şükela:  tümü | bugün
  • yönetmenliğini suat yalaz'ın yaptığı başrollerinde kartal tibet, ahmet mekin, meral zeren, kazım kartal, zeki alasya'nın oynadığı bir türk filmi. 1972 yılında çekilmiştir. abdullah ziya kozanoğlu romanından uyarlanarak yapılmıştır.
  • "yalçın dağlar aşılır oy aşılır" şeklinde çok güzel bir soundtracke sahip kartal tibet filmi.
  • tarkan karakterini başarıyla canlandıran kartal tibet, karaoğlan geliyor'da da bu başarısını sürdürmüştür. filmin fantastik havası kanımca dönemin türk sineması koşullarına rağmen son derece hoş ve izlenesidir. filmde, cengiz han'ın hazinesi'nin yerini anlatan türkü ise başka güzelliktedir.

ak aygırım koşulur, koşulur oy koşulur,
    yalçın dağlar aşılır, aşılır oy aşılır,
    kum sıcaktır yel ateş, kum sıcaktır yel ateş,
    orman yeşil geçilir, geçilir oy geçilir,
    su dökülür dibi taş, su dökülür dibi taş,
    tuğ dokuzdur çakılır, çakılır oy çakılır.
  • karaoğlan serisinin en güzel filmi.

--- spoiler ---

cengiz han, ölürken hazinelerini güvendiği adamlarından otsukarcı* aracılığı ile bilinmeyen bir yere gömdürür. hazineyi ele geçirmek isteyen tokta bey*, otsukarcı'nın obasını basar, herkesi öldürür. ancak o dönemlerde ufak olan karaoğlan, otsukarcı'nın has adamı kaz gagası lakaplı çalık* tarafından kurtarılır. kendisini bulan hancı* ve karısı, karaoğlan'ı mülayim bir şekilde yetiştirirlerken bir gün hana tesadüfen gelen çalık, küçük karaoğlan'ın ilgisini çeker. onun otsukarcı'nın oğlu olduğunu anladığında intikam vakti gelmiştir. ikili bir yandan yüzü maskeli, tek eli olmayan düşmanlarının* peşine düşerken, bir yandan da cengiz han'ın kayıp hazinesi bulmak için mücadele verirler. daha sonra yanlarına çavdar tarlası* da katılır.

--- spoiler ---

benim için bu filmin en dikkat çeken adamı da tilki melek lakaplı düşmanlarını canlandıran ilginç tipli oyuncudur. seslendirmesi şener şen'e ait lakin aradım taradım adamın kim olduğunu bulamadım.
  • basrol oyuncusunun, yaklasik 85-90 dakika suren filmin neredeyse 40. dakikasinda ilk defa gozukmesiyle sasirtan filmdir.
  • en sevdiğim filmlerden.

hele 'yalçın dağlar aşılır' ezgisi girince, çocukluğa ve anne dizine gönderir.
  • an itibariyle star tv'de yayınlanan film. başrolde ahmet mekin'e elvir baliç kılığına girmiş ediz hun eşlik etmektedir.
  • meral zeren'i yılan sokarken arkaplanda pink floyd - echoes'ın introsunun çalındığı filmdir.
  • tv'de sol alt köşede karaoğlan geliyor yazıyordu. ben bunu keloğlan geliyor diye okumuşum. 10 dakika boyunca ya bu çocuk nasıl keloğlan olur, acaba sonra saçını mı kaybedecek deyip durdum. sonra birden karaoğlan olarak okuyunca taşlar yerine oturdu.