şükela:  tümü | bugün
 • konyanın 'cehennemden cennete dönen yer' olarak da bilinen bir ilçesi.sebebi ise bir zamanlar çöl* olmasıymış.ama öyle böyle çöl değil.herkesin zannettiği üzere leyla ile mecnun filmi arabistanda değil, konya-karapınar da çekilmiş.o derece yani..

  sonraları toprak su genel müdürlüğü erozyonla mücadele için bir tatbikat başmühendisliği kurmuş ve çalışmalara hemen başlanmış.şimdi oralar yemyeşilmiş*..ama ibret olsun diye ufak bi kısmı halen eskisi gibi çöl şeklinde tutmaktaymışlar.
  (belki de mühendisler çalışmalara yeni gelen çaylaklara "sen git de biraz kumda oyna" demek için yapmışlardır.olamaz mı..olamaz)
 • sozedilen erozyonla mucadele calismasi 1960'li yillara rastlar. bu sayede verimli toprak kaybina karsi epey yol katedilmis, bolgede gozle gorulur bir yesillik saglanmistir.
  kum seytani olarak anildigi halde bezgin bekir mood'unda yasayan karapinarlilar, zamanla ruzgara yenik dusmusler ve tevekkul, en anlamli sozcuk olarak dagarciklarinin bas kosesine oturmustur.
  bolge col olma yolunda emin adimlarla ilerliyor. hala yaz sicaklarinda kum firtinalari karayolu trafigini aksatacak kadar siddetli esiyor. son birkac yildir tema vakfi konuya el attiysa da, kayda deger bir gelisme yok henuz.
  orta anadolu'da fotograf sanatcilarinin ugrak yerlerinden biri haline gelen kurak topraklar, her yil daha derin catlaklarla karsiliyor onlari.
  butun bunlara ragmen, meke tuzlasi, acigol (krater golu) ve diger obruklar cografyanin cilveleri olarak goz alici manzaralar sergilemekteler.

  (bkz: http://www.fotograf.net/farukakbas/sergi)
 • dünya'nın en güzel krater gölünün bulunduğu yer
 • cas icin okul iyile$tirmesi cali$masi yaptigimiz nev$ehirde bir köy.
 • buradaki erozyon genel de ulkemizde yaygin olandan farkli olarak; su degil ruzgar erozyonudur.
 • tsk bünyesindeki 65km x 30km lik ebatlarıyla dünyanın en büyük ağır silah atış alanlarından birinin bulunduğu konya ilçesi.
 • nasıl harika bir oluşumu barındırdığı hakkında şu resimlerden fikir edinilebilecek vatan köşesi:

  - http://www.volcano.si.edu/…m=0103-001&volpage=photo
  - http://www.ulkemitaniyorum.com/images/i05.jpg
 • google earth kullanıcıları için koordinatları şunlardır: 37°41'7.23"n, 33°38'25.60"e
 • ankara'nın çankaya ilçesinin mahallelerinden biridir

  mahalle muhtarlığı telefon numarası : 312 4811273

  (bkz: sokak sokak çankaya)
 • izmir çeşme yolunun 47. kilometresinden sağa, mordoğan yönüne sapıp gülbahçe köyünü geçtikten sonra gelen ilk belde. türkiye'de ne kadar emekli paşa varsa hepsinin hayali buradaki sitelerden bir ev sahibi olmaktır. hatta bu sitelerde ev sahibi olan paşalardan birisi çevrenin güvenliğini sağlamak amacıyla bölgeye prefabrike bir jandarma karakolu diktirmiş ve askerlik görevini yapan bir kısım gencimize deniz manzaralı prefabrike villa bahşetmiştir. huzurlu ve güzel bir beldedir.