• karahisar, denizli ili, tavas ilçesine bağlı 7400 nüfuslu bir kasabadır. denizli’nin güney-batısında, tavas – karacasu yolu üzerinde yer alır. denizli’ye 55 km, izmir’e 280 km mesafededir. doğal ve tarihi zenginliklere sahip bir beldedir.

ayrica benimde dogum buyudugum sirin kasabadir.
  • türkçe kara ve arapça hisar sözcüklerinin birleşimiyle oluşmuş bir sıfattır. kara sözcüğünün 'zorlu, güçlü' anlamı ile kale anlamına gelen hisarın birleştiği yerleşim yerlerinden bazıları şöyledir: afyonkarahisar (bkz: karahisar-ı sahip), şebinkarahisar (bkz: karahisar-ı şarki), nallıhan (bkz: karahisar-ı nallu).

bunlardan afyonkarahisar ve şebinkarahisar kalelerini bizzat görüp gezmiş biri olarak söylüyorum ki aldıkları 'kara' sıfatını sonuna kadar hak eden birer 'hisar'dırlar.

bonus olarak (bkz: koçhisar) ve (bkz: şereflikoçhisar) maddelerini de bu bağlamda okuyabilirsiniz.
  • (bkz: karahisar.net)
  • karahisar kalesi yikilir gelir
    kahkulu boynuna dokulur gelir

yayladan gel alli gelin, yayladan
    kesme umidini kadir mevladan
    ver elini karli daglar asalim
    bayramlasalim

ben bir koyun olsam sen de bir kuzu
    meleye meleye getirek yazi

yayladan gel alli gelin, yayladan
    kesme umidini kadir mevladan
    ver elini karli daglar asalim
    bayramlasalim
  • afyon'un bir ilçesi. *
  • kıraç sesiyle ağlama isteği doldurdu içimi. metin çevirisine boğulmuşken. nedendir bilemiyorum.
  • karahisar kalesi yıkılır gelir deyu başlayan türkü..
  • van ilinin özalp ilçesine bağlı bir köy.
  • tavas-karacasu-kuyucak yolunda karacasu'ya doğru giderken kızılcabölük'ten sonra tavas'a bağlı şirin bir belde.
  • aynı zamanda konya'nın beyşehir ilçesine bağlı bir köy.
hesabın var mı? giriş yap