şükela:  tümü | bugün
  • sanirim bir gecede muasir medeniyetler seviyesine ciktik, fakat kendi tarzimizla. bana boyle kavgalarla gelin.

tanim: erzurum'da gerceklesmis bir kavga.

haber
  • karakolunda taraf olarak katılacağı tartışma.

çünkü fizik, kimya ve biyoloji mezunu öğretmen adayları bu alanlarda alım sınırlı olduğu için en kolay yoldan polis olma yolunu seçmişlerdir.

duyarı kasıyorum. evet.
  • moleküler biyoloji yenilen bişey değil, hayır yenilen bişey olsa da ramazan ayında değiliz...

erzurum’da bunu da mı görecekti gözlerim...
  • kavga moleküler biyoloji kavgası değil, fazlasıyla aşina olduğumuz '' bir şeyi paylaşamama '' kavgasıdır. spektrofotometre dedikleri cihazın kullanımını paylaşamayan iki akademisyen kavgaya tutuşmuş, sonu da karakolda bitmiş.

bu durumun sokaktaki park yerini paylaşamayan iki komşu kavgasından , trafikte bana yol vermedin kavgasından hiçbir farkı yoktur. paylaşmayı ve hoşgörüyü bilmiyoruz. sıfatlarımız, ekonomik ve sosyal statülerimiz de fark etmiyor. toplum olarak bilmiyoruz, öğrenmeye de çalışmıyoruz. sadece kavga etmeyi çok iyi biliyoruz.
  • spektrofotometre yüzünden insanlık tarihinde çıkan 4. kavganın ülkemizde gerçekleşmiş olması da elbette tabii ki akparti döneminde olmuştur. değeri bilinmelidir.
  • cihaz kullanım kavgası. okulda bazı hocalar, neden araştırmalarda biraz geri olduğumuz konusunda biraz da buna atıf atarak yakınırdı.

vallahi, daha beterleri de olabilir. bu kavgalar süreğen de devam ediyor ancak böylesi medyatik bir hale gelmiyor da olabilir.

sonuç olarak, hocanın projeleri ile cihaz alınma olaylarında mülkiyet ve kullanım hakları bir temele oturtulmalı. merkez laboratuarlar ya da laboratuarların merkezileştirilmesi arttırılmalı.

bir cihaz, bir proje için alındıysa, öncelik o projenin kullanımı için olsa da, merkezi ya da değil, bağımsız bir laboratuar görevlisi tarafından katı kullanım zamanları ve kuralları belirlenmeli. (deney hazırlıkları, sterilizasyon vesaire de dahil artık o ayarlayıcı laborantın işi)

yoksa vallahi, yakında kovboyculuk oynayan birbirini vuran hocalar da görürsünüz.