şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karamanoğulları (1256-1487)

  oğuzların afşar boyuna mensuptular. selçuklu sultanı i.alaaddin keykubad tarafından iç-il'e yerleştirilmişlerdi. nure sofı'dan sonra oğlu karaman bey, afşarların lideri olmuş ve kurulan beylik onun adını almıştır. 1256'da ermenek tarafında kurulan beylik moğollara ve selçuklulara karşı amansız mücadelelere girişmiştir. karamanoğlu mehmet bey, selçuklulara isyan eden hatiroğlu ve şehzade cimri ile iş birliği yapmış; selçuklular'ın elinden konya'yı alarak, cimri'yi (siyavuş) tahta oturtmuş idi. mehmet bey, farsça konuşan devlet adamlarına ve moğollara tepkisini göstermek için, türkçeyi resmî dil ilân etmesiyle tanınır.ilhanlıların yıkılmasından sonra karamanoğulları beyliği gücünü daha da artırmış, bölgedeki diğer beylikler ve özellikle osmanlılarla mücadele etmiştir. ilk osmanlı-karaman mücadelesi alaaddin ali bey zamanında başlamış (1361) ve beyliğin sonuna kadar devam etmiştir. fatih tarafından kesin olarak itaat altına alınan karamanoğulları (1473), daha sonra oluşturulan karaman eyaleti ile merkeze bağlanmıştır (1487).

  karamanoğulları beyliği, osmanlıların en güçlü rakibi idi. kendilerini, selçuklular'ın mirasçısı olarak görmekteydiler. bunu gerçekleştirmek için osmanlılara karşı timur, memlûkluler ve bizans ile iş birliği yapmaktan çekinmemişlerdir. karamanoğullarının türk tarihindeki yeri büyüktür. onlar her dönemde hürriyet ve bağımsızlığın sembolü oldular. anadolu'nun türkleşmesine ve türk kültürünün gelişmesine hizmet ettiler. ermenek, konya, karaman, niğde vb. şehirleri büyük eserlerle âdeta süslemişlerdir.

  kafadan yazmadik, www.tarihci.subnet.dk
 • anadolu turk birligi kavramının du$manıdır. birbirini seven iki ki$inin arasına giren hain gibi merkezi otoritesini anadoluda saglayıp, bir tek hukumranlık kurmaya calı$an devletlerin ahını almı$tır. anadoluda oyalanan bu devletler (selcuklu,osmanlı gibi), arkayı saglama almadan nasıl balkanlara donebilirlerdi yuzlerini. bu yuzden lise ogrencileri arasında en sevilmeyen beyliktir, ne o oyle kendi parasını bastırsın falan.
 • karmanogullari anadolu selcuklularinin varisi olduklarini dusunuyorlardi ve onlar bunu kanitlamak icin anadoluda turk birligi saglamaya calistilar.. osmanlilarin en buyuk rakipleriydiler onun icin her yerde karamanogullari kotulenerek anlatilmistir..aslinda onlar turkluk kavrami icin cok caba gostermisler hatta bunun icin mehmet bey bir ferman bile yayinlamistir ve heryerde turkce konusmayi zorunli kilmistir..
  ayrica memluklulere karsi savasmistir turk birligini saglamak icin..
 • bir çok mubadil in mensubu oldugu beylik, fatih buralilarin cogunu ege adalarindan makedonyaya kadar öyle bir dağıtmıştır ki bir daha iflah olamamışlardır doğal olarak. yerlerine de yunanistanda bi dolu rum getirmiştir boş kalmasın diye.
 • osmanlı'nın ilk dönemlerindeki en büyük rakiplerinden biri olduğu halde atlas dergisinin ağustos 2003 sayısında belirtildiği gibi bugünlerde osmanlı'nın mehter takımıyla anılan beylik. yazık çok yazık...
 • unutmadan, atalarımın beyliğidir aynı zamanda...
 • zamanında türkçe konuşup yunan alfabesiyle yazan topluluk
 • europa universalis 2de osmanlının en büyük baş belalarından olan devlet. gücünü küçümseyip rasgele saldırılar yapanlara iyi dersler verir. o yüzden teke gibi candaroğulları gibi ufak beylikleri halledip sonra karamanoğullarını halletmek lazımdır. daha sonra da sırayla dulkadiroğulları karakoyunlular ve memlükleri alarak yavuz sultan selimin misyonun tamamlamış oluruz.
 • en delikanli turk beyligi
 • salur boyundan geldiklerini de iddia eden tarihcilerin oldugu beylik.