şükela:  tümü | bugün
 • 2007'de izmir'in karaot köyünde kurulmuş, efsanevi işler yapan tohum derneği.

  çiftçinin elindeki yerel tohum çeşitlerini topluyorlar. geleneksel tohum türlerinin kayıt listesinden düşmemesi, yani dünya üzerinden yok olmaması için -aynen- bunların köylerden toplanması, çoğaltılması ve ücretsiz olarak tekrardan çiftçiye ve mümkün olan herkese geri dağıtılması işini üstlenmiş durumda bu kutsal tohum avcıları. artık marketten oradan buradan aldığımız hiçbir meyvenin sebzenin tohumunu kuruttuğumuzda, ektiğimizde, su verdiğimizde hiçbir şey çıkmıyor. tohumlar kısırlaştırılmış durumda. bu insanların tohumları öyle değil, fidesinden yediğiniz domatı, biberi, patlıcanı, kabağı ve daha yüzlercesini ektiğinizde devamı da geliyor. olması gerektiği gibi. :)

  dernek hakkında çekilmiş baya güzel bir belgesel var burada

  bir de 30 ekim pazar günü izmir alsancak hava gazı fabrikası'nda tohum takası yapacaklar. 7 çeşit de tohumu herkese dağıtacaklar; domates, biber, patlıcan, bamya, bakla. ilgilisine duyurulur.
 • sizi sizden çok düşünen insanların derneği. şu an yepyeni bir şey deniyorlar.
 • ilk olarak emanetçiler derneği olarak kurulmuş ve daha sonra faaliyetlerini karaot tohum derneği adıyla sürdürmeye devam etmiştir. izmir torbalı'nın karaot köyünde feray karapınar ve köyde yaşayan birkaç kişi tarafından 2007 yılında kurulmuştur. yanlış hatırlamıyorsam kurulduğundaki toplam üye sayıları feray karapınar dahil 7 (yedi) kişi.

  dernek sadece kendi ekonomisiyle dönüyor, ticari şirketler ile işbirliği, sponsorluk, fon veya proje kabul etmiyor.

  derneğin amacı:
  - yerel bitki ,sebze ve meyve tohumlarının korunması,ekim ve dikiminin yaygınlaştırılması
  - nadir türlerin korumaya alınması, çoğaltılması
  - küçük üreticinin desteklenmesi
  - geleneksel yöntemlerle yapılan üretimin yaygınlaştırılması
  - sağlıklı yöntemlerle yetiştirilen ürünlerin aracısız olarak tüketiciye ulaştırılması
  - doğa dostu tarım yöntemlerinin araştırılması,geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması

  derneğin internet sitesi.

  dernek her yıl tohum takas şenlikleri düzenler. buraya gidip bu yola baş koymuş bu deli insanlar ile ve üreticiler ile tanışabilir, tohum takası yapabilir ve söyleşilerde konu ile ilgili bilgilerinizi arttırabilirsiniz.

  bir yukarıdaki entride de paylaşıldığı gibi, dernek ile ilgili çekilen nefis bir belgesel var, onu da izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
  zahmet edip yukarıdakine tıklamak istemeyenler için link.

  bu belgesel şöyle bir belgesel:
  - documentarist film days, ıstanbul, 2013
  - best documentary, 7th river film festival, padua, ıtaly, 2013
  - !f ıstanbul audience choice award, second place, ıstanbul, 2013
  - best short film, 9th seoul green film festival, seoul, south korea, 2012
  - best short film, paf film festival, olomouc, czech republic, 2012

  derneğin kurucusu feray karapınar'ın 2016 yılındaki tedxreset'te yaptığı, ayakta alkışladığımız, etkinliğin en etkileyici ve en samimi konuşması olan "sahibinden satılık" isimli konuşmayı izlemek için de linke tıklayabilirsiniz.

  konuşmasında bahsettiği bulmamız gereken üreticiyi zahmet edip aramadığımızdan ve dolayısıyla bulmadığımızdan, ona yönelik de mevsim kutusu isimli bir çözüm geliştirmiştir.

  mevsim kutusu, yerel tohumlarla, mevsiminde üretilen sebze ve meyveleri, endüstriyel hiçbir işleme sokmadan, ürün tarladan toplandığı gün tüketiciye, yani bizlere ulaştırır.

  mevsim kutusu web sitesi: http://mevsimkutusu.com/

  bu adamlar bizim için daha ne yapsınlar lan?!