şükela:  tümü | bugün
 • on bin küsür yıldır üzerinde başka bir kültür yer etmemiş olan tepe. yani yapıldığı yere kendinden binlerce yıl sonra bile yerleşen vb olmamış, yapıldığı gibi kalmış.
 • göbeklitepe'nin yaklaşık 60 km güney doğusunda, şanlıurfa tek tek dağları milli parkı içinde yer alan, akeramik neolitik döneme (m.ö. 10.500-7000) ait kalıntıların bulunduğu tepe. keşfedilenler arasında 'falluslu antropomorfik heykel'ler, t şeklinde, yılan kabartmalı; kuş, ceylan ve tavşan figürlü küçük taş ve megalitler; silah, kap ve pervaz örnekleri var. yeri henüz saptanmamış bir çakmak taşı ocağının da izleri mevcut.
  güncel ingilizce video: 10500 year old karahan tepe
  makale: forgotten stones of karahan tepe

  türkiye'de konuyla ilgili bir polemik hakim. burayı ilk kez prof. dr. abdüsselam uluçam’ın başkanlığındaki 'doğu ve güneydoğu anadolu illeri kültür envanteri projesi' kapsamında 1997 yılında keşfettiğini ifade eden doç. dr. bahattin çelik'e (cv bilgisi) arkeofili'ye (üstteki entryde linki var) verdiği röportaj sonrası -göbeklitepe'ye ömrünü adayan klaus schmidt'in eşi- arkeolog çiğdem köksal schmidt'ten eleştiri gelmiş. ajansurfa

  ''göbeklitepe'nin kardeşi olarak anılan ve karahan tepe denilen arkeolojik alanın gerçek adının keçili tepe olduğunu söyleyen çiğdem schmidt, orayı doç. dr. bahattin çelik'in değil köyden birisinin bulduğunu söyledi. schmidt, "karahan tepe haberinde deniliyor ki 1997 yılında yüzey araştırması sırasında keşfettik... aslında burası söz konusu kişiye idris b. adlı örencik köyünden birisi tarafından gösterilmiştir, asıl adı 'keçili tepe'dir, yakınlardaki göçerler 'geçili tepe' derler, adı yayını yapan kişiler tarafından değiştirilmiştir. bahsedilen yüzey araştırması sonraki yıllarda yapılmış ve burası da bu yüzey araştırmaları sırasında bulunmuş gibi davranılmakta ve yayınlanmaktadır. araştırma tarihi ile ilgili bu tür saptırma bilgiler alanın arkeolojik değerini etkilemez kuşkusuz ama ne kadar etik bir davranıştır bilemem" dedi.

  ''klaus , göbekli tepe kazı ekibini ve çocukları kazısı başlamamış alanları, diğer neolitik yerleri de tanısınlar diye buraya geziye götürdüğünde her seferinde burayı bulduğunu iddia eden kişi (b. çelik) jandarmayı arayıp kaçak kazı yapıyorlar diye şikayet eder, köylüleri kışkırtır, bizi oraya almamaları için uğraşırdı.''

  bahattin hoca'nın yüksek lisans (2003) ve doktora (2005/2007?) tezleri bu bölgeyle ilgili. yök tez merkezi'ne yayınlama izni vermediği için içeriğinden ve bulunuş öyküsünden bahsetmek mümkün değil; ancak konuya hayli vâkıf olduğu su götürmez bir gerçek.**
  çağdaşı olan başarılı bir arkeoloğa** zorluk çıkarması ve onu jandarmaya şikayet etme gerekçesi neydi anlamak mümkün değil. belki milliyetçilik, belki kaçakçılık korkusu, belki türk tipi akademisyen kompleksi, vs...*kim bilir?

  karahan tepe'yi polemiklerden uzak, akademik ve türkçe okumak isterseniz arkeolog ''gültekin çalğan''ın erişime açık olan 410425 no'lu yüksek lisans tezine bakabilirsiniz.
 • göbeklitepe'ye yakın dönemde inşa edilmiş devam yapılari veya komşu kültür inşası bölge. şimdilerde henüz kazılmadığı için insanlar o on binlerce yıllık taşların üzerinde fink atıyor.