şükela:  tümü | bugün
  • icimi guzel, kokusu guzel, rengi guzel sivi. bir zamanlar dimes’in ve yanlis hatirlamiyorsam pinar’in, yanlis hatirliyorsam tamek’in 200ml’lik kucuk karton kutularda piyasaya surdugu versiyonlari vardi. bugun itibariyle ambalajli haline ulasmak mumkun olmasa da ege bolgesinde “buz gibi kara dut suyu iciniz” yazan afislerin bulundugu yerlerde ve kadikoy’de ciya’da bulunabilir. kendi adima ciya’dakinde anilarimdaki tadi (aslinda kokuyu) bulamadim. kismetse ege’dekileri deneyecegim.

ayni sekilde bir sure satin alinip kullanildiktan sonra raflardan sirra kadem basan * bir diger urun de haci sakir’in manolya kokulu banyo sabunudur.

pilisini pirtisini toplayip*, tamamen giden bir urun olarak elvan gazoz incelenebilir.
  • (bkz: karadut sarabi)
    (bkz: kara dut)
  • kemeralti'nda pek guzel yaparlar, bir, iki derken bir bakmisin dorduncuyu deviriyorsun. hele bir de yaz sicagi varsa zaten değmeyin keyfine icenin.
  • esas mekanı kahramanmaraş'tır. dağlık taraflara çıkarken köylerde çok ucuza bulabilir, içtikçe içebilirsiniz. kimse de naapıyon bilader demez.

ama üzerinize dökmeyin.
  • (bkz: urmu dut suyu)

urmu (horum) dutu (4), şeker(2), limon tuzu(ç.kaşığı) ve sudan(1) müteşekkil. 45 dakika kaynatıp güneşe seriyorsun. 2 gün bekleyince nektar oluyor, sonra 1/4 oranda suyla karıştırıp içiliyor. püf noktası dutun urmu dutu olması ve kaynatmadan bir gün evvel şekerle karıştırılıp bekletilmesi olması lazım.

içimi muazzam, hararete birerebir.
  • enfes içecek.
  • az önce satın aldığım ama içebilmek için iftar olmasını beklediğim, dakikaları saydığım içecek..
  • ayvalık dönüşü yol üzerinde adım başı denk geleceğiniz muhteşem lezzetli içecek. üşenmeyin, yolculuğunuza ara verip, arabayı sağa çekip bir için derim ben.
  • votka ile mutheşem giden içecek.
  • sicak yaz gunlerinde serinlemek icin asitli iceceklere yonelenlere alternatif olabilir.
    neredeyse her kose basinda koyluler tarafindan acilan standlarda bulunabiliyor.
    yazin ege'ye, guney'e yolu dusenler bunun konsantre sekilde siselenmis sekilde satilanlarindan bir kac sise alip, sulandirarak ve buz ekleyerek icime hazir hale getirebilir.

evine asitli icecek sokmayan sahsim icin bulunmaz bir nimet.
    akari yok, kokari yok. sisesinde aylarca masum masum bekliyor rafta ustelik.
    faydalari da cabasi.