şükela:  tümü | bugün soru sor
  • osmanli askeriyesinde, yeniceri ocaginin, koguslari temizlemek, yakacak odun ve komur yarmak ve tasimaklan gorevli bireyleri. ocagin kaldirilmasindan sonra karakullukcular bir sure daha ikinci mahmud'un nizam-i cedid'inde gorev almislardir.
  • fatih* döneminden başlayarak güvenlik hizmetlerinde görev alan askerlere karakullukçu ya da kullukçu denirdi.
    her yeniçeri odasında en az bir, en çok dört karakullukçu bulunurdu. bu heriflerin en kıdemlilerine başkarakullukçu denirdi. başeskilerden sayılan başkarakullukçu, istanbul'daki tüm kullukların da amiriydi. acemi ocağından yeniçeri ocağına geçen kıdemsiz kapıkulları önce karakullukçu olurdu. bunlar, çorbacının buyruğunda, katıldıkları odaların her türlü hizmetlerini görürlerdi. karakullukçu, sayısı da oda erlerinin sayısına bağlı olarak değişirdi. kul kethüda*nın odasında beş, çavuşun odasında dört tane olurdu bunlardan. karakullukçular kıdem aldıkça sırasıyla pazara giden, pabuççu, kandilci adlarıyla anılırlardı.
    istanbul ve taşra kentlerinde kolluk ve güvenlik işlerine bakan kullukçulardaki karakullukçular, istanbul kulluklarında üç, taşrada da dokuz aylık nöbetlerle görev yaparlardı. her kullukta bir çorbacı, üç ya da dört tane de karakullukçu bulunurdu. beylerbeylerinin* kapı halkı denilen hizmetlilerinin içinde de karakullukçular bulunmaktaydı..
  • ihsan oktay anar'ın puslu kıtalar atlası'nda kuzeydeki siyah kaleyi zapteden ordu-yu hümayun'un paşasına büyük efendi'nin sahte fermanla verdiği emir gereği kalenin etrafında millerce geniş bir alana ateş yakıp kale içindeki bilcümle kafire korku ve kale içindeki bir casusa mesaj verdirilen yeniçeri bölüğü.
  • en düşük rütbeli yeniçeri.