şükela:  tümü | bugün
 • antalya'nın manavgat ilçesine bağlı bir köy.
 • ayrıca yine antalya'da fakat bu sefer kumluca ilçesine bağlı olan bir sahil kasabasıdır.

  likya medeniyetinin göbeğinde kurulu bir yerleşim yeridir. kışın bataklık, yazın suların çekilmesiyle beraber ise tatil sitesi kıvamına dönüşmektedir...

  mavikent -yeşilköy-adrasan yolundan aşağıya inen ormanlık yolu dünya'nın belkide en keyifli ve sevimli yollarından biridir. bilhassa motorla inmesi çıkması çok keyifli bir yoldur. ayrıca mavikent sahilden bir yol daha vardır buraya ulaşan. o yol da dünya'nın en bitmesi istenmeyen keyifli yollarından biridir. bölge halkı ekseriyetle asker emeklisi, memur emeklisidir. hatta o koyun yapılaşmasında da kesinlikle bir asker, bürokrat peşkeş çekilmesi, sit alanı olacakken yazlık sitesi olduruvermişlik gibi bir durumlar vardır. yolun kaldırım kenarlarının sarı siyaha boyanmasından bile bellidir.

  ayrıca korsan koyu ve gelidonya'ya ulaşmaya çalışan herkesin mecburi geçmek zorunda olduğu bir mevkiidir. sırf bununla geçinen bakkal ve pansiyon bile vardır karaöz sahilinde..

  kimsenin dile getirmediği ancak doğruluğuna inandığm bir tezim de şudur ki;
  melanippe denilen antik kent asıl bu karaöz denilen bölgedir.. bölge tabanı dere yatağı olduğu için kent yapılaşması biraz daha gerilerde, arkadaki sera bölgesi ve bugün yukarıdan inen o ağaçlık asfalt yol ve dağın diğer iki yamacında bulunmakta idi.
  bugün oturak denilen, korsan koyu denilen küçücük minicik girinti sadece kalıntılarına rastlanan küçük bir uzantıdır diye düşünmekteyim..

  ayrıca;
  (bkz: melanippe/@cobongo)
  (bkz: korsan koyu/@cobongo)
 • antalya'nın kumluca ilçesine bağlı bir mahalle. hoş eskiden köy statüsündeydi ama. bir kere buranın yerlileri asker emeklisi filan değiller baya antalya'nın yerel çiftçilik ile uğraşan insanları. asker ya da memur emeklisi amcalar teyzeler buraya sonradan gelmişler. hatta gelir gelmez siteleşmişler ve kendilerinden başka turizm faaliyetine izin vermemişler. fakat son yıllarda kampçı tayfanın, instagram da geziyom ben ya tayfasının uğrak yeri. turizm çok daha önceden de gelişebilirdi aslında ama mikro düzeyde kaldı uzun süre, ama ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır :) .şu dönem yerel ve doğa temalı bir turizm var , pansiyonlarda çadırlarda ya da ağaç evlerde kalabilirsiniz. eşsiz bir doğa var burada anlat anlat bitiremem gidin kendiniz görün.

  ayrıca bir de sulu ada diye bir yer var ki, burayı görmeden salda gölüne maldivler diyenin aklına sıçayım. tekneyle gidebilirsiniz sadece ama gittiğinize kesinlikle değer. daha önce böyle bir denize girmediğinize eminim.

  yörenin gençleri kolları sıvamış yerel, doğal ve sürdürülebilir bir turizm yaratmaya çalışıyorlar. gittiğinizde kalabileceğiniz harika kampingler veya aile pansiyonları var. işletmede değil de bir aile dostunuzun evinde misafirliğe gitmişsiniz hissinde olacaksınız.
  kişisel tavsiyem kamping çadır olaylarına girecekseniz furkan kamping'e gidin korsan koyunda hayatınız boyunca aklınızdan çıkmayacak bir manzara da genç bir arkadaşımızın yeri. ben çadır madır uğraşamam diyorsanız da kerim amca'nın gelidonya pansiyon'una gidin. ayrıca kerim amca'nın kendi emekleriyle neredeyse 45 yılda oluşturduğu minik bir müzesi var hadi iyisiniz.

  edit:imla
 • antalya’nın kumluca ilçesine bağlı bir köy/mahalle. (bkz: likya yolu) üzerindeki en güzel yerlerden biri. (bkz: korsan koyu) ve (bkz: gelidonya feneri) gibi muhteşem iki yeri görmek de cabası. sahil kasabası olmasından mütevellit pahalı olmasını beklerken insanlarının samimiyeti ve sıcaklığı ile neredeyse bedava denecek bir tutara vakit geçirebileceğiniz bir kaçış noktası. yılın mayıs ve eylül aylarında çok daha gidilesi olduğunu eklemeliyim. giderseniz memo restoranda köfte yemeyi atlamayın. hayatımda yediğim en lezzetli köftelerden biri diyebilirim.
 • kumlucada yaşarken arkadaşlarla fırsat buldukça gittiğimiz, denizle ormanın birleştiği huzurlu bir köy. bir kedim bir de köpeğimle burada bir hayat sürmek isterdim.
 • deniz kenarında, çam ağaçları altında çadır kurmuş gençler var korsan koyunda onun dışında köy içinde horoz seslerinden uyunmuyor. kaş'ın güneyine inmenin hiçbir anlamı yok. çeşme'nin kıymeti bilinmiyor. kuzeyden buraya tatil için gelmek enayi işi. yarın yola çıkıp istanbula dönücem burdan, gece saat 3'te yaklaşık 100 horozun koro halinde öttüğü hengamede uyanmamak için yarım xanax içip saat 10'da vurup kafayı yatıcam.
 • antalya’nın kumluca ilçesine bağlı bakir kalmış köy/mahalle. dağların ve ağaçların arasında tertermiz bir denizin bulunduğu, çok az sayıda insanın yaşadığı sessiz ve huzurlu bir ortam. özellikle karaöz’den mavikent’e giderken geçilen o müstesna güzellikteki yol görülmeye değer.
 • adrasan - karaöz arasındaki yürüyüş parkuru likya yolu denilen nanenin en güzel kısmını oluşturur. adrasan gibi bir cennetten inanılmaz bir manzara eşliğinde sessiz sakin bir kıyı kasabasına dağların içerisinden yürüyüş... parkur biraz zorlu, ancak parkurda yürümek yolu iyi bilen ve kafa dengi bir arkadaşla inanılmaz bir deneyim olabilir.