şükela:  tümü | bugün
 • bos olmasini, ama karanliktan korkan insan modeli diye bi basligin bulunmasini sozlukte herkesin korkusuz kahramanlar olmasina ve korku hakkinda yazacaklari birinci tekil sahsa ait hic birseyin bulunmamasina, ancak izlemelerine bagladigim baslik.
  efendim karanliktan korkmak genelde kucukken bas gosterir, cogu insanda gecicidir, kimilerinde kalir, kimilerinde ise mutasyon gecirir ve zevk halini alir. karanligin verdigi belirsizlik ve bosluk duygusu dusunceni etkileyen ogretilmis varsayimlari ortadan kaldirdigi icin karanlik farkli bi dunyadir. tanimadigin bir dunya en basta caresiz hissettirse de zamanla yalnizlik gibi, sessizlik gibi aliskanlik halini alir ve kendini arattirir. karanliktan korkmak abudik gubidik seyler dusunup bu kulak galiba birseyler anlatmak istiyor ya da bir korku ogesi olarak aynalar gibi basliklar acmaniza neden olur.
  bu korkuya sahip olanlarin hissettiklerine ornek olarak yorganin ucu sana degdiginde uzerinde soguk eller dolasiyormus gibi hissetmek, yataginin her an firlayabilecegi ve altindaki onu tasiyan yaratigin seni tavana yapistiracagini dusunmek, yolda yururken gordugun cuvallari kanadi kirilmis meleklere benzetip burada iyileri parcaliyorlar diye dehset icinde kosmaya baslamak, onunden boy boy fillerin gectigini gormek, gicik tuttugunda birilerinin sende hissedemeyecegin kadar keskin jiletlerle yaralar actigini dusunmek, bazen atrafinin ruhlarla sarili oldugunu ve hareket edersen birine degecegini ve onun senin icine girecegini dusunerek kaskati kesilmek verilebilir. bunlari dusunurken kafanin gayet normal olmasi korkunu benimsemene ve onun sana verilen bir hediye oldugunu dusunmene neden olabilir.
 • bacaklarinizin adrenalin dusu* ile agrimasina neden olabilen olgu. genelde en buyuk korkunuzu hayal edersiniz karanlikta, mesela benim en buyuk fobim yilan olayidir, kucukken hep ondan korkmusumdur. gecicidir genelde, hatta bu karanlik bi sure sonra keyifli dusunceyle dolu anlarda arkadasiniz olur.
 • sadece insan turune ait olmayan bir korkma turu. (bkz: karanliktan korkan kopek) ayrica geceleri nerden geldigi bilinmeyen sesler sonucu olusabilecek durum.
 • insan beyni algılayamadığı şeylerden rahatsız olur
  bu rahatsızlık kimi zaman sıkıntı kimi zaman korku kimi zamanda kızgınlık doğurur
  karanlıkta algılama eylemi görme hariç diğer duyular ile yapıldığından ve insanın en çok kullandığı görme duyusunun aktif olamdığı bu durumda diğer duyularına tam güvenememesinin etkisini çeker
  ayrıca beyin fonksiyonel olarak bu duruma uygun şeyler canlandırır
  ve bu durumda gerginliği biraz daha yükseltir
  korku öğesi doğaüstü veya reel olgular sonucu gerçekleşmeside beynin kattığı bir olgudur
  bu korku türü belkide en basit halledilebilecek türdür
  ya üstüne gidersiniz ya da ışık yakarsınız (ama bu durumda da bazı şeylerin görünmemesi daha hayırlı olabilir *)
 • sen cocukmusun tepkileri ile karsilasmami ve gece yatarken mutlaka isiklar yanik yatmami gerektiren fobi.ayrica yalniz kalma korkusu ile de baglantili olan fobi
 • iki düşünce arasında yaşanan bir durumdur. gelmesin diye hop birinden, hop ötekine atlanır. (bkz: düşünürken yakalanmak)
 • butun korkular gibi ana nedeni ölüm korkusu olan bir korku che$idi...
 • karanlıkta görebilme imkanının neredeyse sıfırlanması nedeniyle, insanın aslında en temel ihtiyaçlarından biri olan kontrol dürtüsünün minimuma inmesi ve kişinin kontrol edemediği gerçeklikle yüzleşememe durumu.