şükela:  tümü | bugün
 • doğum:? - ölüm: 14 eylül 1621

  1612 aralık - 1613 ekim arasında bosna valisi'ydi. 1615'te ı. ahmet'in kızı ayşe sultan ile evlenerek saraya damat ve budin beylerbeyi oldu. sultan 2. osman (bkz: genç osman) zamanında budin beylerbeyi görevinde bulundu. lehistan ile girilen savaşta şehit düştü. (bkz: hotin seferi)

  yiğit paşa, hani derler ya kara kaşına kara gözüne mi yapacaklar bu işi. işte bu paşanın kahramanlığına her şey yapılırdı. ne yazılsa az kalır.

  gelelim destanına...

  sultan genç osman, ordunun başında hotin seferine çıkacaktı ancak savaş tecrübesi yoktu. budin beylerbeyi karakaş mehmet paşa'nın tecrübelerinden yaralanılması gerektiği padişaha arz edildi. bunun üzerine mehmet paşa hemen hotin'e çağrıldı.

  büyük bir saldırıya başlandı. paşa askerin en önündeydi. padişahın kılıcını ileriye doğru savurarak atılıyor, attığı naralar hotin kalesi surlarına çarparak yankılanıyordu. böyle kahraman bir kumandanı başlarında gören asker de ateşlenmişti. savaş sert geçiyordu. mehmet paşa yekpare kılıç saldırıyordu aslanlar gibi.

  nihayet düşmanın en önemli pozisyonuna kadar girmeyi başardı. hemen elindeki bayrağı hızla kale burçlarından birine dikti. fakat o kadar ileri mevzilere gitmişti ki, bir anda yanında birkaç kişiden başka kimsenin kalmadığını fark etti. yanındakiler geriye dönelim dedi. fakat paşa kabul etmedi.

  karakaş mehmet paşa sözünde durdu. geri dönmedi, sonuna kadar, cesaretle direndi ve alnına isabet eden bir kurşunla şehit düştü.

  hotinde başarılı olamadık. ancak başarısızlığın da altında destanlar vardır. başımız zorda kaldığımızda doğruya cesaretle atılmayı bilmemiz gerekir. paşayı hatırla, mehmet paşayı unutma.

  unutmamak gerekir ki;

  (bkz: büyüğünü bilen büyüğünden de büyüktür)