şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "oha kaçyüz tane var bunlardan ki" dedirtmesinin ardından
  "iki tecik olaya -lar, -ler takısını yakıştırmışlar, haklılar adamlar" şeklindeki cevabı akıllara getirir bu meret
 • bir okulun yan sokagında nasıl genel ev olabılır sorusunu sorduran mekan.
 • pazar sabahları saat 10.00 civarında kadıköy'den karaköy'e vapurla geçer iseniz müşteri profili hakkında epey fikir sahibi olabileceğiniz bir müessese.
 • eski yeri necatibey caddesi'nde imi$.. bu genelev'in kom$ularını sayarsak:

  alt kısımda or hode$ sinagogu, galata kulesi, biraz yukarıda galata mevlevihanesi, necatibey'e bakan tarafta hemen yan kom$u saint benoit, biraz sol yukrıda avusturya lisesi ve hatta karaköy rum ilkokulu. daha sayalım mı?
 • beşiktaş'dan eminönü'ne doğru seyrederken, merdivenli yokuşlara gelindiğinde otobüsteki liseli iki erkek çocuğunun birbirlerine bakarak gülmelerine sebebiyet vermiş yerdir.

  zira yokuştan böyle bir etki yaratmıştır, yokuşlar mimlenmiştir.
 • yazar suat parlar anlatmıştı ya da onun bir kitabında okumuştum.

  tarih şubat 1969. abd'nin akdeniz'deki eli ayağı altıncı filo istanbul'a gelmiştir. 68 hayaletinin istanbul'da da dolaştığı devirler. altıncı filo askerleri günlerdir denizde dolanmaktan manyaklaşmış olsa gerek, istanbul'a demir atmaya karar vermişlerdir. askerlerin ilk adresi olarak da karaköy genelevi belirlenmiştir.

  istanbul valisi, emniyeti, belediyesi, mülkî erkanı ve sair idareci takımı, günler önceden hazırlıklara başlamış, liman ve genelev boyanmıştır. istanbul'un yöneticilerinden biri bir adım daha atmış ve "amerikan askerlerini buradan hoş hatıralarla yollayacağız inşallah" demiş ve geneleve çekidüzen vermiştir. nihayet askerler karaya ayak basınca protestolar artmış ve hatta bazı amerikan askerleri denize atılmıştır. bu olaylar öncesinde sol gruplar genelevde çalışan kadınları askerlerin gelişini protesto etmeye çağırmışlardır.

  çağrı karşılığını bulur. amerikan askerleri, istanbul yöneticilerinin elleriyle boyattığı, gül suyuyla yıkattığı geneleve dayandıklarında çalışan kadınlar kapılarını açmazlar ve greve gittiklerini söylerler.

  ---/---

  şimdi metin üzerinde çalışmalar ve okuduğumuzu anladık mı

  1- genelev neresi?
  2- pezevenk kime denir?
  3- yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri orospudur?
 • (bkz: zurafa sokak)
 • haftasonu kapısında 50-60 ki$ilik sıra olu$urmu$..
  bir arkada$ söyledi.
 • efendim artik kapaniyormus, habere gore:

  karaköy zürafa sokak'taki genelevin kullanım alanı "park ve dinlenme alanı", karaköy'de surp pırgiç ermeni kilisesi'nin hemen yanındaki genelevin kullanım alanı "belediye hizmet alanı" olarak düzenlendi.

  oradaki bir parka kim gider de oturur merak ediyorum.
 • kapatılmasının gündeme gelmesiyle birlikte ünlü bir siyasetçimizin "kerhaneleri kapatalım da vatandaş bizi mi siksin" sözünü akıllara getiren, genelev. **