şükela:  tümü | bugün
 • portekizli balıkçıların kullandıkları küçük bir tekne çeşidiyken,geliştirilerek,xvi.yy'da akdeniz kıyısındaki bütün ülkelerin denizcileri tarafından yaygın biçimde kullanılmış.kristof kolomb dahil birçok gezgin,keşif seferlerini karavelalarla yapmışlardır.
 • gemilerde denizcilik kurallarına aykırı durum.
 • hafifleştirilmiş ve hızlandırılmış bir tür yelkenlidir.3 direk ve 5 yelkenden oluşur.saatte 10 km hız yapabilirlerdi.portekizliler tarafından üretilmiştir.
 • güney amerika'da ispanyolca konuşulmasının sebebidir.

  1300'lü yıllara kadar büyük gemilerde dört köşe yelkenler kullanılıyordu. bu yelkenler gemi rüzgarı arkasına aldığında yüksek hız sağlıyordu ancak güzergahı rüzgar yönüne oldukça bağımlı hale getiriyordu. rüzgar yönünden daha bağımsız hareket etmeyi sağlayan üçgen yelkenler ise küçük balıkçı teknelerinde kullanılıyordu.

  1400'lü yıllarda portekizlilerin uzun mesefade ticaret yapabilme gerekliliği zamanla portekizli denizcilerin büyük gemilerde üçgen yelken kullanımıyla ilgili sorunları çözmesine ve üç direkli üçgen yelkenli karavela adlı geminin icat edilmesine yol açtı. bu geminin açık denizlerde nasıl kullanılacağını ve ters yönden esen rüzgara rağmen nasıl ileri gidilebileceğini keşfeden portekizliler, karavela kullanarak okyanusları aşmaya başladılar ve yeni karalarla deniz yollarının bulunması konusunda öncü oldular.

  diğer ülkelerdeki denizciler düşük hızları nedeniyle karavela tipi gemilerle uzun süre ilgilenmediler ve bu gemilerin nasıl inşaa edileceğini ve kullanılacağını öğrenmek için çaba harcamadılar. bu durum uzun bir süre yeni kıtaların keşfedilmesi konusunda portekizlilere ve portekiz denizcilik akımını takip eden ispanyollara ciddi bir avantaj sağladı. ingilizler bile karavela yapımına, ispanyolların inka hazinelerini ele geçirip tonlarca altını avrupa'ya getirmesinden sonra hız vermeye başladı.
 • osmanlı donanmasında bulunan yelkenli bir savaş gemisidir. üçgen şeklinde tek yelkenli olup kıç tarafı şehnişinlidir. pirî reis’in kitâb-ı bahriye’sinde ve ona ait iki dünya haritasında karavele çizimleri pek çok yerde geçmektedir. bunlar daha çok portekiz ve ispanyolların keşif ve araştırma gemileri olmuştur. xv. yüzyılda iki veya üç direkli olup rüzgârın durumuna göre latin ve kare yelkenini kullanmışlardır. bu tip karaveleler akdeniz, kızıldeniz ve hint okyanusu’ndaki gemi yapım tekniklerini bünyesinde toplamışlardır.
 • karavela konspiracy
 • (bkz: caravelle)