şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sabahlari nice nice beni tatli uykularimdan ruyalarimdan koparip alan gerceklere ta$iyan igrenc gorunu$lu viz viz. canli birakmamaniz tavsiye.
 • ekoloji hocama gereksiz olduklarına inandırmaya çalıştığım hayvan..hiçbir canlı gereksiz değilmiş netekim,kendi türünü devam ettirmek için yaşarmış mış mış..
 • sıcaklarda en sinir bozan ve ölümünden herkezin memnuniyet duyduğu ender hayvanlardan
 • böyleyken böyle ama (bkz: karasinek).
 • the fly filmindeki nadide sahnelerden hatırlayacağımız üzere, yediklerini, besinlerin üzerine tekrar kusar,;bu o besinin dekompoze olmasını sağlar, ardından da edeplice yiyiverir.

  tabii bu kusma sırasında, etraftan edindiği mikrop ve bakterileri yemeyi hedef bildiği maddelere bulaştırarak tifo, dizanteri, şarbon, trahom gibi hastalıkların insana bulaşmasına sebebiyet verir.

  altı üstü bir ay yaşar; çöplük sineği diyesim gelir.
 • isirdigini soylerler ama beni isiran olmu$ mudur ben bilmiyorum
  ya bende bir hissizlik var, ya da cok anestezik bir $ekilde isirmayi beceriyor meret insani. isirip da et mi kopariyo onu da bilemedim.
 • birde bu sineklerin cok oldugu yerlerde insanlar ali$mi$lardir artik yuzlerine gozlerine konmalarina, biz $ehir insanciklari hemen killaniriz bir yerimize dokunsa bile, ama ali$mi$ olan adam 10 tane yuzune konsa bir$ey yapmaz, arada bir elini $oyle sallar, agzina girmeye cali$an varsa onu kovalar falan filan.
 • yerlesim bölgelerindeki kendi halinde kose bucak yasayan sineklerin yüzde doksanlik bölümünü olusturan gariban, boynu bükük, yetim tür. karasinekler asmis gozlere sahiptirler, mübarek hayvanin bir * gözü dörtbin * petek gozun birlesmesiyle olusmustur. netekim biz ademoglu hic üsenmeden fakircagiz sinekleri tutup tutup kolunu bacagini itinayla ayirarak, kanatlarini cayir cayir sökmeyi büyük maharet biliriz. *

  bu boynu bükükler, bilhassa cop poseti kullanilmamis lüzumsuz yerlerde, köse bucak pisliklerin üzerinde (yakin akrabalari baldirsokanlar dahildir) yasamak zorundadirlar. örnek verilmek istenirse buna cürümüs kavun üstü, cürümüs karpuz üstü *, cürümüs bilimum yiyecek-icecek üstü, cop copluk ve cop posetleri, insan veya heyvan cesetleri gibi mide bulandirici enteresan ortamlar gösterilebilir.

  herhangi biryere konduktan sonra dikkatle izlendiginde "olm bu apdes aliyor bak kafaya mesh verdi" gibi bir dialogun olusmasina mahal vererek radikal islamci izlenimi verebilirler fekat karasinekler bir o kadar terbiyesizdir. * sokamazlar lakin agizlariyla yalamak, emmek gibi islevselleri zevkle yerine getirebilirler * (fakat yakin akrabalari baldirsokanlar delici yapida yaratilmislardir, delebilir gayet tabi sokabilirler). cok fonksiyonel olan bu sineklerin ayaklari vakumludur, pencere cami üstünde, tavanda, sahilde, bar taburesinde ve lubricant bölgelerde dahi rahat gezebilirler.

  tutulmak istendiginde envayi büyüklüktekiler avucta "vozzz, prozzzz" diyebilirler. bazilari ise pasif direnis uygulayip sus-pus pencere disina atilmayi bekleyebilirler. sokamayip sadece yalayabildikleri icin hafif bir gidiklanma hissedilebilir avuc icinde. (neden sadece vozladigi hakkinda norolojik inceleme yapilabilecek dayaniklilikta karasinek bulunamamistir)

  üreme hususunda gariban sinifina girmezler. ciftlesmelerinin izlenmesi ayri bir sapikliktir. köt köte perde üstünde görülmüs olunabilirler. öyle yalniz birakilmali, utandirmamalidir.

  karasinek ekosistemde önem arz etmis, yer etmis, karakteristik, karizmatik, sünepe bir hayvandir.
 • insanda direk asabiyet yaratan hayvanlar. öldürünce de vıcık vıcık iğrenç oluşumlara neden olan musibetler. bazıları utanmadan ısırır bile hele onlara hiç haz edilmez.
 • cok akilli canlilardir. kapali pencere camindan gecip disari ucmaya calisanlarini gormus, olasilikla onundeki cami farkedemeyecek kadar salak olduklarini dusunmusuzdur. ancak onundekinin cam oldugunu anliyorsa bile kolu cevirip acamaz ki bu adam? isin icinde mesaj var*: 'kalk su cami ac, sen de ben de mutlu yarinlara yelken acalim.'