şükela:  tümü | bugün
 • adana’nin kadirli ilcesinin kuzeydogusunda bulunan ve hititler doneminde yogun olarak kullanilan tarihi yolun uzerinde yer alan eski bir yerlesmedir. halet cambel ve prof. dr. helmuth theodor bossert tarafindan 1946’da bulunmustur. ormanlik bir bolgede ve zorlu doga kosullari icinde ortaya cikarilan karatepe’deki buluntular bir yere goturulemedigi icin, bulunduklari bolgede korunmasina karar verilmis ve mekan “karatepe - aslantas milli parki” olarak duzenlenmistir. turkiye’nin ilk tarihi milli parki’dir. bolgedeki yapilar nail cakirhan’in imzasini, emegini tasimaktadir. restorasyon gormus olan eserler, koruyucu bir cati altinda, bir acik hava muzesi seklinde sergilenmektedir.

  ele gecen buluntular, gec hitit doneminde (m.o. 8. yy) hukum surmus kralliklardan birine aittir. etrafi surla cevrili olan sehirde, kabartma yazit ve motifler ele gecmistir. hitit sehirlerinin belirgin ozelliklerinden olan anitsal giris kapisi vardir ve kapilarin yanlarinda kapi aslanlari ve sfenksler bulunur. surlarin icinde saray ve bazi buyuk yapi kalintilarina rastlanmistir. buluntulardan karatepe’nin yerlesim yeri olarak cok uzun sure kullanilmadigi anlasilmaktadir.

  sanat tarihi acisindan onemli bir bulgu da kapinin iki yaninda yer alan, iki farkli alfabe ile yazilmis, icerikleri ayni olan yazitlardir. bunlardan birinde hitit hiyeroglifi ile, digerinde fenike alfabesi kullanilmistir ve bu sayede hitit resim yazisinin cozumu kolaylasmistir.
 • osmaniye'nin kadirli ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. hititlilerden kalma bir açık hava müzesine sahiptir. halet çambel tarafından ortaya çıkarılmıştır. karatepe arslantaş açık hava müzesi adını almıştır. arslantaş adı karatepe sınırları içerisindeki barajdan gelmektedir. kadirli'ye 23 km uzaklıkta olan bu yerleşim yeri yöre halkı tarafından genelde piknik yapmak amaçlı kullanılır.

  turistler dışında müzeyi gezmek isteyen kişi sayıca azdır. müzeye giriş ücretli olup karatepe halkı tarfından domine edilmektedir. kadirli'nin en önemli tarihi bölgesi olmasına rağmen yeterli tanıtım yapılmadığı için bu açık hava müzesi birçok kişi tarafından bilinmemektedir.

  tarihi dokusuyla pek bağlaşık olmasa da yeni yapılan oteli ile barajda su kayağı yapma, jet ski ye binme gibi sosyal aktiviteler eklenmiştir yakın zamanda.
 • osmaniye'nin kadirli ilçesi sınırları içindeki höyüğü kazılarında luwi (anadolu) hiyeroglifi ve fenike yazısı ile yazılmış çift dilli kitabeler bulunmuştur. bu sayede anadolu hiyeroglif yazısı kısmen çözülebilmiştir. hitit kralları bu yazı çeşidini mühür baskılarında, kitabelerde, dini metinlerde vs. işlerinde kullanmışlardır.

  (bkz: tarih /@lonelycowboy)
 • antalya’nın konyaaltı ilçesine bağlı köy.

  (geç kalmış entryler)
 • cihanbeyli ‘nin eskil ve tuzgölü yolu üzerindeki merkezden altı kilometre uzaklıktaki mahallesi. sakinleri tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. bir kısmı ise tuz fabrikalarında çalışır ve ya nakliyecilik yapar. tam anlamıyla bir bozkır yerleşimidir.
  baba ocağıdır. geceleri samanyolu ‘nu izlemeye doyum olmaz. yaz günleri muhteşem bir gün batımı vardır. bakır bir tepsiye benzer güneş batarken. tuluma basılan küflü peyniri, kaba ekmek denilen sac börekleri şahanedir.
 • aynı zamanda konya'nın sarayönü ilçesine bağlı bir köy.
 • kadirli 'ye 23 km. uzaklikta yer alan m.o. 8.yüzyılda hukumdar asistavandas’in kendi adini vererek kurdurttugu kale ve kent kalıntılarinin sergilendigi bolgedir.
 • catalzeytin den biraz daha iceri dogru bir yer adi
 • izmir'de trt verici istasyonunun da bulunduğu hakikaten karanlık tepe.