu. (vay bee bir yaşıma daha girdim, insan hayatına tercih edilen istatistik oranı)

  2009 da dünya birinciliğini hedeflediklerini, şu anda güney kore seul'de ki bir tıp merkezi, yılda 300 nakil ile bu alanda dünya birincisi imiş.
 • karaciğer hastalarının umutla bekledikleri nihai son ameliyat.
  karaciğer hastalığı başta beyin ve hafıza fonksiyonları olmak üzere hasta üzerinde çok ciddi etkileri olan bir hastalıktır. acılı ve sıkıntılı bir süreci vardır. bu yüzden hastalar gerek kadavradan gerekse canlı vericiden yapılan karaciğer nakillerine muhtaçtırlar.
  münci kalayoğlu görüp görebileceğiniz en bilgili en mütevazi ve en sevecen doktorlardandır. ayrıca koray acarlı, yücel ve serdar beyler de süpersonik doktorlardır. ege üniversitesindeki doktorlar bu konuda başarılıdırlar ancak hastane çok pis ve organ nakli hastalarını öldürebilecek mikropların yuvası halinde. izmirde bir ev ve arabanız yoksa çok zorlanırsınız. orada yapacağınız masrafı istanbul memorial hastanesine verirseniz aynı hesaba geliyor. (memorial'da pazarlık usulü geçerli). ameliyatta hem hastada hem de vericide "büyük l" şeklinde açıyorlar bedeni. ameliyat sonrası biraz sıkıntılı ama çok sürmüyor. dikkat edilirse kısa sürede ayaktasınız. ameliyattan sonra hastalara hiçbir diyet uygulanmıyor. mis gibi olup çıkıyorsunuz.
 • 2010 yılında 175 karaciğer nakli ile birinci yine turgut özal tıp merkezi olmuştur.
  http://www.malatyahaber.com/…leid=37473&zoneid=1&y=
 • ameliyattan ziyade sonrasi onemlidir. eger hijyen kurallarina uymazsaniz hastanizi iki - uc ay gibi surede kut diye kaybedebilirsiniz. ameliyattan sonra hasta edebildigi kadar cok hareket etmeli yoksa kabiz oluyor ve bu durum hastanin bagirsaklarina safra gitmedigi icin daha zor geciyor. safra mevzusu soyle : idrar torbasi gibi safra torbasi bagliyorlar uc aylik bir sure boyunca
 • donör olmak için girişimde bulunmak istediğim hayat kurtaran ameliyat. daha önce ameliyatta verici yahut alıcı olarak bulunan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. yeşillendirin lütfen.