şükela:  tümü | bugün
  • amerikan filmlerinden cikmi$ ilginc mekan.

kibris harekati karari ile amerika turkiye'ye ambargo uygulamaya ba$ladiginda, ecevit hukumeti de "sen de o zaman uslerini bo$alt" demi$, boyle amerikalilar tarafindan sovyet rusya'yi dinlemek icin kullanilan hava ussu turk deniz kuvvetlerine gecmi$itr.

rusya'yi dinlemek icin kurulmu$ olan dev anten (elephant cage) 1990larda hurda olarak satilmi$tir. zira amerikalilar tarafindan kullanilmaz halde birakilan bu antenin hurda degerinden ba$ka bir degeri kalmami$ti o zamanlar.

lojmanlar bolgesi tam olarak bir amerikan filmini andirmaktadir. tek ve cift katli,bahce icinde prefabrike evler bulunur. kullani$li ve depreme dayanikli evlerdir bunlar.

eskiden evlerin dolaplarinda, ardiyelerinde beyzbol sopalari, toplar, bozuk paralar falan bulunurdu, amerikalilardan kalma. nitekim 60lardan kalma firinlar, buzdolaplari..vs. halen kullanilmaktadir bu evlerde.

sokaklarda, parklarda ve bahcelerde cocuklar ne$e icinde oynarlar. sinemasi vardir buranin bir tane ki orada da cocuklar sinir bozucu bir bicimde ne$e icinde oynamaktadirlar.

eskiden plaji da kullanimdaydi bu ussun, denizin deniz oldugu zamanlarda yani. sonra deniz kirlendi, hayat degi$ti.

bamaba$ka bir yerdir egitim merkezi. terkedilmi$ bir havasi vardir soguk gunlerde. yazin ise mangal kokulari.
  • deniz yedek subay adayı olarak 2.5 ayımı geçirdiğim yer. askerliğin askerlik olmadığı, insanı germeyen, "ulan niye daha erken askere gelmedim" dedirten, tatil köyü kıvamında, huzur kaynağı mekan.
  • askerlik icin ideal mekan.meslek kurrasiyla uzun donem denizci olduysanız 18 gun sadece yemin toreni provası yapar ,2 gun atıslarla ilgilenir,2 kez sinemaya gider teneffüshanede bol bol bilardo masatenisi oynar sigara içersiniz.komutanlarının cok munis ve beyefendi insanlar olduklarını bizzat müsahade ettim.her askerin hayali olsa gerek.
  • kısa dönem asker olarak 4 ayımı geçirdiğim yemekleri çok bol ve sıcak, sinemada sigara kabuklu yemiş küfür konuşma ve bilimum olayların yaşandığı. sinemanın her bölümünün ayrı bölükler tarafından istimlak edildiği yer. sabahları güzel poaça satılır kantinde. geyik mekan. herşey serbest. biz kalamasakda yaz aylarında açık havuz faaliyete geçiyormuş ve abazan türk askerlerine seyirlik temaşa oluyormuş.
  • kontrolün sağlanamayacağı kadar büyük bi alana yayılması sebebiyle askerliğin tüm hallerde (subay, astsubay,er nezdinde) kebap olduğu ve bu nedenle çiftlik diye de anılan mekandır. çok büyüktür, çok. hemen girişin öncesinde yakamoz (eskiden star 93'tü) adında hoş bir disko da vardır, içindeki 50 adet rus hatun ile beraber.
  • lojmanlarında bir süre kaldığım, yaz sabahlarında, etrafta beyaz beyaz adamların dolaştığı, kendimi 60lı yıllarda amerikayı anlatan filmlerden fırlamış gibi hissettiğim mekan. gazinosunda dünyanın içkisini içtikten sonra, getirilen hesaba bakarak ''1 sıfır eksik yazılmış, düzeltelim.'' demişliğim ve rezil olmuşluğum bile vardır.*
  • içine türk askerleri ve ailelerinin yerleştiği amerikan kasabasıdır, amerikalılardan kalma askeri üstür.
    school bus ların grileriyle (askeriye olduğu için gri renge boyanmış) okula ve sinemaya gittiğimiz yer (sinemaya servis kaldırılıyordu). patika yolları, müstakil evleri ve bahçeleri, sineması, tenis kortları, piknik büfesi ile gönüllerde ayrı bir yer etmiş, yıllarımı geçirdiğim "kasabam".
    yağmur yağdığında her yerden daha güzel kokardı bence.
    baharda çok sayıda papatyalar açardı.
    insan zor anlarda tekrar ışınlanabilsem oraya diye düşünüyor...
  • yarın bu saatlerde yedek subay eğitimi için orada olacağım komutanlık.
  • ziyaret ettim ve üzülerek gördüm çoğu lojman boş ve bakımsız.
    piknik büfe kapanmış.
    o kalabalık cıvıl cıvıl zamanları yok olmuş gitmiş. b kapıdan girince bazı lojmanların bakımları yapılmış (pimapen vs.) ama diğer çoğu boş lojman kaderine terk edilmiş durumda.
    bakım onarım için ayrılan bütçe çok az sanırım...
    yazık abd'lilerden kalma böyle güzel bir kasaba hayalet kasaba haline getiriliyor!
    bu değer, bu güzel yer değerlendirilmeli eskisi gibi!
    bakımdan geçirilmesi gerekli lojmanların acilen.
    pimapense pimapen, parkeyse parke zemine bilmiyorum bu bakım onarımın işi... ama bu değer bu güzel mekan askerlerimize ve ailelerine yeniden, eskisi gibi, o güzel halleriyle sunulmalıdır.
    bunu yapamıyorsa (o kadar geliri yoksa!) türk silahlı kuvvetlerinin, türk hükümetinin o zaman diyecek bir şeyim yok.
    acilen tadilat şart çürümeye terk edilmiş boş lojmanlara!
  • 3 gün sonra orada olmam gereken komutanlık. orada olan veya yakın zamanda bulunan varsa yeşillendirirseniz hayır duamı alırsınız. nasıl ulaşacağımı da bilmediğim yer.