şükela:  tümü | bugün
  • ağız yaralarına bire bir iyi gelen mucizevi yiyecek.

aft, ve bu gibi dilde damakta bir ağız yaranız varsa bunun tek ilacıdır.

yutulsa da olur yutulmasada, ağızdaki yaraların üstünde 3-5 dakika gargara yapılması yeterlidir.

eczane ve aktar diyebileceğimiz tüm yerlerde satılmaktadır.

not: ne doktor ne eczacı nede ürün ile bir alakam var. bu çok yaygın bilinen bir ürün. ama nedense her boku bilen yazarların dikkatinden kaçmış.
  • birçok faydasının olduğu söylenen içecek. bildiğiniz meyve suyu. kimi yer boya ve glikoz ekliyor gibi geliyor. mesela kimisinin tadı çok şekerli değil. onlar daha doğal gibi geliyor.
    bu arada normalde dut yemem ama bunu arada içiyorum. ağızda aft varken karadut sürüldüğünü biliyorum. burada görünümü, faydaları ve tarifleri var.
  • şirince'de tattığım muazzam lezzet. hala tadı damağımda.

sıcak yaz günlerinde bardak bardak içilesi, asla bıkılmayacak bir içecek bu karadut şurubu.

olsa da içsem ya nasıl canım çekti!
  • gerçeği dünyanın en güzel içeceği ama bulmak zor.
  • o yaz sıcağında kahve içmek yerine şirince adlı beldemizde içtiğim içecektir. tadı gayet güzeldi. tavsiye ederim...
  • ilk kez beypazarı' nda denemistim.

taze taze onumde hazirlayip siselemislerdi.

sol framede gorunce enfes tadi aklima geldi.
  • eskiden kemeraltı’da şan ve sema sinemalarına giren sokağın köşesindeki dükkanda satılırdı. ben orada içtiğim şeyi başka hiçbir yerde bulamadım. yazları limonata ve karadut, kışları boza ve portakal suyu olurdu. sonra sırayla şan da sema da meyve sucu da kapandı.

(bkz: kahrolsun avm’ler) (bkz: kahrolsun rant) (bkz: kahrolsun akp)
  • çok lezzetli bir içecektir.

bu meyve hem ekşi hem tatlıyı kendi içinde barındırdığı için sonradan şeker eklenmeden yapılması halinde bir efsane çıkabilir.
    yazık ki günümüzde aşılı karadutlardan yapıldığı için bunun da tadı kaçtığından olsa gerek içimini daha keyiflendirmek adına içine şeker ekleniyor ve şuruba tat verelim derken işin tadı kaçıyor.
  • diş eti yaralarına ve aftlara çok iyi geliyor. nefis bir tadı var.
  • evde kaç gündür duruyor.
    yüzüne bakmıyorum.