şükela:  tümü | bugün
  • belgeselde görmüştüm, adam tavanın içinde erimiş tereyağı doluyken içinde alabalık kızartıp üstüne yumurta kırdı. bunun tembellikle ne alakası var, bu nereden baksan mallık, nereden baksan zevksizlik.
  • insanoğlu, göbeklitepe'den beri tarım yapıyor. dünyanın yedi ikliminde, birbirinden zor şartlarda üretim yapıyor.

ama arkadaş, bir tek bu karadenizlilerin bağ bahçe işleri bitmiyor. bir tek onlar çalışkan geri kalan herkes tembel. bir tek onların yemek yapmaya vakti yok!

edit: ge ji kai uyardı. göbeklitepe'de tarım henüz başlamamıştı. 12 bin yıl önce olmasında on bin yıl önce olsun.
  • karadeniz’li biri olarak %100 katıldığım önerme. memlekete ne zaman gitsem rahat 10 kilo verip öyle geliyorum.

ne kahvaltı, ne ana yemek ne de atıştırmalık hiçbir yemek kültürü yok karadeniz mutfağının. varsa yoksa tereyağı içinde yüzen yemekler ve kara lahana.
  • adım başı kebapçı olan bir yerde doğup büyüdüyseniz lezzetli gelmiyor hakikaten. mısır ekmeğini yoğurda banmayı dakikalarca öven karadenizli arkadaşımı hiç anlayamamıştım.
  • yadsınamaz gerçektir. tüm yemekleri için genelleme yapmak doğru değil tabiki. çok güzel yemekleri de var. muhlama, hamsi tava gibi. ama en az antep, hatay mutfağı kadar güzel demek biraz iddialı olur.

edit: karadenizli bir arkadaşıma yemeğe gitmiştim. dostum akşam sana yöresel yemekler yapıcaz dedi. sofrada kara lahana çorbası, kara lahana sarması ve kara lahana turşusu vardı. oğlum laz olduğunuz için mi böyle yaptınız (samimiyetimiz iyidir) diye sorduğumda eşiyle bir süre yemeklere bakıp harbi lan biz niye böyle bir menü yaptık diye dakikalarca gülmüşlerdi.
  • karadenizli olarak kesinlikle haklı bulduğum önermedir. varsa yoksa, kara lahana ve türevi otlarla yapılmış, çorba mı ana yemek mi orası bile net olmayan yemekler yer almaktadır.
  • muhlamayı saymazsak ben de hemfikirim. turşu kavurması yapıyor adamlar. turşunun kavurması mı olur lan?
  • bir ineğin arkasına takılmışlar, inek ne yiyorsa soğanla kavurup yemişler mutfağı olduğu içindir.
  • karadenizli komşumuz sağolsun, sayesinde bu önermenin ne kadar doğru olduğunu bizzat yaşadık.
  • hanımköylü bir abiniz olarak katıldığım ve yıllardır fikrimin değişmediği tespitoğlu tespittir.

muhlama (kuymak) dahil hiçbir karadeniz yemağini sevmiyrum daa. israr etmayin, yemayrum, yemiyezaam. bana entep de gurban, hele hatay de, adana de. ben etçiyem, kebapçiyem, isotçiyem. la oglum benim özüm budır loo. bena ne karadeniz mutfağından daa. yemayrum işte.. ooh yandı devreler. karıştı hatlar.