şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boz başak, sarı menemen gibi anadolu kökenli ve geleneksel olarak tercih edile gelmiş, lezzeti dillere pelesenk olmuş buğday türü. monokültür tarımında dekar başına verimi yaygın türe kıyasla düşük olduğu için endüstriyel olarak ekimi yapılmayan tür. besin değeri ve lezzeti kıyas götürmez deniyor.
 • nerede nasıl bulunabileceğini merak ettiren genetiği değişmemiş buğday çeşidi.
 • bin yıllık anadolu buğdayıdır. sahip çıkılması gereken değerimiz, korunması gerekendir.

  bu sezon 4 dönüm araziye ekip biçtik, kendimize tabi ticari değil. zaten tarımı biten ülkemde artık yerli tohum kullanan buna önem veren bi avuç insan kaldı. verimi gerçekten çok düşük ama sağlık açısından bi o kadar tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum. başakları siyah tüylü, sert yapıda adını da buradan alır. biçerdöver biçemez derler ama biz küçük bir biçici ile hallettik işi.

  seferihisar belediyesi çok güzel bi çalışmayla sanırım bu işi yapmış, ilgilenenler buradan tohumu bulabilir diye düşünüyorum.

  http://seferihisar.bel.tr/…eferihisarda-ata-ekmegi/
 • şen köylüler sitesinden sipariş ettiğim bir ürünle, gönülden gelen bir hediye gibi bir anda karşıma çıkmasıyla tanıştığım, çok önemli bir buğday türü.

  sipariş ettiğim ürün başka olmasına rağmen yanında böyle bir hediye görmek kendilerine müteşekkir olmama sebep olmuştur, tekrar teşekkür ederim.

  gelelim buğday türüne... henüz araştırdım. nesli neredeyse tükenmek üzereymiş. bunun en büyük nedeni de diğer buğday türleri gibi ekonomik bütçe sağlamaması ve iri-sert yapıda olduğu için de yeni nesil buğday öğütme makinelerinin buğdayı öğütememesi olarak gösteriliyor. bunları öğütecek değirmen bulmak da bir hayli zormuş.

  gelelim değerine....

  besin değeri, mineral ve vitamin bakımından kıyaslanacak olursa, diğerlerine oranla yaklaşık 60 kat daha fazla kaliteliymiş. ayrıca selenyum açısından zengin olduğu için de cilde epey faydalıymış. içindeki lif mineralleri yüzdeki aknelere karşı tam bir savaşçı deniyor örneğin. dahası; saçlar için de gerekli mineral ve vitaminleri bünyesinde barındırarak saçları da besler ve korurmuş.

  bana gelen buğdayın üzerinde yazan ufak ama anlamlı yazıyı da paylaşarak noktalamak istiyorum izninizle:

  karakılçık buğdayı

  bahçesi olanlar bahçeye, saksısı olanlar saksıya eksin bu tohumu.
  endemik (yani yöremizin yabanıl buğday türüdür bu).
  gdo'suz ve bu toprağın çocuğu.
  çim halindeyken suyunu içersen şifadır.
  beklersen süt buğdayı olduğu an lezzeti başkadır.
 • bu bugdaydan eksi maya ile yapilan ekmegin tadi bir baska guzeldir. merak eden juli bakery’de bulabilir
 • seferihisar belediyesinin tohum takas şenliğinde yaşlı bir amcanın getirmesiyle bulunuyor. ar-ge araştırmaları neticesinde çoğaltılıp ekimine başlanmış. halka da ekmeleri için verilmekte.
  anadolu da yetişen yerli buğday.
  bu ve türevi projeler sayesinde gıda konusunda bekamızı kazanmamız gerek.