şükela:  tümü | bugün
 • karar alma becerisi, kişilerin sorumluluk almayı öğrendiği ve aldığı sorumlulukların sonuçlarına göğüs gerebilme olgunluğu olarak karşımıza çıkar. aslında bir seçimdir, çünkü kişi önünde duran en az 2 faktörden birini tercih etmelidir. sorumluluktur, çünkü kişi seçtiği faktörün değerini önceden bilerek ve önemseyerek sonuçlarına katlanmalıdır.

  tanımı siktir ettikten sonra aslında karar verme becerisiyle ilgili naçizane fikirlerimi beyan ediciim, yazının burdan sonrası mühim ve bilimsel değildir.

  siz de karar verememekten sıkıldınız mı?
  eski karar verememeleriniz size dar mı geliyor?
  karar verememek bedbaht bir hale mi geldi?

  çözüm: yok. çünkü siz neye değer verdiğini bile bilmeyen zavallı küçük çocuklarsınız. lol.

  her neyse, bu kişilik gelişim envanterleri boku püsürüyle falan inceleniyor. asıl sebepleri; ailenin bireye sorumluluk duygusunu öğretememesi, bireyin özgüvenini çok yükseltmesi/alçaltması, bireyin sosyal çevresi tarafından sürekli karar almaya alışmış olması. e yani basit denklem, salıyoruz kankacım bu kısmı, çok bilimsel.

  ya sonra herkes "şunu mu alsam, bana çok mu yakışmamış, popomu belli etmedi mi bu elbise almasam mı, bu kol düğmeleri etiler için sanki biraz ucuz mu durdu" gibi dolaşıyor ortalıkta. ne lan bu?

  "ben kimseye hayır diyemem kie." biliyoruz ki, biriyle tamamen anlaşamamak ve tamamen anlaşmak aynı patolojik özellikleri taşır. o halde, öncelikle kişilik efenim, başkaları tarafından yönlendirilmemeniz dileğiyle.
 • karar verme icin gereken beceriler:
  sorunun farkina varma, sorunu tespit edebilme ve tanima
  sorunun cozumu icin veri toplama, duzenleme ve degerlendirme
  hipotezi test etme
  cozum yollari ogrenme
  cozum yollarindan uygun olani secip uygulama
  cozumu degerlendirme