260 entry daha
  • bu beslenme düzeninin en güzel yanı iştahı ciddi ölçüde azaltarak yemek ve kilo problemlerine kalıcı çözüm getirmesi.

ikinci en güzel yanı ise, sağlıklı olan her şeyden yemeye sizi mecbur bırakması, sağlıklı fakat normalde ihmal edilen her tür besini yemeye teşvik etmesi.

o nasıl oluyor kısaca açıklayayım.

ekmeği kestiniz. yerine ağzınızı dolduracak ve karnınızı doyuracak bir şeyler arıyorsunuz kahvaltıda. bu sizi yumurta ve peynir yemeye alıştırıyor.

canınız tatlı istedi. şekerli tatlılar ve hazır paketli ürünler yasak. geriye tek bir seçenek kalıyor: meyveler. abur cubur çikolata şeker tatlı vb yerine meyve yemeye başlıyorsunuz.

öğünler arasında acıktınız, ağzınız bir şeyler aradı. sade içeceğe izin olduğu için sıvı alımını artırıyorsunuz. şekersiz türk kahvesine, suya, bitki çaylarına ve leptin hormonu salınımını bozmayan ama aynı zamanda tokluk hissi veren ayrana yöneliyorsunuz. ayran ise dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri.

öğününüzü yediniz ama doymadınız. çayınızı içerken yanına bir şeyler olsa istediniz. kek börek pasta kurabiye abur cubur yasak. geriye sadece kuruyemiş seçeneği kalıyor ve bu şekilde kuruyemişi de ihmal etmemiş oluyorsunuz.

ayrıca ekmeği çıkardığınız tüm öğünlere, doyabilmek için salata, turşu, yoğurt gibi sağlıklı eklemeler yapma ihtiyacı duyurması da en büyük artılarından.

özetle karatay diyeti, tatlı yerine meyve, ekmek yerine sebze ve protein, gazlı şekerli içecekler yerine ayran gibi sağlıklı alternatiflere yöneltip, atıştırıp durmak alışkanlığı yerine günde iki kere sofraya oturup doğru dürüst yeyip kalkmak disiplini getiren, tam bir anne tavsiyesi beslenme düzeni.

bir diğer güzel yanı ise, istediğiniz kiloya indikten sonra, sıkı şekilde bu diyete devam etmeseniz dahi, ne yiyecekseniz öğünde yemeye özen gösterip dikkatli ve dengeli şekilde yasak olan şeylerden rahatlıkla yiyebilmeniz ama kilo almamanız.
    zira karatay'ın diyet anlayışına en başarılı katkısı, sık sık az az ye olayını akıllardan çıkarıp insanları düzenli, masada ve az yemeye alıştırması. bu maddeyi uyguladığınız takdirde akşam yemeğindeki bir dilim tatlının düşmanınız olmadığını anlamanız uzun sürmeyecek.

hem zaten bir kaç ay -bünyenize bağlı olarak değişir bu süre- bu düzende beslendikten sonra, yasak olan şeylere artık ilgi duymadığınızı, izin olsa bile öyle göz karartan bir iştahla yemek istemediğinizi fark edeceksiniz. benim için en büyük kazanım da budur.
  • karatay beslenme düzeninde 4.günüm bitti bugün. açlık konusunda kesinlikle zorlanmıyorum fakat deli dehşet bir tatlı tüketicisi olarak zor günler geçirmekteyim. şeker bağımlılık diyen kimseye inanmamıştım şekeri hayatımdan çıkarana kadar. gerçekten çok ciddi bir bağımlılıkmış ve bence sigaradan falan daha tehlikeli. çünkü ne olduğunun farkında değilsin. kafaya koydum bu sefer. hem şekeri hem de bana zarar veren ne varsa çıkarıyorum hayatımdan.
67 entry daha
hesabın var mı? giriş yap