şükela:  tümü | bugün
 • en basit ifadeyle kara enerji, evrenin genişleme hızının artması durumuna verilen isimdir. bilinen evrenin yüzde 75’i ‘kara enerji’, yüzde 21’i ise ‘kara madde’den oluşuyor. insanoğlunun gözlemlediği gezegen, yıldız, kuyrukluyıldız veya meteor gibi nesneler ise tüm evrenin ancak yüzde 4’ünü oluşturuyor.
 • (bkz: dark side)
 • einstein'in kozmolojik sabiti gibi hareket eder. bu sabit, "bo$" oldugunu du$undugumuz uzayla ozde$ bir basinc ve yogunluk oldugu fikrinden yola cikar. nitekim evrenin %74'u bu kara enerjiden olu$maktadir. einstein'in kozmolojik sabiti, astronomlar 1998'de hubble uzay teleskopu araciligiyla evrenin geni$lemesinin hizlandigini ke$fedene kadar bir hipotez olarak kalmi$ti; ancak artik gorulmektedir ki bu kara enerji uzayda mevcut bir itici cekimgucudur (repulsive gravity) ve biz artik buna kisaca kara enerji adini veriyoruz. evrenin %22'sinin olu$tugu karanlik madde (dark matter) ise sonunda haritalandirilabilmi$tir.
 • evrenin yavaşlayarak değil, tersine artan bir ivmeyle, hızlanarak genişlemesini sağlayan enerjidir. çoğu bilim çevrelerince kabul gören "evren genişliyor ama kütle çekiminin etkisiyle giderek yavaşlıyor genişleme hızı" tezi, 1997 yılında şili'deki bir gözlemevine ulaşan 5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir süpernova patlamasının bir kaç yüz fotonları incelenerek çürütüldü. buna göre; kütleçekiminin etkisini yitirdiği uzaklıklarda, evrenin hızlanarak genişlemesinden dolayı, maddeler birbirlerinden uzaklaşırlar ve bu uzaklaşma hızı, aralarındaki uzaklıkla doğru orantılıdır. ve bu hız, zamanla ışık hızına ulaştığı zaman, (o maddelerden birini dünya varsayalım) dünyadan o maddeyi gözlemlemek artık olanaksız hale gelir. yani bugün gökyüzünde gördüğümüz çoğu ışıldayan cisimi, belli bir zaman sonra asla göremeyeceğiz ilerde ve git gide yalnızlaşacağız evrende..
  einstein'ın zamanında bahsettiği ama sonradan "hayatımdaki en büyük hatamdı" dediği kozmolojik sabitin ta kendisidir karanlık enerji..
 • ilk kez albert einstein tarafından ortaya atılan evreni genişlettiği düşünülen enerji. ilk görünür kanıtı hubble teleskobu tarafından da bulundu.
  ilgili haber: http://www.ntvmsnbc.com/news/391327.asp
 • gerçekte olmayabilirmiş bu. yapılan tüm hesaplamalar doğru fakat bakış açımız yanlış olabilir.

  astrofizikçiler şu aralar işlerini güçlerini dark fluid olarak adlandırmak istedikleri karanlık enerji ve madde'nin birleşik halini araştırıyor. haliyle karanlık enerji ile ilgili yeni bilgilere erişiyorlar. karanlık enerji üzerine üretilen son teori ise; bu enerjinin aslında evrene hakim olan, onun genişlemesini sağlayan enerji değil de, samanyolu galaksimizin içerisinde bulunduğu kozmik bir dalgadan kaynaklanan bir enerji olduğudur.

  kaynak: scientific american nisan 2009
 • her şeye rağmen, hala varlığı sezgisel ve matematiksel kanıtlara dayanan, gerçekte var olup olmadığı bilinemeyen bir kuvvetin sorumlusu olarak görülüyor. hesaplarımız yanlış olabilir, yahut doğru hesapları yanlış bir yerden yapıyor olabiliriz. yine de, bu "karanlık enerji" gerçek olabilir. bundan henüz emin değiliz fakat hesaplara katmamız gereken bir şeyler olduğu kesin. denklemlerimizin doğruluğuna güvendiğimiz sürece karanlık enerji varolması zorunlu kozmik etkenlerden biri olmayı sürdürecek. yahut, tüm hesaplarımızı kökten değiştirecek. ama şimdilik, bunun varlığını kabul etmemiz gerekiyor. aksi halde hesaplarımız tutarlı değil...

  not: karanlık madde farklı bir konudur.
 • eğer adnan oktar gibi bilimsel tüm teori ve keşifleri gözü kapalı reddeden biri olsaydım, karanlık enerji denen şeyin ispatını yapan ilk kişiye 10 milyon lira ödül koyardım. o kadar zor bir şeydir bu kavramın ispatlanması... fakat ne şans ki, adnan oktar ve tayfası; büyük patlama dahilindeki her türlü teoriyi ve varsayımı kabul eder. evren dediğimiz oluşumun %74'ü bu varlığına kanıt olmayan fenomenden oluşmuş olsa bile...