• cazır cazır elektrogitarlarla halk müziği aranjmanı yapan potansiyel bir sol görüşlü anadolu rock grubu ismi adayı. zaten 1970'lerde cem karaca kuracağı bir grup için bu ismi düşünmüş ama sonra caymış.
  • ilkokula başladığımız ilk yıllarda anlatıldığına göre osmanlı imparatorluğu'nun yıkılış sebeplerinden ve cumhuriyetin en büyük devrimlerinden biridir. yalan yok valla, hep öyle anlatırlardı.. devrimler anlatılırken illa ki "karasaban kaldırıldı, traktör kullanılmaya başlandı" denirdi. yani harf inkılabı gibi bir de karasaban inkılabımız varmış çaktırmadan
  • oral sander'e göre avrupa'nın yükselişinin önemli sebeplerinden biri olan icat. zira eskiden avrupalılar ağaçta yaşarmış, meyva toplayıp onu yermiş sonra birgün karasaban bulunmuş "bari biz de mezepotamyalılar gibi tarımla uğraşalım, yerleşik düzen kuralım" denmiş ve olaylar gelişmiştir.
  • (bkz: kara saban)
  • m.ö. 3000 civarında icat edildiği tahmin edilen, ortaya çıkışıyla birlikte kadınların rollerini tersine çevirmiş ve bu etkisini günümüze kadar sürdüren (maalesef çoklukla ülkemizde de) ilkel bir tarım aracı. peki bunu nasıl yaptı, kadınlarla ilgisi ne?
    göçebeliğin olduğu zamanlarda toplayıcılık, bahçıvanlık işleri kadınların omuzlarındayken yerleşik yaşama geçildikten sonra çiftçilik yükselirken kara sabanın gelmesi ve bu aletin daha çok kas gücü istemesi nedeniyle tarım işlerini erkekler devralmış. kadınlar vakitlerini daha çok evde geçirir olmuşlar. akşam yemeğinin tedarikçisi rolünü yavaş yavaş erkekler almaya başlayınca kadınlar erkeklerden daha aşağıda görülmeye başlanmış ve görevleri sadece çocuk doğurmak ve kocasına hizmet etmek olarak sınırlandırılmış.
    bu bilgileri helen e. fisher'ın cinsel aşkın anatomisi kitabında okumuştum. kara sabanı sadece alet olarak ele alırsak çok önemli olduğu kuşkusuz ama böyle bir bakış açısı da var. ilginç değil mi?
  • ben çağrışmak için biraz uğraştım;
    (bkz: arap sabunu)
  • ilkokul kitaplarında "biz geliştik, teknoloji devi olduk" gibilerden sürekli aşağılanan, ilkel olduğu yüz defa belirtilen araç.
    (bkz: saban)
  • eski dönemlerde tarla sürmekte kullanılan, öküzlerin çektiği bir tarım aracı...
  • karada kullanilan sabana denir, suda kullanilani icin (bkz: jet ski)
hesabın var mı? giriş yap