• göksel hanım kızımız dolmuşun radyosundan "ayş ayş ohş" diye bağırmaya başlayınca, dört bi yanı "çaykur rizespor" atkıları ile donatılmış dolmuşun kızıl saçlı kızıl kirpikli şoförü tarafından telaş içinde kısılan şarkıdır.. *
  • yeni nilüfer albümü...ama bundan biraz daha fazla yorumu hak eden bir albüm. yillarini türk pop müziginde güzel bir yere gelmek icin harcamis, ancak son yillardaki yanlis tercihleri nedeniyle oldukca zarar gören olaganüstü bir vokalin kendini bulusunun, dürüstce ortaya cikisinin albümü olmus.

yillarca kayahan'la yaptigi isbirligi sonucunda, hakkinda cok olumlu görüslere sahip olmadigim kayahan'in sarkilarini bile inaniilmaz yerlere tasiyan bir isimdi nilüfer. bu ortaklik bozulduktan sonra bir ara bocalama devresi yasamadi degil. aslinda tüm dünyadaki basarili ancak kendi sarkilarini yazmayan vokallerin düstügü sikintiya düstü. bu noktada 30 yila yakindir piyasada olan bir sarkicidan beklenmeyecek kararlar da aldi. (erol köse ile yaptigi, maalesef cok basarisiz dimtis albümünden bahsetmeye gerek dahi yok).

sonucta karar verdim adli bu albüm cikmis ortaya. albümün genel sound'u akdeniz müzigine yakin duruyor. nilüfer'in vokalinin ön planda oldugu, gitarlarin, yaylilarin ve tuslularin dengeli bir sekilde dagildigi bir albüm olmus. birbirinden hos sarkilar cikmis ortaya. bana biraz yine yeni yeniden ve ne masal ne rüya isimli onno tunc'lu albümlerinin kalitesini hatirlatti bu albüm sound ve aranjeye yaklasim acisindan.nilüfer gibi bir vokali destekleyen, ama sarkiyi da geri plana atmayan bir sonuc cikmis ortaya.

albüme adini veren karar verdim cok iyi bir sarki. bunun disinda kaderin oyunu cok güzel bir akdeniz sarkisi olmus. ilk göz agrici ve kolaycisin can yakici güzellikte hazin. bunun disinda albümde bu sarki da neden albümde yer almis diyebilecegimiz bir sarki yok...ansizin ve ask albümde öne cikan diger sarkilar olmus.

nilüfer 'in artik bir sarki yazari olarak da pop müzikte yeni bir soluk olarak var olacagini görmek cok güzel kendini tam anlamiyla bulmus bir sarkiciyla karsi karsiyayiz artik. gec oldu, insallah güc olmayacak.

aslinda bu yeni serüveni ve albümü en hos ucuz atlattim adli sarkisinda kendisi anlatiyor nilüfer'in:

yeni bir pencere actim hayata dair
    ufukta ne acilar var ne de gözyasi
    yepyeni bakis acisi, yepyeni bir ben
    toz pembe bakiyorum gözlüklerimden

edit: albümde emegi gecen ozan colakoglu, nino varon ve bugra ugur 'un da adini gecirmezsek bu entry eksik olacakmis, tamamlayalim.
  • gelmiş geçmiş en güzel cover'lardan biridir aylin aslım tarafından söylenen versiyonu. şahanedir. o nasıl etkileyiciliktir, o yorum, o ritim, altyapı, korku filmlerini aratmayan fısıltılar, elektro gitar... dinleyip de etkilenmemek elde değil.
  • "istemedim neden hayır diyemedim ki" sözleriyle hemen her kadının maruz kaldığı durumu anlatan bir göksel şarkısıdır.
  • orijinalinden iyi olan coverlar konusunda örnek gösterilebilecek, winampın çalmaktan bıktığı, benim dinlemekten bıkmadığım şarkı.
  • aylin aslım yapmıştır yine yapacağını ve winampta tekrar tekrar dönmekten bilgisayarı sarhoş etmiştir. ben hala doyamadım o ayrı.
  • "istemedim neden hayir diyemedim ki" sözüyle bir sürü ilişkiyi açıklayan güzel şarkı. bu güzel kadın ne yapsa yerim.
  • duyar duymaz özlenen göksel tadını dimağlara hatırlatan, vokalleri ön planda olsa da bu kadar hoş ve huzur verici vokali bizden esirgemek yazık olur düşüncesini akla getiren yaz parçası.

göksel sevilir neden? allah ona yürü ya kulum demediği için belki, bu kadar dürüst, samimi ve dişisel sözleri gayet sağlam melodilerle (ki (bkz: alper erinç)) önümüze sunduğu için... sırtını dayadığı, onu destekleyen sponsoru ve arkasında türkiyenin reklam camiasının en önemli isimleri "ses yok ama görsel var, e değişik sözler var, bol paralı bir de biz varız, yürrrrrrüüü, dinle türkiye dinle" demedikleri için. biraz gizli saklı ilerlese de, derinden geldiği, müzisyenliğini saygıyla gözümüze sokmadığı için.

kısaca sevilesi gökselin sevilesi parçası...
  • gökselin arka bahçem isimli albümünün çıkı$ ve klip $arkısı.. hani vardır ya keşke ben yapsaydım dedirten şarkılar, i$te ondan...*
  • 2008 yapimi christian petzold'in yonettigi jerichow adli filmde uzerimizde hatiri sayilir bir etki birakan nilufer parcasidir. soz konusu film ayni zamanda hilmi sözer isimli basrol oyuncusunu tanimamiza da vesile olmustur.

filmin trailer'i icin suradan yakabiliriz hep birlikte;

http://www.youtube.com/…yr5wj-9ywwk&feature=related
hesabın var mı? giriş yap