şükela:  tümü | bugün
  • belirli bir zaman dilimi -jeolojik zaman- içinde ortaya çıkmış, gelişimini tamamlamış ve yok olmuş canlıların fosillerine verilen isim.

    bu tür fosiller jeolojik/paleontolojik açıdan çok yararlıdırlar. zira kısa bir zaman diliminde yaşadıklarından ve o zamanı karakterize ettiklerinden, içinde bulundukları katmanın yaşını bulmamıza yararlar. misal ecnebi isimli bir fosilimiz olsun ve araştırmalarımıza göre diyebilelim ki bu fosil 120-140 milyon yıl önce yaşamıştır. buna göre ecnebi'nin bulunduğu bir formasyonda, ecnebi fosilinin bulunduğu katman 120-140 milyon yaşında diyebiliriz -fosilin taşınmamış yani otokton olduğunu varsayarsak-. bu bilgi ışığında diyebiliriz ki ecnebi fosilinin bulunduğu katmanın altındaki katmanlar ecnebi'nin yaşından daha eski, üstündeki katmanlar ise ecnebi'nin yaşından daha genç birimlerdir.

    bu yaş tespitinden sonra jeolojik zaman çizelgemize bakarak o bölgedeki ekolojik evrimden, tektonik olayların gelişiminden ve karşılaşılması muhtemel fosillerden söz edebiliriz.
  • yaşadığı devri karakterize eden, taşlaşmış bitki veya hayvan kalıntılarına* verilen isimdir.

    link