şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: mıhlama)
 • bir karadenizli olarak, kuymaktan başka hiçbir yemeğini beğenmiyorum karadeniz mutfağının. hamsi, karalahana, mısır unu vs vs. hataylılara, güneydoğululara bakıyorum, adamlar resmen sanat eseri oluşturuyor mezeleri ve etleriyle, egelilerin birbirinden leziz zeytinyağlıları var, bizim neyimiz var? hamsi. pehhhh
 • (bkz: dible)
 • (bkz: süt böreği)
 • bir antep veya urfa ile mukayese edilemeyecek kadar vasattır. ama mısır ekmeği ve laz böreğini ayrı bi kategoride değerlendirmekte fayda görüyorum.
 • (bkz: kaygana)
  (bkz: laz böreği)
  (bkz: mısır çorbası)
  (bkz: hamsikoli)
  (bkz: lahana sarması)
  (bkz: sürmene pidesi)
  (bkz: mısır ekmeği)
  (bkz: lahana çorbası)
  (bkz: pazı dolması)
  (bkz: hoşmer)
  (bkz: çumur)

  daha pek çok çeşit olmasına rağmen çok kısıtlı bir mutfak gibi algılanır ki laz böreğinin tatlı olduğunu bilmeyen trabzon'lu arkadaşlarım bile mevcuttur.

  sanırım genel anlamda yöre yemeklerinin tanıtımına gereken özen gösterilmemektedir.
 • trabzon ve yakın çevresi için konuşalım mutfak olarak sayılabilecek yemeğimiz yoktur.

  bölgedeki tüm köylerde yetiştirilen fasulye, mısır, lahana ve patates ve diğer yeşil sebzeler ana öğeleri oluşturur. bunlarla da fasulye yemeği türleri, lahana çorbası, lahana sarması yapılır.

  kahvaltıda mısırın unundan kuymak yapılır. yeşil sebzeler ve patatesten tava yapılır.

  karadeniz'imiz başta hamsi olmak üzere birsürü balık vermiş. bu menünün bir kısmını oluşturur ki kendimize has değildir. her bölgede balık benzer yöntemlerle pişirilir. ama balıkların tazeliği tabi farklıdır.

  akçaabat köftesi; bu isimle evlerde yapılmaz zaten. evde yapılan köfte de genelde her yerde aynıdır. ama kıyma yapılan et tabiki farklıdır.

  bir de ekmeğimiz dolayısı ile fırınlarımız meşhurdur. bu fırınlarda yapılan yuvarlak kıymalının tadından yenmez. ama tabiki her zaman da fırından pide söylenmez.

  dolayısı ile diğer bölgeler, hatta karadeniz'in özellikle iç kısımlarının farklı yemek türevleri vardır. bizdeki malzeme yukarda saydıklarım, onlardan da bu kadar oluyor...

  yersen.
 • yemeği tadıyla değil adıyla değerlendiren zihniyetin inadına, pilav ile hamsi, çay ile balık (evet hamsi balık değil, fil) muhallebili börek ve herşeyin turşusu ile keyif alarak ürünlerini tükettiğimiz mutfak. tabağında kalan yandakine uzatsın bi zahmet...
 • ülkenin diğer mutfaklarına göre oldukça zayıf ve çeşitliği sınırlı bir mutfaktır. lahana, hamsi, fasülye, mısır ve peynir gibi birkaç ana malzeme ve onun etrafında dolanan yemeklerden oluşur. doğu karadenizde çok değil bundan 35, 40 sene öncesine kadar insanlarlar, fukaralıktan falan değil yemek kültürü olmadığı için, sadece 3 dört çeşit yemek bilirler, özel günlerde de pilav falan yaparlarmış.