şükela:  tümü | bugün
  • karadenize kiyisi olan illerimizde oturan vatandaslarimizi kastedebilen bir isim tamlamasi.
  • bir haber konusu.
  • efendim olay şöyle vuku bulmuştur. amcam kırmızıyı son anda görüp durmaya çalışmış ama duramamıştır. ama içi rahat etmemiş ve ışıkların 5 metre ilerisinde yolda tek başına kırmızı ışığa saygı gösterip ışık süresince beklemiştir. işte böyledir karadeniz insanı. kimisi çakal kimisi de safi saftır, iyi yüreklidir, neyseki çakalına daha rastlamadım.
  • suratları elma gibi kırmızıdır.
    veyahutta $öyle daha edebi bir tabirle: yanakları al aldır, karadeniz insanımızın.
  • iyi niyetli, saf, temiz insanlardır. en azından tanıdıklarım öyle...
  • kadinlari 90 yasina kadar araliksiz calisir ve olurler. erkekleri ise yas gruplarina ayrilir. gencler okeyi tercih ederken yaslilar domino oyununda ustalasirlar. kucuk yastan itibaren tuz orani dusuk bir denizde yuzmekten omuzlari genis bir ture evrimlesmislerdir. gorende caliskanmis gibi bir izlenim uyandirirlar. ayrica okey tasi ya da iskambil kagidiyla araliksiz yapilan idmanlar, kullanilan kola ait omuzun daha gelismis olmasina sebep olmustur. yapacak fazla birsey olmadigindan kahvede oturmadiklari zamanlar komsularindan ya da akrabalarindan nefret ederek oyalanirlar. komsu eve gelen su borusunu kesmek, akrabalarin bahce citlerini yikmak, tarlalarin sinir taslarini iki metre oteye almak ve hak iddia etmek baslica eglenceleridir. benim gibi sehre gocmus olanlari genlerindeki tembelligi ekran basinda sozluk okuyarak tatmin edebileceklerini farkederek yeni bir karadeniz insani özelligi icad eylemislerdir.
  • trabzon'da mara$ caddesindeki thy bürosunda, i$yerinin camına "parası çok i$ten anlamayanlar aranıyor" $eklinde bir a4 yapı$tırılmı$tı.. buna benzer ilginç olaylara konu olmu$ yöre insanlarıdır.. bir de cümlelerinin sonunda "da" ekini çoğu zaman kullanırlar..
  • iklimin getirdiği dirilikleri, denizin getirdiği hareketlilikleri, hamsinin getirdiği pratik zekalarıyla ekoldür karadeniz insanı. pratiktir karadeniz insanı, içtendir, komiktir, karşılıksız sevendir.
    (bkz: trabzon lisesi)
    (bkz: hamsi balık değildir)