• karar vermek tekil bir eylemdir. karar almak bir grubun ortak iradesi sonucu yapılan eylem için kullanılır genellikle.

verilen karardan cayılabilir sık sık. amma bir karar aldınız mı uygulamanız daha bir kaçınılmaz gibidir.
  • karar almak, kendine yeni bir prensip kazadirmak, hayatina yeni bir kural koymakken, karar vermek cogu zaman* secim yapmak zorunda kalmaktan ileri gelir.
  • bakmak ile görmek arasındaki farkı anlayan insanların bir çırpıda kavrayabileceği farklılıklardır.
  • çok afedersiniz, biri "to make decision"'dır öbürü "to adopt resolution"'dır. biraz zorlamayla apayrı şeyler olduğu bile düşünülebilir.
  • nefes almak ve nefes vermek gibi net bir fark yoktur arada.

bilmeden kullanılır aslında. çok büyük fark vardır ikisinin arasında. ama öyle ilginç ki kelimeler kafi gelmez bazen bi şeyleri anlatmaya.
    almak ve vermek birbirinin zıttı eylemler olsa da konu karar olunca düğümleniverir bir noktada...

karar verirsiniz. aniden. tercihtir bu. bir nevi seçimdir.
    karar alırsınız. uygulamak için bazı taşları yerine oturtmak gerekir. ki bu da bir seçimdir aslında.

yoksa vermeye hep alıştığımız için, kendimizden ödün vermekten bahsediyorum verdiğimiz kararların sonuçları da hep kabullenmek midir bir şeyleri yoksa. kolaya kaçmak mıdır aslında? "karar verdim, bla bla bla..." diyerek uzaklaşmak isteği midir acaba gerçeklerden? karar vermek eylemi kendine güvensizlik barındırır gibi geliyor içinde... bilemedim. karar veremedim.

ama almak zordur. ince elenir sık dokunur karar alırken. eksisi artısı, öncesi sonrası, ötesi berisi... düşün düşün boktur işin olayı desek yeri var sanki. ama karar alan kişi güçlüdür. kendine yaptırımı vardır bu kez. karar almıştır. bundan sonra böyle olacaktır.

bir de her aldığınız kararda kendinizden, varolandan ödün veriyorsunuzdur. yine bir vermek giriverir işin içine. karışıktır. karmakarışık bir durumdur. ama şık bir konudur karar almak ve karar vermek... neyin ne olduğuna aslında bir türlü karar verememek. ve böylece bir karar alıp yürüyememek...

ne alıp veremediğim varsa bugün kendimle... en iyisi kararsız kalmak mı ne? neyse ne bir de şöyle bir şey var...

(bkz: aldim verdim ben seni yendim)
  • karar; sunulan seçenekler üzerinden verilir ve seçeneklerden bağımsız olarak alınır, aralarındaki fark budur.
  • karar vermek anlık ya da yakın zamandaki şeylerle ilgilidir genelde.

karar almaksa, uzun dönemli, kronik bir duruşu ifade eder genelde. bir prensip içerir.
  • karar vermek, seçenekler arasından seçim yapmak gibidir.
    "hangi elbiseyi alacağına karar verdin mi?"

karar almakta seçenek yoktur. "yök'ün aldığı karara göre" , hiç yoktan var olur.
    "karar aldım diyete başlıyorum" gibi.
  • hemen hemen aynı anlamlara ve sonuçlara bağlanmasının altında daha hissi/manevi bir düşüncenin yattığını düşündüren versus, fark.

karar vermek sanki daha rahat/soyut/kişisel/keyfe bağlı bir eylemken,
    karar almak ise tam tersi daha zorlu/somut/kurumsal/mecburi bir durumu ifade ediyormuş gibi.
  • karar zamanla verilir, karar almak radikaldir.
hesabın var mı? giriş yap