şükela:  tümü | bugün
  • "efendim devletin şakır şakır para ödediği görülmemiştir, devlet isterse sittin senede öder onu da taksit taksit öder" şeklinde pardon repliğini hatırlatan durum.
  • tek bildiğim bir şey varsa böyle şeyler ekşide bir kaç kez karşıma çıktıysa o şey oluyor.

son örneklerim, darbe ve davutoğlunun indirilişi.
  • el konulmadı da, borç alındı, o da olumlu. vatandaş reyizine borç versin, yarın bir gün öder meraklanmayın.

ciddi konudur, bir khk'ya bakar, ne olduğunu anlamazsın.
  • 1 ay önce söyleseler inanmazdım, ama bugün bir kaç saat önce meraktan acaba batan banka olur mu diye düşünüp borsadaki hisselere baktım. malum bu işleri en iyi borsacılar bilir, durumu kötü, pozisyonu zorda banka varsa o piyasada biliniyordur, hemen hisseleri düşmüştür diye.

bankacılık indeksi düşmüş zaten. çoğu bankada düşüş var, çünkü. ama sanki bazıları endeksle paralelken başka bazıları daha bi düşmüş gibi. bir tanesi de tam tersine krizin ortasında zıplamış yükselmiş. sonra gene o da düşmüş, ama hala kriz öncesinden iyi durumda hissesi. o da piyasaya yeni giren çin bankası elbette.
  • sanırım sebebi de bu olur.

(bkz: türkiye varlık fonu)

şimdi böyle bir fon kuruldu ve daha bu fonla ilgili düzenlemeler daha tam tamamlanmadan, ekonomi dünyamızın dahi çocuğu yiğit bulut bu fonun doçe bankı alabileceğini söyledi. tabi daha beş kuruşu dahi olmayan bir fonun bankayı alacağı yoktu ama olsun akitlere gaz lazımdı almanya zor durumda bankası batacak ve biz dünyayı kıskandıran türkler bankayı alacaktık. yiğit bulut'tan sonra bu fonun adını pek duymadım.

yalnız dün trtde yorum yapan bir yandaş ekonomist, birileri bu fona yatırım yapmalı diye söylüyordu demek ki beklendiği gibi gitmiyor.

şimdi aklıma gelense milletin bankadaki parasına belli oranda çöküp bu fona aktarmasınlar?
  • tırnağımla kazıyarak kazandığım, araba almayıp biriktirdim 3-5 paraya mı? kan çıkar söyliyim.
  • bankalardaki paralara el koyma işini aslında şöyle yapıyorlar. herkese zorunlu bes uygulaması getiriyorlar ve böylece maaştan zorunlu bir kesinti oluyor, bundan da çıkamıyorsunuz. sonra bunu zaten türkiye valık fonuna aktarmayı düşünüyorlar sanırım. böyle yazılar çıktı, bir örneği şurada.

http://sosyal.hurriyet.com.tr/…-finansmani_40179187

dolayısıyla bankadaki paramıza görünüşte dokunulmayacak, ama aslında kaynaktan kesilip devlete aktarılacak.