şükela:  tümü | bugün
 • "dumende ve ba$ altlarinda
  insanlar vardi ki,
  bunlar,
  uzun egri burunlu ve
  konu$mayi $ehvetle seven insanlardi ki,
  sirti lacivert hamsilerin
  ve misir ekmeginin
  zaferi icin
  hic kimseden hic bir $ey beklemeksizin
  bir $arki soyler gibi olebilirdiler"

  nazim hikmet ran
 • (bkz: karadenizli)
 • ezici çoğu dinci olan "türkiyeli" topluluk.

  dinci partilerin ulaştığı oy oranları karadenizlilerin siyasal/kültürel yapısını anlamak için önemli bir gösterge. önde gelen türk karşıtlarının da karadenizden çıktığını unutmamak gerekir. gürcü, laz, müslüman yunan ve müslüman ermeni etnilerden oluşan bir demografiye sahiptir.

  cumhuriyet kurulurken kendini "türk" ollarak tanımlamakta sakınca görmeyen bu çok etnili topluluk, sonrasında, sanki kendilerini türkler zorla "türk" diye tanımlamış gibi türkler'i suçlamışlardır. bu elbette ancak kendilerini kandırmak için sığındıkları bir yalan.

  karadenizliler milliyetçidir. ancak sanıldığının tersine türk milliyetçisi değildir. örneğin bir laz, laz milliyetçisidir. gürcü, gürcü millyetçisidir. müslüman yunan (müslüman) yunan milliyetçisidir. islamcılık ise türkler'e saldırmak için içine saklandıkları "örtü"dür. türk olmayan diğer "müslüman unsurlar" ile birlikte (örneğin kürtler, boşnaklar, kafkasyalılar) hareket ederler. zaman gazetesi gibi islamcı gazeteleri incelediğinizde yazar kadrosunda bu tabloyu görebilirsiniz. bir tane bile etnik türk yoktur. aynı şey akp gibi islacmı partiler için de geçerli.

  ayrıca:

  (bkz: hrant dink)
 • bazı kendini bilmez trollerce hakkında aslı olmayan savlar atılan topluluk.

  bir, karadenizlilerin çoğunluğu dinci değil sadece memleketçi bir topluluk oy verirken. rize'den çıkan oy oranları da anlatır ki mesut yılmaz, tayyip erdoğan bu yüzden her zaman destek görür bu topluluk tarafından. olayın siyasi bir açıklaması yok.

  kendilerini türk olarak tanımlamazlarmış aksine türk düşmanlarıymış bu topluluk. hassiktir lan! bu adamlar özellikle çoğunluğu laz olarak sanılan bu topluluk lazlığı bile türk'lerin bir boyu olarak görmektedir ayrı bir millet olduğundan haberleri bile yoktur. biraz araştırmayla karadeniz'de laz, rum, ermeni sayısı bulunabilir. örneğin nüfusu yaklaşık 10 milyon olan karadeniz'de laz sayısı 80.000dir. ama gel gör ki bunları mankafalara anlat...
 • türkiyede en olumsuz koşullarda yaşamaya çalışan insanlardır ama ne hikmetse hep başkaları ağlar amk.

  kıymeti bilinmez insanlardır, mağdur ama buna rağmen mağrur olabilen insanlardır.

  genel olarak zor bulunan niteliklere sahiptirler, akıllı uyanık ve diğer insanlardan farklıdırlar.

  elbette tamamı böyle değildir. maalesef içlerinden başbakan bile çıkıyor bazen.
 • akp iktidarından, rte ile hemşoluk bağları itibariyle en fazla nemalanan kitle oldu memlekette. haliyle tezgahın bozulmasını istememekteler.

  https://www.facebook.com/…972659359/803314486432368
 • bir üst entry'de yer alan video ile yersiz genellemeye maruz kalan yöre insanları.
 • gecenlerde turkiye standartlarinda cok hos bir hatunla tenis oynuyoruz. sari sac-renkli goz kombinesi vs. var. neyse nerelisin dedim of'luyum dedi. hehehe dedim. baktim gulmuyor.
 • bundan 4500 sene sonra, alpha-centauri'ye en yakın gezegende insanlık, medeniyetin bir üst seviyedeki formuna varmışken, tarih kitaplarında ya da pdf'lerde "anadolu topraklarını üç beş kuruş para hırsıyla bir güzel heder eden hırslı tüccar sınıfı" olarak hatırlanacaklar.

  ya arkadaş, kazım koyuncu da karadenizli de yüz tane karadenizi tanıyorsam anca biri böyle çıkıyor. bankacı arkadaşlarla konuşuyorum, ne kadar ukala insan varsa karadenizli. üç sene her yaz karadenizde kaldım, dağ köylülerine lafım yok güzel insanlar da o kıyı ilçelerindeki ve şehir merkezindeki yabancı olan her şeye duyulan nefret nedir? sakalım var diye selamün aleyküm deyip, şortla gelen diğer müşteriye bıyık altından gülmek, kıllık çıkarmak falan nedir? kastettiğim kitle de trabzon'dan başlar, rize pazar'da sonlanır.
  (bkz: anlayanlar anlamayanlara anlatsın)
 • karadenizliler türk düşmanımı?!?!
  what the fuck are you talking about?!?!