şükela:  tümü | bugün
  • karalahana'dan yapilan sarma. kiymalisi muhtesem oluyor.
  • efendim buyuklerimizin dedigine gore ister corbasini * ister dolmasini yapin ama yapacaksaniz kara lahanaya kiragi caldiktan sonra yapin. zira kiragi calmadan lezzetine kavusmazmis. o yuzden ilk ciktigi zamanlardan cok aralik-ocak gibi yapilasi bir seydir.
  • kara lahananın dış yaprakları bitkinin büyümesini engellememesi için dokunulmayıp içteki taze yapraklar toplanarak yapılan dolması
  • sarma çeşitlerinden onar yirmişer lüpletebildiğim tek tür. imreniyorum yaprak sarması seven insanlara, daha büyük bir çoğunluk bu duyguyu paylaşabiliyor aralarında, hani böyle kendilerinden geçiyorlar filan ama olmuyor bende, elimde değil, ben tek karalahana sarması yerken kendimden geçebiliyorum.
  • şeker hastası olmadan evvel bir tenceresini tek seferde oturup mideme indirebileceğim, akıllara zarar, hele böyle parmak parmak yapılırsa görselliğiyle de can alabilecek hede. kesinlikle yaprak sarmasından daha güzel bir sarma.
  • karadenizde daha çok yapılan sarma türüdür. sarma deyince aklımıza karalahana sarması gelir lakin. biz sonradan gördük üzüm yaprağıyla sarmalar falan. bir baktım ki millet karalahana sarmasından bihaber. çok üzüldüm, ağlamaklı oldum ve kendi kendimi yedim bitirdim.

yoğurtlu yiyin.
  • cok ozel bir yemektir. gerekli olan karalahanalar evin bahcesinde ozenle yetistirilir. bahcede cim veya cicek olmasi birsey degistirmez, bos olan yerlere lahana dikilir.
  • fatsa'da karalahanaya pancar dediğimiz için pancar sarması diye bilinen sarma çeşidi. içine kebir diye bilinen mısır yarması konulur. sarıldıktan sonra tencerede salça, bir kaç dilim patates ve kemikli et eşliğinde pişirilir. annem iyi yapar.
  • beyazı varken karasina ne gerek var diyorum. tipik bir akdenizli soylemi oldu sanirim.
  • pisirilirken ortama guzel olmayan kokular yayan fakat pistiginde tadi muhtesem olan yemek.